Fiat Panda 1.2 motor araç 7.9 litre yakıyor, neden?

denizari82

Azimli Üye
Doblo
Adı
Deniz
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 D Sx
Aracı alalı 4 ay oldu.
Aracın ön iki salıncağı, baskı balatası ve dört amortisörünü değiştirdim (Valeo ve Alman Krafrise).

Ayrıca motor yağını değiştirdim (Şanzıman yağı değiştirilmedi).
Hava filtresi temiz olduğu için değiştirmedim, klima gazı atıldı ve klima filtresini değiştirdim.
Boğaz kelebeğini ve MAF sensörünü de kendim temizledim.
Araç 1 hafta önce muayeneden de tek seferde geçti.

Lastik basınçlarını da sürekli kontrol ederim (Yazlık lastik takılı).
Bujilere hiç bakmadım.

Fakat 4 aydır aracın gereğinden fazla yakıyor olduğunu düşünüyordum ki, bu gün yol bilgisayarında şehir içinde 7.9 litre yaktığını gördüm! Oysa aracın standardı 4 - 6,8 litre... Ve aracı bilhassa bu gün oldukça sakin ve yavaş kullandım (aslında normalde de sakin kullanırım). Ortalama süratim 50 km/s ve zaten Erzincan da şehir içi mesafeleri oldukça kısa olduğu için de öyle çok gaza basmanıza gerek yoktur. Sizce sorun nerede? Benim aklıma gelenler; 1- Boğaz kelebeği. 2- MAF Sensörü. 3- Bujiler.

Son düzenleme:

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Soğukta çok yakar. Kısa mesafede de motor ısınmaz motor ısınmadı mı ekstra daha fazla yakar.

Mesela benim doblo şimdi bu soğukta çom yakıyor nasıl anlıyorum dersek egzoz kokusunda çiğ mazot kokuyor. Motor tam ısınamadığı için çok yakıyor.

Sıvı yakıtlarda bu durum var ama lpg’de bunu yaşamıyordum eskiden.

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
Aracı alalı 3 ay oldu.
Aracın ön iki salıncağı, baskı balatası ve dört amortisörünü değiştirdim (Valeo ve Alman Krafrise).

Ayrıca motor yağını değiştirdim (Şanzıman yağı değiştirilmedi).
Hava filtresi temiz olduğu için değiştirmedim, klima gazı atıldı ve klima filtresini değiştirdim.
Boğaz kelebeğini ve MAF sensörünü de kendim temizledim.
Araç 1 hafta önce muayeneden de tek seferde geçti.

Lastik basınçlarını da sürekli kontrol ederim (Yazlık lastik takılı).
Bujilere hiç bakmadım.

Fakat 3 aydır aracın gereğinden fazla yakıyor olduğunu düşünüyordum ki, bu gün yol bilgisayarında şehir içinde 7.9 litre yaktığını gördüm! Oysa aracın standardı 4 - 6,8 litre... Ve aracı bilhassa bu gün oldukça sakin ve yavaş kullandım (aslında normalde de sakin kullanırım). Ortalama süratim 50 km/s ve zaten Erzincan da şehir içi mesafeleri oldukça kısa olduğu için de öyle çok gaza basmanıza gerek yoktur. Sizce sorun nerede? Benim aklıma gelenler; 1- Boğaz kelebeği. 2- MAF Sensörü. 3- Bujiler.
Araç kaç bin km de lpg varmı araçta buji olarak hangi markayı nekadara aldınız

denizari82

Azimli Üye
Doblo
Adı
Deniz
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 D Sx
Araç kaç bin km de lpg varmı araçta buji olarak hangi markayı nekadara aldınız
Araç 150 bin de ama motor yaşına göre çok sağlıklı. Sadece terleme dışında hiç bir sorunu yok. Bir yakınım motor ustası, mekanik ekspertiz sonrası kendisi de bizzat bakıp onayladıktan sonra satın alımı yaptık. LPG yok ve hiç takılmamış. Bujilere hiç bakmadım bile, yani değişmedi!

denizari82

Azimli Üye
Doblo
Adı
Deniz
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 D Sx
Soğukta çok yakar. Kısa mesafede de motor ısınmaz motor ısınmadı mı ekstra daha fazla yakar.

Mesela benim doblo şimdi bu soğukta çom yakıyor nasıl anlıyorum dersek egzoz kokusunda çiğ mazot kokuyor. Motor tam ısınamadığı için çok yakıyor.

Sıvı yakıtlarda bu durum var ama lpg’de bunu yaşamıyordum eskiden.
İlk çalıştırmada yağın motor içinde sağlıklı gezinmesi için 1 dakika gaza basmadan rolantide bekletiyorum ve sonra kalkış yapıp yoldayken motoru ısıtıyorum. Rolanti de motoru ısıtınca her araç çok yakıyor, hatta kitapçıklarda da bu belirtilir; "motoru rolanti de ısıtmayın, yavaşça ileri ve geri giderek motoru ısıtın veya düşük devirde sürüş esnasında ısınmasını bekleyin". Yani her şeyi doğru yaptığıma inanıyorum ama 7,9 litre çok gibi geliyor bana.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Çalıştığım yerde 1.2 albea var yakar soğuktayken ortalama tüketim yükselir bu normal hele sıkıştırdınız mı daha çok artıyor.Rolantide motoru ısıtmanın mantığı yağlama yapmasıdır en fazla 1dk yeterlidir yola çıktığınızda fazla sıkıştırmadan devir yükselterek motoru ısıtırsınız.

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
Araç 150 bin de ama motor yaşına göre çok sağlıklı. Sadece terleme dışında hiç bir sorunu yok. Bir yakınım motor ustası, mekanik ekspertiz sonrası kendisi de bizzat bakıp onayladıktan sonra satın alımı yaptık. LPG yok ve hiç takılmamış. Bujilere hiç bakmadım bile, yani değişmedi!
Aklınızda olsun 1.2-1.4 atmosferik motor buji seçer benim daha önce başıma gelen olayı anlatayım size 30bin km 2019 yılında 1.4 linea pop aldım prensip gereği bakımını yapmak için buji aldım buhi bujidir dedim 4 adet tanesi 10 liradan bosch marka 40 tl verdim arabaya taktım Fakat öyle hermarka buji takılmadıpını sonradan anldım 400 km falan yoldan sonra araçta anormal bişeyler olmaya başladı benzini çok yakmaya başladı birde çiğ benzin kokmaya başladı sonrada devir saati kendi kendine rolantide Bir aşağı bir yukarı oynamaya başlayınca başladım paniklemeye aracım km si Az sorunu bulmak için baya dolandım bir usta var emekli olmuş fiat /alfaromeo çalışan biri tesadüfen tanıştım adama anlattım durumu bana dediki bujilerini deiştir yeni deiştim dedim ne marka aldın dedi bosh dedim olmazzz dedi uzunnuzun bu motorlar dedi buji seçer NGK marka şu model al tak dedi gittim parçacıya adamın dediğini aldım fakatozaman 4 bujiye 300 tl verdim taktım yerine araç eski haline döndü çiğ atma yakıt rölanti herşeyi düzeldi
Eğerki buji değişirsen orjinalini al derim

denizari82

Azimli Üye
Doblo
Adı
Deniz
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 D Sx
Aklınızda olsun 1.2-1.4 atmosferik motor buji seçer benim daha önce başıma gelen olayı anlatayım size 30bin km 2019 yılında 1.4 linea pop aldım prensip gereği bakımını yapmak için buji aldım buhi bujidir dedim 4 adet tanesi 10 liradan bosch marka 40 tl verdim arabaya taktım Fakat öyle hermarka buji takılmadıpını sonradan anldım 400 km falan yoldan sonra araçta anormal bişeyler olmaya başladı benzini çok yakmaya başladı birde çiğ benzin kokmaya başladı sonrada devir saati kendi kendine rolantide Bir aşağı bir yukarı oynamaya başlayınca başladım paniklemeye aracım km si Az sorunu bulmak için baya dolandım bir usta var emekli olmuş fiat /alfaromeo çalışan biri tesadüfen tanıştım adama anlattım durumu bana dediki bujilerini deiştir yeni deiştim dedim ne marka aldın dedi bosh dedim olmazzz dedi uzunnuzun bu motorlar dedi buji seçer NGK marka şu model al tak dedi gittim parçacıya adamın dediğini aldım fakatozaman 4 bujiye 300 tl verdim taktım yerine araç eski haline döndü çiğ atma yakıt rölanti herşeyi düzeldi
Eğerki buji değişirsen orjinalini al derim
Az önce yakınım ustaya şu üç markayı sordum (NGK, CEY, BOSH), hangisini alayım dedim. Hiçbiri değil, Lancia almalısın dedi. Onun tavsiyesine uyacağım ben de... Bu arada Bosh alacaktım bende markaya olan güvenimden ötürü ama iyi ki yazmışsınız. Teşekkür ederim. (Bu arada yeni fark ettim NGK zaten Lancia'nın alt markasıymış. Lancia da orijinal fiat yedek parçasıymış. Şöyle de bir açıklama buldum nette; Lancia Markası 1906 da İtalya Torino’da Vincenzo Lancia Tarafından Kurulmuştur. Lancıa Markası da Fiat’ın Bünyesindeki Markalardandır.). Ben yeni öğrendim, belki benim gibi bilmeyen arkadaşlar olur da bu konuyu okur...

Son düzenleme:

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
Az önce yakınım ustaya şu üç markayı sordum (NGK, CEY, BOSH), hangisini alayım dedim. Hiçbiri değil, Lancya almalısın dedi. Onun tavsiyesine uyacağım ben de... Bu arada Bosh alacaktım bende markaya olan güvenimden ötürü ama iyi ki yazmışsınız. Teşekkür ederim.
Rica ederim lancia doğru seçim olur fakat onunda üreticisi NGK diye hatırlıyorum.bujilerle birlikte kablolarınıda yenileyin ama onlards orjinal olsun aracında baya farklılık olur

denizari82

Azimli Üye
Doblo
Adı
Deniz
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 D Sx
Rica ederim lancia doğru seçim olur fakat onunda üreticisi NGK diye hatırlıyorum.bujilerle birlikte kablolarınıda yenileyin ama onlards orjinal olsun aracında baya farklılık olur
Evet, o da zaten aklımdaydı ama biraz bekleteceğim buji kablolarını. Malum ekonomik durumlar...

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
Az önce yakınım ustaya şu üç markayı sordum (NGK, CEY, BOSH), hangisini alayım dedim. Hiçbiri değil, Lancia almalısın dedi. Onun tavsiyesine uyacağım ben de... Bu arada Bosh alacaktım bende markaya olan güvenimden ötürü ama iyi ki yazmışsınız. Teşekkür ederim. (Bu arada yeni fark ettim NGK zaten Lancia'nın alt markasıymış. Lancia da orijinal fiat yedek parçasıymış. Şöyle de bir açıklama buldum nette; Lancia Markası 1906 da İtalya Torino’da Vincenzo Lancia Tarafından Kurulmuştur. Lancıa Markası da Fiat’ın Bünyesindeki Markalardandır.). Ben yeni öğrendim, belki benim gibi bilmeyen arkadaşlar olur da bu konuyu okur...
Alfaromeo, lancia ,bunlar zamının süper arabalarıdır fiat çatısı aldındalar başka araçlarda var tabi .
90 larda ralli yarışlarında lancia Delta favorimdi

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
Evet, o da zaten aklımdaydı ama biraz bekleteceğim buji kablolarını. Malum ekonomik durumlar...
Kablolar daha pahalı 1.2 8 valf olması lazım aracın basit motorlar ama ömürlük