Elektronik BlowOff Sistemi....

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
arkadaşlar videodaki araç connect aslında doblo aradım ama bulamadım bundaki sisteme sanırım bolw off deniyormuş motora takıla kit sayesinde çalışıyormuş. bunu taktırmak;
1)Garantiyi Delermi
2)Araca Performans Yönünden Etki Edermi
3)Maliyeti Nerelerdedir...

[izlesene]406461[/izlesene]

selcukan43

Daimi Üye
Bu sesten başka hiçbişeye yaramaz.. kıy paraya al bi gerçek blow off derim.. sen bunu alır takarsın.. gerçek blow off takan birisi gelir seninkinin sesini bastırır olan sana olur :) saniyede 3-4 kere cuflata biliyosun bunu.. çok saçma.. bilen anlıyor artık sahte oldugunu..

Black Hawk

Saygın Üye
Hemşerim tam bilgim yok ama bildiğim kadarıyla
1) Garantiye sorun çıkabilir. (Ama emin değilim.)
2) Elektronik olanların performansa hiçbir etkisi olmaz. Çünkü devir saatine bağlanarak çalışan bi sistem..
Normalleri Torboya monte edilir. Faydası - zararı ayrı mevzu...
3) 200 - 250 TL arası diye okumuştum ama 1 yıl kadar önceydi..

Black Hawk

Saygın Üye
selcukan43 tarafından yazılan metin:
Bu sesten başka hiçbişeye yaramaz.. kıy paraya al bi gerçek blow off derim.. sen bunu alır takarsın.. gerçek blow off takan birisi gelir seninkinin sesini bastırır olan sana olur :) saniyede 3-4 kere cuflata biliyosun bunu.. çok saçma.. bilen anlıyor artık sahte oldugunu..

Hep destek, Tam destek... Aynen katılıyorum. Turbo aracın varsa paraya da kıyıyorsan HKS Blow Off tek geçerim...

Black Hawk

Saygın Üye
HKS marka Blow Off valfi taktırmak yani.. You tubede HKS Blow Off diye arat ve izle. Bu işte en iyi markadır...

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
selcukan43 ve hemşerim teşekkür ederim bilgilendirmenizden dolayı...

kokplot

Onursal Üye
işte markasını bilenden öğrenicen alandan kalitesini sorucan, kullanandan fiyatına değermi anlıycan. gözleri parlayarak sana o sesi çıkaran cihazın markasını ve marifetini heyecanla anlatıryosa ( heleki bu işlerden anlayan biriyse) denemeye değer olabilir. :)

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
http://www.youtube.com/watch?v=Au4XDDTzijo Enteresan bi Blow Off ;)

:)

selcukan43

Daimi Üye
Rica ederim ne demekk.. bu işlerden anlıyorum evet.. HKS ise blow off'un markasıdır.. JSV, Monza gibi markaları da mevcut bu blow off'un fakat en güzeli en sorunsuzu ve en performanslı çalışanı HKS'dir.. zaten ürün her haliyle kendini belli ediyor.. Pahalıdır vardır bir hikmeti ucuzdur vardır bir illeti hesabı.. Blow off sisteminin yararı ise turbonun ömrünü uzatır ve performans'ı etkiler.. Performans'ı nasıl etkiler hemen kısa bi şekilde onu açıklayayım.. blow off valve yokken gaza yüklendiğimizde araç maximum devirde asılmaya başladığında turbo devreye girdiğinden belli bir oranda sıkışma olur gazı bıraktığımızda turbo basıncı bu havayı geri teper ve hızla dönen turbonun pervanelerine çarparak pervaneleri yavaşlatır.. tekrar gaza yüklendiğimizde o pervanelerin tekrar hızlanması zaman alacağından kısa bi süreliğine performans kaybı yaşarız. işte blow off valve da burada devreye giriyor gazı ayağımızdan çektiğimizde sıkışan havayı pervanelere göndermek yerine direk dışarı atıyor ve pervaneler aynı hızda dönmeye devam ediyor ve performans kaybı yaşamıyoruz.. turboya'da bu yönden etkisi var ömrünü uzatmakta.. umarım yararlı bilgiler olmuştur.. HKS marka blow off valve'in fiyatı 300 TL civarlarındadır montaj dahil 400 TL civarında bir maliyetle araçlarınıza uygulayabilirsiniz.. benim aklımda mesela param olunca çelik jant yerine ilk iş bir tane blow off takıcam..

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
peki bu cihazı isteğimize göre yönetebilirmiyiz gerektiğinde çalışacak gerekmediğimde susacak..

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
800-900 liralık kitlerde var, ama farkını bilmiyorum.
Blow off'tan ziyade bir eklenti daha yapılıyor.

Black Hawk

Saygın Üye
AlperAkbiyik tarafından yazılan metin:
peki bu cihazı isteğimize göre yönetebilirmiyiz gerektiğinde çalışacak gerekmediğimde susacak..

Benim incelediklerimde öyle bi özellik yoktu ama bu bahsi geçen pahalı olanlarıda varmıdır bilemem.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Kapama tarzı birşey söz konusu olamaz ki?

Mekanik bir sistem sonuçta, rüzgar gülünün kapa tuşu var mı gibi birşey senin sorun. :)

selcukan43

Daimi Üye
Hayır tabi ki var olmaz olur mu.. 800-900 civarı tutmaz blow off kit'i.. o ıslık sesini veren blow off'un ucundaki üçgen metal kısım.. istendiğinde o çıkarılabiliyor..

Black Hawk

Saygın Üye
Evet ses değiştirilebiliyor veya azaltılabiliyor ama sistem komple devre dışı bırakılamıyor..

Linkte ses değişim videosu var...
http://www.youtube.com/watch?v=HblCEQXQ8Q4

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
800-900 dediğim ek birşeyede sahip. Ne olduğunu bilmiyorum.

erdem0zkan

Azimli Üye
Blow off takılırsa performans olarak fazla bir şey değişeceğini zannetmiyorum ama turbonun ömrüne ömür katarsınız turbo bıçakları bu sayede çok çabuk ömrünü tamamlamamış olur. Ama Doblo'nun muhtemelen turbosu ufak basınçlı olduğu için fazla bir ses elde edileceğni düşünmüyorum inşallah ben de taktırırsam bakıcam nasıl olduğuna.

cnkshn

Saygın Üye
turbo kaç tl ?
blow off kaç tl ?
turbonun ömrü ne kadar zamanda biter ?

blow off ses için takılacaksa bişi diyemem. bende seviyorum sesini.

yalnız turbonun ömrünü ne kadar uzatacak ?

blow off un çalışması için basınç gerekli. ses duymak için gaza basmak lasım biraz :) buda yakıt sarfiyatında artış demek.

1atasoy

Yeni Üye
bu blow off valf işine bende çok takılmıştım bir zamanlar ama ben performans ve turbonun ömrünü uzattığı için istiyordum sonra uzun bir araştırma yaptım fabrikasyon turbolu araçlarda fazla havayı ekzozdan tahliye eden bir sistem zaten varmış (dump valf) bu blow off valf sonradan turbo montajında kullanılıyormuş. yani orjinal turbolu araçlara sesten başka bir artısı yok. benim dobloya takmaktan vaz geçtim bir ara kafaya koymuştum otobüse takacaktım onun turbosu sonradan ekleme tamam fabrika çıkışı turbo ama aslında üstündeki normal m23 motoru bir kaç değişlikle turbolu olmuş ve dump valf sistemi yok. ama burdaki ustalar beceremeyiz dediler kaldı.