Doblo Far sensörü

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
merhaba aracım 2012 model fiat doblo aracıma follow me modülü birde far sensörü takmayı düşünüyorum ürünü aldım sigorta paneline yerleştirdim ancak birtek park lambalarına giden kablo kaldı aracın sigorta panelinin önündeki plastiği söktüm direksiyon altındaki plastiği de söktüm bütün kablolar görünüyor ancak ben bunların hangisinin park kablosu olduğunu bilmiyorum teker teker yaraliyip ölçü aletiyle ölçmek istemiyorum park lambalarının herhangi bir kablo renk kodlaması varmı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Öncelikle yazdıklarımı sonuna kadar okuyun. Yanlış birşey yapmanız durumunda sorumluluk kabul etmeyeceği biliniz. Bu konularda bilginiz yoksa sorun yaşayabilirsiniz. Yarın notlarıma bakar yeniden teyit ederim.
Doblo park ve kısa farlar birlikte yanmaktadır. Direksiyon far kumanda kolundan gelen tetik eksi tetiktir. Kesinlikle eksi tetik yani şase verdiğinizde emin olmanız gerekmektedir. Direksiyon altındaki kablo gurubundan YEŞİL üzeri SİYAH kabloyu bulun. Kabloyu kesmeden sıyırarak yada ek yapma soketi ile kabloya ek yaparak eksi tetik verdiğiniz süre boyunca farlar ve parklar yanar. Artı voltaj vermeniz durumunda Fiat grubu araçlarda kumanda can bus haberleşme protokolü üzerinden komut aldığı için aracın beynine zarar verirsiniz.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Notlarımı kontrol ettim kablo rengi Yeşil üzeri Siyah çizgili kablo. Bende uzun süre aradım bulamadım dı. Bu meslek sırrı gibi kimse paylaşmıyor. Direksiyon grubunda bulunan tüm kabloları ölçerek hepsinin ne işe yaradığını bulmuştum. Hatta fazla ileri gidip airbag arıza ışığı yaktım. Sonra bilgisayar ile bağlanarak sildirmiştim.
Konu başlığı far sensörü olarak düzeltilirse bu bilgiyi arayanlar daha kolay erişebilir.

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Notlarımı kontrol ettim kablo rengi Yeşil üzeri Siyah çizgili kablo. Bende uzun süre aradım bulamadım dı. Bu meslek sırrı gibi kimse paylaşmıyor. Direksiyon grubunda bulunan tüm kabloları ölçerek hepsinin ne işe yaradığını bulmuştum. Hatta fazla ileri gidip airbag arıza ışığı yaktım. Sonra bilgisayar ile bağlanarak sildirmiştim.
Konu başlığı far sensörü olarak düzeltilirse bu bilgiyi arayanlar daha kolay erişebilir.
Tamam abi dediğin gibi konu adıni değiştirdim peki dediğin gibi ise yeşil üzeri siyah kablo far tetik ucu peki buna - tetik verince plaka lambalarida yanacakmi acaba yoksa plakaliklara ayrı kablo mu cekmem lazım

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Far kolundan parkları açtığında neler yanıyorsa tamamı yanacak. Parklar, plaka aydınlatma ve kısa farlar hepsi yanacak. Eğer aldığın modül + tetik veriyorsa röle ekleyerek eksi tetik yapabilirsin.

Son düzenleme:

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Far kolundan parkları açtığında neler yanıyorsa tamamı yanacak. Parklar, plaka aydınlatma ve kısa farlar hepsi yanacak. Eğer aldığın modül + tetik veriyorsa röle ekleyerek eksi tetik yapabilirsin.
Tamam abi saol bende öyle düşünmüştüm

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Abi direksiyon altı plastiği çıkardım o renkte geçen bir kablo görmedim

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Abi direksiyon altı plastiği çıkardım o renkte geçen bir kablo görmedim
Direksiyon altındaki kablo grubunda üzerindeki bez bandı açman gerekiyor. Renkleri iyi kontrol et birbirine benzeyen kablolar var.
IMG-20201021-WA0031.jpg

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Direksiyon altındaki kablo grubunda üzerindeki bez bandı açman gerekiyor. Renkleri iyi kontrol et birbirine benzeyen kablolar var.
Eki Görüntüle 37408
Evet abi siyah yapiskanji çıkardım sonra içindeki kablolar 2 ye ayrılıyor bunların hepsini gördüm teker teker denedim hepsi de direk - var anlamadım bende başka foto varmı

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Evet abi siyah yapiskanji çıkardım sonra içindeki kablolar 2 ye ayrılıyor bunların hepsini gördüm teker teker denedim hepsi de direk - var anlamadım bende başka foto varmı
Sana başka nerden ulaşabilirim abi

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Far kolunu açtığında kablo uzerinden eksi geçiyor. Far kolunu kapattığında eksi kesilir.
Özelden numaranı yaz. Yarın müsait olunca ararım.