Far tesisatı

sayfer

Azimli Üye
Merhaba arkadaşlar 2008 doblo aracım var kısalara H.I.D marka 8000 K ışık veren xenon görünümlü ampül taktım. bunlar 90/100 w gücünde, görüntüsü güzel xenon a yakın ışık veriyor ancakkk,
araçlarımızın tesisatı 55 w lık aydınlatma sistemine göre ayarlandığı için tesisata veya Sinyal/far koluna zarar verebiliyor/yakabiliyor diye duydum. (tabi far rolesi felan yoksa)
Benim öğrenmek istediğim araçlarımızda far rolesi varmı ?
Xenon görünümlü ampül kullanan var mı ? Var sa role felan taktırdınız mı ?

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
role sadece kısalarda var sanırım uzunlarda yok varsa bile yetersiz kalabilir far rolesi taktırmakda fayda var ama orj bozma taraftarı deyilim elektirik tesisatını kurcalatmayı ver

diamond

Saygın Üye
yaklaşık 6 aydır kullanıyorum Narva H7 85 W Xenon Tip Far Ampülü uzunlarımdada H1 Mtec 55w Xenon tip ampül var sorun çıkamadı şu zamana kadar problem yok onu söyleyen kı.ından uydurmuş *dog*

sayfer

Azimli Üye
premio2007_55 tarafından yazılan metin:
role sadece kısalarda var sanırım uzunlarda yok varsa bile yetersiz kalabilir far rolesi taktırmakda fayda var ama orj bozma taraftarı deyilim elektirik tesisatını kurcalatmayı ver

zaten kısalarda önemli, en fazla kısalarda kullanıyoruz.

en iyisi kurcalamamak o zaman :)

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Holojen ampül 55 watt gücünde iken , Xenon 35watt güç harcar. bunu sağlayan ise xenon da kullanılan balast. 100watt gücünde ışık verir fakat Balast sayesinde 35 watt güç harcarlar. Dolayısıyle 55watt holojen lambadan daha az akım çeker. Tesisata zarar vermesinin mümkünü yok

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Ekrem tarafından yazılan metin:
Holojen ampül 55 watt gücünde iken , Xenon 35watt güç harcar. bunu sağlayan ise xenon da kullanılan balast. 100watt gücünde ışık verir fakat Balast sayesinde 35 watt güç harcarlar. Dolayısıyle 55watt holojen lambadan daha az akım çeker. Tesisata zarar vermesinin mümkünü yok

Atladığın nokta, Xenon görünümlü ibaresidir. :)

Saygılar. :)

kokplot

Onursal Üye
runbelx tarafından yazılan metin:
vw bora vardı bende farları yetmiyor diye yapmadığım şey kalmadı ama doblo da görüş gayet iyibana göre he estetik olsun dersen hem kısalara hemde sislere tak xenon hepsi birden yandığı zaman çok güzel görünüyor

doblo nun farları değil ama bence görüş açısı iyi, koltukları yüksek. ama d1 lerin sislerimi farlarımı çalışıyo bazen anlayamıyorduk. ben o sistemlerini hiç sevmemiştim.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
DobloM tarafından yazılan metin:
Ekrem tarafından yazılan metin:

Atladığın nokta, Xenon görünümlü ibaresidir. :)

Saygılar. :)

haaaaaaaaaaaaaa o zaman takmayın :)

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
çin olması bişeyi değiştirmez sanırım

bakın link de 35watt gücünde

http://urun.gittigidiyor.com/XENON-FAR-KITI-H1-H7-8000K-SERILERI_W0QQidZZ27833769

XENON-FAR-KITI-H1-H7-8000K-SERILERI__27833769_0.jpg

sayfer

Azimli Üye
Arkadaşlar normal xenon değil normal xenon 35 w güç harcıyor ona itirazım yok ama xenon görünümlü dışı mavimsi boyalı gibi olan ampüller 100w onları soruyorum ??

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
aracın orjinali 55 watt bu da 12V elektrik de 4,5 Amper Akım çeker. 55 yerine 85 watt ampul takarsanız I=P/U formulünden 85/12= 7 Amper yapar. Yani o far ampulunu taşıyan kablolardan 4,5 Amper akım geçmesi yerine 7 Amper akım geçer. Bu da kablo ısınmasına ve bağlı kontaklar neredeyse artık zamanla ısınmasına sebep olur. Bence far rolesi taktırmak gerekli