Enjektör Bakımı

mucahit12

Aktif Üye
Adı
mücahit
Abiler ben eski doblomu satıp, 2011 model safeline 1,3 multijet doblo aldım. araç daha 78 binde.
her yerini gösterdim bi sıkıntı çıkmadı. tek bi sıkıntı var dediler enjektörlerinden dolayı siyah duman çıkarmaya başladığıymış. Bana Değiştir dediler 700-800 civarı bişiymiş. bunu carbon temizleme olayı ile yapmam mümkünmü sizce ??

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Belki carbon clean islemiyle kurtarabilirsin kardesim.Sonucta enjektorleri ve yakit sistemini temizliyor bu islem.Ama sen yine de servise sor tabi...

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Aynen carbonclean ile olabilir

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
merhabalar. enj. öncesinde hava akışmetre egr ve map sensörlerini söktürüp kontrol ettirin ve temizletin. eğer kirli ise özellikle egr duman sebebidir. carbon clean işlemini akabinde yaptırırsanız büyük oranda duman sorununu çözersiniz. tekleme çekiş düşüklüğü sıcak motorda ilk çalıştırma zorluğu yaşamıyorsanız enj. en son düşünün derim.

mucahit12

Aktif Üye
Adı
mücahit
Tekleme çekiş düşüklüğü ve çalışma zorluğu nerdeyse hiç yok. o zaman dediğiniz gibi diğer sebeplerden dolayı olabilir en kısa sürede bi servise gideyim ozaman

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
@mucahit12
Enjektör ve pompa bakım ve onarımı tam bir muammadır. en iyi dediğiniz servislerde bile çok can sıkınıcı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Aracın yetkili servislerinde dahi pompa ve enjektör bakımı dışarıdaki anlaşmalı servislerde yaptırıldığı için ciddi sorunları yoksa pompa ve enjektörü en son değerlendirmeye alın derim. Özellikle enjektör konusunda çok canı yanmış birisi olarak....:)

mucahit12

Aktif Üye
Adı
mücahit
@tolgakmg

Valla bu konuyu bilmiyordum. çok tşk ederim bilgilendirmeniz için. buna göre hareket edecem artık

arda2000

Saygın Üye
Adı
Arda
Modeli
Renk
Saklı Bahçe
Öncelikle hayirli olsun.

Enjektörler sağlam bir pompaciya goturun.
Sorunu anlatın.
Orda 4 enjektorude söküp temizleyip . fabrika ayarina dondurup . test ederler.
Degismesi gereken bir parca varsa size söylerler.

mucahit12

Aktif Üye
Adı
mücahit
serviste enjektörleri incelettim sadece bir tanesi sınırda dediler diğerlerinde sıkıntı yokmuş. Carbon Clean ekledim yakıta yolda giderken utanır oldum. acayip bi kara duman attı. duruken gaza bastığımda dumanın değdiği yer zift dökülmüş gibi oldu :D :D

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
@mucahit12
boşuna değiştirme daha araban 78 binde gir bir pompacıya 200-250 tl arası temizleyip ayarlıyorlar ve takıyorlar. canavar gibi oluyor. boşuna para verme hemde km daha çok düşük. ilk aşamada mazot aldığın yeri değiştir. ondan sonra bu işlere bak tabiki devam ediyorsa.

izmirlidoblo

Daimi Üye
Her periyodik bakimda ve ya 20bin kmde wurth berner marka dizel enjektör katkısı kullanın sistemdeki pisligi suyu yok eder enjektörlerinizin ömrü uzar duman atma olmaz

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
Bence bu katkılar tamamen depoya ve yakıt sistemine zarar veriyor. Uzun dönemde. En sağlıklısı hee 70-80 bin km de aracın enjektörlerini söktürüp ayarlatıp bakımını yapmak. En azında daha sağlıklı bir yanma ve enjektörlerin bozulmasının önüne geçebilir yada daha az masrafla enjektör kurtulabilir. Carbon clear vs hepisi hikaye bu güne kadar multijet motorlu araçlarla 1 milyonn km fazla yol yaptım tamamen tecrübe duyum değil

bigerror

Aktif Üye
Adı
serkan
Renk
beyaz
Her sanayi sitesinde enjektör ustaları vardır.enjektorler tıkalı yada meme yaptıysa iş ustaya bakar.bir ara bende kamyonumda demeleri yaptım yakıt katkı ve enjektör temizleme katkılarından bir randıman alamadım.Hepsi hikaye.mazot kaliteli olacak gerisi yalan arkadaşlar.yılda 150 000 km kamyonla yol yapan birisi olarak yağ katkıları acayip ise yarıyor.inanmiyacaksiniz 3 gün motor yağsız calismis haberim bile yok usta bir baktı araçta gram yağ yok afalladi kaldı tabi bende sasirdim.yağ katkısı çok ise yaradi.not.yağ musuruda o aralar arıza yapmış.

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
servislerdekikarbon clear hikaye tamamen para tuzağı. bende aracıma liqui moly caretec yağ katkısı koymayı düşünüyoru. zaten kendi aracıma yağ bakımı ortala 7000 km bir yapıyor. şuan bakımı yaklaştığı için liqui moly 5-40 yağ aldım 5 lt 160 tl verdim katkıda yakalşık 70 tl cicarı kaliteli yağı ve katkıyı deneyip göreceğim.

sinka251

Daimi Üye
Adı
Sinan
Modeli
Renk
kutup mavisi
Arkadaslar bende de benzer bi sorun var aracim 1.6 multijet.Sicak calistirmada bagzen marsi biraz uzuyor sizde de boylemi acaba, rolentide hafif titreme var,gaza ani yuklenmelerde biraz duman atiyo normalmidir.

OsmanYılmaz

Onursal Tokat Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Doblo
Adı
OSMAN YILMAZ
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Dizel Araç Pompa ve Enjektör Bakım
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
beyaz
Bir pompacı olarak Enjektörleri söktürüp bakımını yaptırmak lazım o zaman herşey ortaya çıkar

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Önceki dizel focus şu an arkadaşımda dizel focus 190.000km de 150.000 de yazılım atıldı. Her 10.000 de bir würth atıldı ve 40.000de bir carbon clean a girdi. Orijinal yazılım ile genel kontrol ve kompresyon ölçümünde motor durumu % 102 çıktı daha motora anahtar değmedi.

ali0635

Onursal Üye
Adı
ali aydın
Modeli
Diğer Model
Katkı arasıra kaliteli markaysa iyidir
Enjektörlerde sorun olmadıkça zevkini ellettirilmez sökülmez yani sadece macera isteyen adam oynatır arabayı