ENJEKTÖR SORUNU !

chtozkn

Yeni Üye
Merhaba benim 2003 doblo 1.9 jtd aracım geçenlerde egsozdan siyah duman atmaya başladı bunun nedeni ne olabilir enjektörlerden diyorlar dogru mu ? yoksa siyah duman atması normal mi ?

emre16

Azimli Üye
aniden yüklendiğinizde siyah duman çıkıyorsa normaldir normale göre daha fazla yakılan mazotun is olarak dışarı atılmasıdır.Birde ilk çalıştırmadada siyah duman(is) atabilir soğul olan motoru kolay çalıştırmak için...

kokplot

Onursal Üye
kardeş aracın JTD bu demektir ki aracındaki turbo sistemi hava ile çalışıyor. turboya gelen egene valfi isminde bir minik parça var , ondan kalem gibi ince bir boru turboya gider, bu arada hortum çıkışı ve turbo borularında kirlenme ve yağlanma varsa araçta çekişten düşme motorda bağırma ve duman atma özelikleri gösterebilir. yada o parça zamanını doldurmuş ise yine araçta çakişten düşme ve bağırarak yüksek devirde giderken hızlanmama sorunu olabilir.

ancak enjektörler pislenmiş ise, (motoru bir fıat bayiinde bedava bir bilgisayara bağlatırsan belli olur) araç koyu gri duman atar ve motor sesi kalınlaşır. bu durumdada enjektörleri temizletmek gerekir.

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
dobloyu tamirciye götürmüştür belki gelir gelir

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
kadir abiden esinlendim birden çakma kadir var o yok abi ben cok sakin biriyim :)

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
yok ağa bana dobloyu getirin makas atayım :D:D

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
aslıda akrasif oldumu hiç dobloya binesim olmuyo binersem eyer vay haline olmdı ama olmazda umarım eski aracımda olmuştu kartalda arka aks cıkmıştı :D

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
yok abi sen benim arka koltuga otur heycanı canlı canlı yaşa:D:D

chtozkn

Yeni Üye
arkadaslar kusura bakmayın giremedim bir kaç gündür askere gidecem de onun için hazırlık yapıyorum bilgiler için teşekürler. normal calışırken araç siyah duman atmıyor gaza yüklenince sonuna kadar bi duman atıyor oda siyah aracın kesinlikle çekiş gücünde bi problem yok herşey gayet güzel calışıyor. bi tamirci arkadaşa götürdüm duman atması normal dedi yorumlarınızı bekliyorum ?

kokplot

Onursal Üye
chtozkn tarafından yazılan metin:
arkadaslar kusura bakmayın giremedim bir kaç gündür askere gidecem de onun için hazırlık yapıyorum bilgiler için teşekürler. normal calışırken araç siyah duman atmıyor gaza yüklenince sonuna kadar bi duman atıyor oda siyah aracın kesinlikle çekiş gücünde bi problem yok herşey gayet güzel calışıyor. bi tamirci arkadaşa götürdüm duman atması normal dedi yorumlarınızı bekliyorum ?

kardeşim aracının yaşı ve motor özelikleride işin içine katılırsa ve senin söylemene göre çekişte bi anormallik yok diyorsan aracın birden gaz verdiğinde kısa bir süre siyah duman atması gayet normal...sağlıklı bir motor denebilir. ama gri duman atarsa o sakat.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kokplot haklı...ama için rahat değilse hava filtresini değiştir!

chtozkn

Yeni Üye
kardeş hava filtresi yag filtresi falan yeni degişti hep ama bi kaç kişi daha normal dedi siyah dumana dizel araçlarda belki enjektörleri temizlememiz yararlı olr !