enjektör değişimi

hasan Adıgüzel

Fenomen Üye
Adı
hasan
Modeli
Renk
kahverengi
Slm arkadaslar dayimin 2013 fiat linea ticari taksisi var 160 binde enjektörler bozulmus sizce normalmi arac 1.3 euro 5 motor.

ByMurat

Onursal Aydın Yöneticisi
Doblo
Adı
Murat Şentürk
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Makina Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2005
Renk
Gri Füme
Periyodik bakımlarının zamanın da yapılmaması,Ucuz kaçak mazot kullanılması gibi vs.. durumlar da enjektörlerin çabuk bozulduğunu biliyorum.Pompacı arkadaşım 100 binde bile bozulduğunu söylemişti.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
hiç carbon clean yaptırmamıştır.bakımlarıda düzensiz ve yetersizse olabilir.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Düzenli bakım yapmamak kendi cebimize actigimiz bir savaştır.

m_ates27

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Mustafa ATEŞ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Zabıta Memuru
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Safari Sarısı
Düzenli bakım yapılmadığı için 42.000 kmde motor kıtledi araç yağ çıbını çekti baktılar yağ çamur olmuş. Yağmurdan kaçtı doluya tuutuldu.

yenidoblocu

Daimi Üye
Adı
Berkay
Modeli
Renk
siyah
geçmiş olsun benim başıma da geldi yılbaşında.Aracın düzenli bakımlarını 9 binde aksatmadan yaptırırım ancak son 20 binde servisi dışında yaptırdım ustada sağolsun mazot filtresini 60 binde değiştirmemiş bi de araba amcamdaydı uzun yolda bilinmedik yerden mazot almış sağolsun tamirciler büyük ihtimalle yakıttan demişti değiştirdiler şuan sıkıntı yok ara sıra turbo yüzünden araç lambada yakıyor bağlantısı var mı bu olayla bilmiyorum.umarım ilerde sıkıntı çıkmaz.bundan sonra sanırım herkese araba vermemek gerek ve bakımlarıda bilene ya da servisine yaptırmak lazım.

EAB53

Onursal Üye
Adı
Ekrem Bal
Modeli
Renk
Beyaz
Aracınızı tek el kullanın. Akraba bile olsa tavrınızı önceden koyun.

Geely aracımı aldım. İlk defa sanayi eşrafından güvenebileceğim birini buldum. Bana dediği ilk şey şu: ARACINI TEK EL KULLANIRSAN BU MOTORU ÖLDÜREMEZSİN. Varın gerisini siz düşünün.

efsane05

Onursal Üye
Adı
Ahmet KELEŞ
Modeli
Renk
SİYAH-VİP
slm arkadaşlar,
arabamı biliyorsunuz 1,9 multijet 2007
aracıma 10000 lik bakımını yaptıracam ama takıldığım birkaç nokta var.
önerilerinizi bekliyorum.@raptor senide bekliyorum usta;
ben aracımı alalı tam 1 yıl oldu.bu nedenle aldığım vakit süresine yağına bakmadan.
1)motor yağı
2)yağ filtresi
3)yakıt filtresi
4)polen filtresi
5)radyatör suyu
6)far ayarları
7)fren kontrolü
8)direksiyon hidroliği
9)fren hidroliği
10)termostatı değiştirmemiştik iyi diye
bu maddeleri hepsini yaptırdım ve yağ olarak würth marka bir yağ kullanmıştım.
10000 km sonra değişim demiş km dolmadı ama günü yaklaştı.
riske atmamak için bakımını yaptırayım diyorum ama yakıt filtresinin 20000 de bir değiştiğini duydum klimayıda fazla kullanmadım polen filtreside değişecekmi. termostatı ne zaman değiştirmek gerekir.birde Mobil 1 ESP formüla 5W.30 yağ için efsane diyorlar bumu olmalı anlaşılan yağ arabanın çekişi,sesi,titremesi,duman atması,sabah çalışması gibi birçok konuda fayda sağlıyor.
gelelim asıl soruya.
1)bu bakımda neleri yenilemeliyim.neler değişecek
2)enjektörlerin turbonun temizlenmesine faydalı olan motoru temizleyen kurum oluşmasına önleyen kmsi uzun olan en kaliteli önerbileceğiniz yağ varmı.
3)turbolu araçların yağları farklımı.

şimdiden teşekkür ederim

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
5w30 senin aracın için tavsiye edilen bir yağ değil.senin aracın için tavsiye edilen yağ 10w40.yalnızca bulunduğunuz bölgede sıcaklık kışın -15 derecenin altına düşüyorsa bu durumda 5w40 kullanabilirsiniz(sadece kışın).

normal durumda 1,9 multijet için 10w40 kullanmanız gerekiyor.marka olarak castrol olabilir.önümüzde yaz olduğuna göre 10w40 kullanman şart.

kalan işler için bana aracın kilometresini söylemeniz gerekiyor.ama rutin bakım olarak 20 bin de bir yapılacak işleri aşağıda listeliyorum.

-yağ değişimi
-yağ filitresi değişimi
-hava filitresi değişimi
-mazot filitresi değişimi
-polen filitresi değişimi (klimayı kullanmanız önemli değil.yinede değiştirin.bakteri topluyor.)
-ön fren balatalarının ve disklerin kontrolü
-arka fren kampanalarının sökülüp temizlenmesi,balatalarının kontrolü ve ayarı
-ön takım kontrolü ve rot ayarı
-lastiklerin rotasyonu
-kapı ayarlarının kontrolü
-klima su tahliye kanallarının temizlenmesi(önemli,sonra klima ayağınıza damlatmaya başlıyor.)

bunun dışında aracın kilometresine göre değiştirilmesi gereken parçalar ve hidrolik sıvıları mevcuttur.ayrıntılı liste için tam kilometreyi yazmanız lazım.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
tamam hocam,ek birşey yok.bu bakımları yaptır.

yani aslında yakıt ve polen filitresi 20 bin de bir değişiyor ama erken değiştirmekte fayda var.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
polen filtresi tıkanıyor o km gelmeden.hava girişinde sıkıntı olduğunda km gelmesi beklenmemeli.