Fiat Doblo 1.6 Premıo Yağ çubuğundan buhar gelmesi

Enes Altun

Yeni Üye
Doblo
Adı
Enes Utku Altun
Kan Grubu
0 +
Meslek
İklimlendirme Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Çöl Grisi
Dostlar selamunaleyküm . Sizlere birşeyler soracağım cevaplarsanız çok mutlu olurum . Şimdi benim 1.6 2012 (143.000 km de Fiat 2.el bayiden aldım ) (Şuan150000km de) model doblo aracım var araçta geç çalışmadan ve pis kokudan şikayetçiydim sonra bir ustamız var ustaya şu parçaların temizlemesini rica ettim yani egr,manifold (genel olarak bu parçalardan kaynaklı olduğu söyleniyor)vs. aracı ustadan teslim aldım evimin önüne geldim alttan su damlıyor bu sefer de hortumların birinde ufak bir kaçak varmış ve araç su eksiltiyordu sonra yeni boru ile değiştirdim ve şuan bir eksiltme ve kaçak yok , ertesi gün aksaray tarafına gittim (İstanbul) bi sıkıntı yoktu . Sonra eve geldim bir iki gün sonra araçta gaza bastığımda fffff(bu ses nefes egzersiz sesi gibi daha nefes vermek gibi) diye ses geliyordu babama söyledim motor mu üflüyor dedi sonra kaputu açtık turbo hortumunun segman pensesi ile sıkılan kelepçesi gevşemişti sanırım ondandır diye düşündüm ama ondan kaynaklı değilmiş . Yine aynı şekil devam ediyordu ve eve geldim tekrar kaputu açtım araç çalışır halde iken yağ çubuğunu çektim ve buhar atmaya başladı sonra aklıma 40 tane tilki geldi .Ustayı aradım konuştum normal bir durum olduğunu söyledi ve araçta performans kaybı falan da yok , ama mesela zemin otoparka girdiğim zaman aracı stop edip indikten sonra araçta pis bir koku geliyor . Sabah ta motoru çalıştırıp bakıcam bu sefer yağ kapağı ile test yapıcam umarım düşündüğüm şeyler değildir . Sizlerin bu durumlarla alakalı tecrübeleriniz var mı? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum .

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Motorda sıkıntı yok normal. Geç çalışma kızdırma kaynaklı olabilir. İkaz lambası falan yanıyor mu?

Enes Altun

Yeni Üye
Doblo
Adı
Enes Utku Altun
Kan Grubu
0 +
Meslek
İklimlendirme Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Çöl Grisi
Motorda sıkıntı yok normal. Geç çalışma kızdırma kaynaklı olabilir. İkaz lambası falan yanıyor mu?
Yok abi ikaz lambası falan yanmıyor . Zaten bugün heryerini kontrol ettim su deposu , yağ kapağını falan oralardada bir sıkıntı yok büyük ihtimalle turbodandır diye düşünüyorum çünkü araçta gaza bastınmı ffff nefes çekme sesi gibi ses geliyor ve herhangi bir performans kaybı yok . Cevap yazdığınız için ayrıca teşekkür ederim. He bu arada aracı ilk aldığımda sabahları geç çalışıyordu yani2-3 saniye sürüyordu sonra egzozdan duman atıp kesiyordu . İlk yazımda bahsettiğim şeyleri yaptırdım ve şimdi gecikmeden çalışıyor ama yine çalıştıktan sonra ufak bir duman çıkıyor egzozdan sonra yine kesiyor .

Mertooo

Saygın Üye
Adı
Mert
Dostlar selamunaleyküm . Sizlere birşeyler soracağım cevaplarsanız çok mutlu olurum . Şimdi benim 1.6 2012 (143.000 km de Fiat 2.el bayiden aldım ) (Şuan150000km de) model doblo aracım var araçta geç çalışmadan ve pis kokudan şikayetçiydim sonra bir ustamız var ustaya şu parçaların temizlemesini rica ettim yani egr,manifold (genel olarak bu parçalardan kaynaklı olduğu söyleniyor)vs. aracı ustadan teslim aldım evimin önüne geldim alttan su damlıyor bu sefer de hortumların birinde ufak bir kaçak varmış ve araç su eksiltiyordu sonra yeni boru ile değiştirdim ve şuan bir eksiltme ve kaçak yok , ertesi gün aksaray tarafına gittim (İstanbul) bi sıkıntı yoktu . Sonra eve geldim bir iki gün sonra araçta gaza bastığımda fffff(bu ses nefes egzersiz sesi gibi daha nefes vermek gibi) diye ses geliyordu babama söyledim motor mu üflüyor dedi sonra kaputu açtık turbo hortumunun segman pensesi ile sıkılan kelepçesi gevşemişti sanırım ondandır diye düşündüm ama ondan kaynaklı değilmiş . Yine aynı şekil devam ediyordu ve eve geldim tekrar kaputu açtım araç çalışır halde iken yağ çubuğunu çektim ve buhar atmaya başladı sonra aklıma 40 tane tilki geldi .Ustayı aradım konuştum normal bir durum olduğunu söyledi ve araçta performans kaybı falan da yok , ama mesela zemin otoparka girdiğim zaman aracı stop edip indikten sonra araçta pis bir koku geliyor . Sabah ta motoru çalıştırıp bakıcam bu sefer yağ kapağı ile test yapıcam umarım düşündüğüm şeyler değildir . Sizlerin bu durumlarla alakalı tecrübeleriniz var mı? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum .
doblolarda yag kapagindan ufleme asla olmaz yapisi geregi motor bitik olsa dahi ordan ufleme yapmiyor cogu usta yok motor bitik falan diyor ama oyle degil sonucta o sicak yagdan buhar cikicak illa onemli olan 1. Arac yag eksiltiyormu 2. Egzostan mavi duman atiyormu eger bunlar yoksa kafaya takmaya gerek yok bende cok arastirdim gitmedigim yer kalmadi anladimki normal

Enes Altun

Yeni Üye
Doblo
Adı
Enes Utku Altun
Kan Grubu
0 +
Meslek
İklimlendirme Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Çöl Grisi
Abi yorumun için teşekkürler yağ eksiltme yok mavi duman da yok bi ara atmıştı mavi dumanı yanılmıyorsam sonra kesti ve şuan atmıyor