FREN BALATASINDAN SES...

45 Sb 0644

Azimli Üye
arkdaşlar bende 1.3 safline war 2011.. daha araba 3 yada 4 ay 'lık.. benim sıkıntım şu : araba mı bundan bir yada 2 hafta önce yakımacıda ki tazzikli suyla yıkadım... adetim dir tazzikli suyu balatanın içine tutarım ki tozu toprağı aksın.. neyse .. .. o günden sonra solk fren balatasından ses geliyo.. yani balata ki her neyse disk'e sürtüyo ..ama bu sadece frenlerde oluyo .. normal hareket halinde olmuıyo.... sebebi nedir ? acaba??

geremy

Onursal Kurucu
balata temizleme spreyi sıkın geçmesse söktürüp balata ve disk kontrolü yaptırın.

45 Sb 0644

Azimli Üye
geremy tarafından yazılan metin:
balata temizleme spreyi sıkın geçmesse söktürüp balata ve disk kontrolü yaptırın.

bilgi için teşekkür ederim... peki servise gittiğim zaman arabanın sağını solunu sıktırabilme şansımız war mı?

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Sıcak diske soğuk su temasında disk atma yapmış olabilir. başka marka aracımda başıma gelmişti. torna yapılması gerekebilir.

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
45 Sb 0644 tarafından yazılan metin:
arkdaşlar bende 1.3 safline war 2011.. daha araba 3 yada 4 ay 'lık.. benim sıkıntım şu : araba mı bundan bir yada 2 hafta önce yakımacıda ki tazzikli suyla yıkadım... adetim dir tazzikli suyu balatanın içine tutarım ki tozu toprağı aksın.. neyse .. .. o günden sonra solk fren balatasından ses geliyo.. yani balata ki her neyse disk'e sürtüyo ..ama bu sadece frenlerde oluyo .. normal hareket halinde olmuıyo.... sebebi nedir ? acaba??
Sevgili kardeşim Ekrem kardeşim en doğru bilgiyi vermiş......Sıcak diske soğuk su sıkıldığı zaman disk çap yapar yani çarpılır.............Bunu düzeltmek içinde disk torna yapılır.....Artık teknolojinin ilerlemesi ile buişlem aracın üzerindede yapılabilmekte.......Önce kalın paso ile kabası alınır daha sonra ince paso ile perdah yapılır ve disk düzelir......Geçmiş olsun ...kolay gelsin......

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
bakiergul tarafından yazılan metin:
Sevgili kardeşim Ekrem kardeşim en doğru bilgiyi vermiş......Sıcak diske soğuk su sıkıldığı zaman disk çap yapar yani çarpılır.............Bunu düzeltmek içinde disk torna yapılır.....Artık teknolojinin ilerlemesi ile buişlem aracın üzerindede yapılabilmekte.......Önce kalın paso ile kabası alınır daha sonra ince paso ile perdah yapılır ve disk düzelir......Geçmiş olsun ...kolay gelsin......
bende bi kere dökmüştüm balataya su hemde memlekete gidersen erzincanda dökmüştüm balatadan dumanlar çıkmıştı :)

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
Bilgiler İçin Tşk. ederim Yeni Birşey Öğrenmiş Oldum Ben De DobLo^M u yıkadıktan sonra fren balatalarından ses geliyordu su ıslandığı için zannediyordum

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
ToeXicT tarafından yazılan metin:
Bilgiler İçin Tşk. ederim Yeni Birşey Öğrenmiş Oldum Ben De DobLo^M u yıkadıktan sonra fren balatalarından ses geliyordu su ıslandığı için zannediyordum
bilgi paylaştıkça çoğalır........Rica ederim.....

geremy

Onursal Kurucu
geremy tarafından yazılan metin:

bilgi için teşekkür ederim... peki servise gittiğim zaman arabanın sağını solunu sıktırabilme şansımız war mı?

servisde tekerleklerle ilgili işlem yapılırsa çıkmadan önce bijonları kontrol et.
benim sağ taraflar sıkılmamıştı.

fthdjdoblo

Daimi Üye
Adı
fatih
Modeli
Renk
gümüş gri
balataları taşlatsan
vw servise transporter fren balatalarını taşlamışlardı

YASIN

Azimli Üye
Merhabalar.. yeni dobloların ön diskleri ile ilgli merak ettiğim şeyler war mesela bir kaç yerden araç aşırı ağır olduğu için disk eğdi faln diye duydum bunu duyduktan sonra sert fren yapmaktan korkar oldum :D kolay kolay olabilir mi böyle bişey?

S@MeT38

Saygın Üye
YASIN tarafından yazılan metin:
Merhabalar.. yeni dobloların ön diskleri ile ilgli merak ettiğim şeyler war mesela bir kaç yerden araç aşırı ağır olduğu için disk eğdi faln diye duydum bunu duyduktan sonra sert fren yapmaktan korkar oldum :D kolay kolay olabilir mi böyle bişey?
agırlıkla alakalı bir durum söz konu degil,onu söyeyenler muhakkak uzun yol yapıp aracını yıkattırmıştır sıcak disk e degen su diski eger ...

geremy

Onursal Kurucu
YASIN tarafından yazılan metin:

ilk defa sizden duydum.
disk darbe ve sıcakkwn su ile temas ederse eğilir.

EE 400

Azimli Üye
bende devamlı dısk soguk veya sıcak olsun su tutuyorum kurum aksın dıye oyle bı sorunla karsılasmadım..

S@MeT38

Saygın Üye
EE 400 tarafından yazılan metin:
bende devamlı dısk soguk veya sıcak olsun su tutuyorum kurum aksın dıye oyle bı sorunla karsılasmadım..
disk fazla sıcak degildirde o yüzden genelde uzun yol yapıldıgında çok sıcak olur

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
beyler soğuk diske su tutarsanız ani soğuma sonucu oluşan gerilmeler diski eğer.

bunun nedeni sıcakken belli miktarda genleşen katı metal cismin ani soğuma sırasında her noktasının eşit oranda soğumaması sonucu ortaya çıkan farklı bölgelerin farklı genleşmesidir.bu durumda diskte çok büyük iç kuvvetler oluşur ve disk eğilir.

aşırı yükleme disklerin aşırı ısınmasına neden olur.ancak aracın boş ağırlığı frenleri aşırı kızdıracak kadar etkili değildir.istihap haddinin üzerindeki yükler frenleri zorlar ve ısınmasına neden olur.ancak yinede kendi kendine soğuyan bir fren bu ısınmalardan fazla etkilenmez.

fren disklerinizin sürekli olarak bozulmasına neden olan fren kaliperlerindeki arızalar,fren merkezi arızaları ve fren ayarlarının aşırı sıkı olmasıdır.

bu üç nedenden herhangi biri sonucu fren kapma yapıyorsa yani normal seyir halinde frenler diski tam olarak brakmıyorsa,sürtünmeden dolayı disk ve balatalar kızar,yağıslı havada sürekli kızan diske su temasından dolayı disk kısa sürede bozulur.öyleki daha balatalar bitmeden disk deforme olabilir!

şimdi ben bunları nerden biliyorum?

fren bakımı sırasında kaliperleri temizlenmeyen doğanın balataları kapma yaptı.150 bin de 3 takım disk değiştim.2 sinin balataları daha bitmemişti ama disk balatalarla birlikte değiştiği için balataları attım.

bu kapmanın asıl büyük tehlikesi aracın hızı arttıkça diskin dönme hızı artacağından sürtünme sonucu açığa çıkan ısı miktarınında artmasıdır.sürratlendikçe diskler dahada kızar ve yüksek hızlarda frenler %80 oranında devre dışı kalır ki bu artık Ecele koştuğunuz anlamına gelir

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
önemli!

herhangi bir nedenle bozulan fren diskini taşlatma,tornada düzeltme gibi yöntemlerle yeniden kullanmayınız.

eğilen diski oluşturan alaşımın kristal yapısı değişmiş,dayanım özellikleri düşmüştür.üstüne birde torna ve taşlama gibi işlemlerle profili ve kesiti küçültülen disk artık aracınızda bir saatli bombadır ve tehlikelidir.

ayrıca tona ve taşlama gibi işlemlerin maliyeti zaten yeni disk takımının yarısına yakın bir maliyettir ve ekonomik değildir ki ticarette tamir masrafı malın maliyetinin 1/3 ünü geçiyorsa malın yenisi alınır tamir yapılmaz!

S@MeT38

Saygın Üye
RAPTOR tarafından yazılan metin:
önemli!

herhangi bir nedenle bozulan fren diskini taşlatma,tornada düzeltme gibi yöntemlerle yeniden kullanmayınız.

eğilen diski oluşturan alaşımın kristal yapısı değişmiş,dayanım özellikleri düşmüştür.üstüne birde torna ve taşlama gibi işlemlerle profili ve kesiti küçültülen disk artık aracınızda bir saatli bombadır ve tehlikelidir.

ayrıca tona ve taşlama gibi işlemlerin maliyeti zaten yeni disk takımının yarısına yakın bir maliyettir ve ekonomik değildir ki ticarette tamir masrafı malın maliyetinin 1/3 ünü geçiyorsa malın yenisi alınır tamir yapılmaz!
*tup* evet raptor kardeş çok dogru söylüyor.böyle bişey başınıza geldiyse alın 2 tane yeni disk ve balata degiştirin bakın keyfinize başınızı agrıtmayın

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
Raptor u alkışlamaktan başka ekleyecek bişi yok valla.Adam haklı,başına gelmiş biliyor....*clap*