DONANIM SORUNLARI

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
abiler kardeşler arkadaşlar yoldaşlar!

donanım sorunlarına hususi özen ile yardımcı olunur.

geremy

Onursal Kurucu
hp amd vista home yüklü laptopum var açılış aldığımdan beri 2 dk dan az olmuyor ayrıca kapanışda bir okadar sürüyor.
nod 32 yüklü.
orjinal harici program yüklü değil.
anlayacağım dilde yardımcı olursan sevinirim.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
geremy bilgisayarının modelini ve donanım özelliklerini yazabilirmisin(işlemci modeli-ram değerleri-harddisck boyutu-ekrankartı modeli)

en azından bilgisayarının tam modelini yazabilirsen oda yardımcı olabilir.

hp-amd sistemlerin genel olarak ram ve ekran kartı özellikleri yüksek olur.açılışın yavaşlığı işletim sistemine yada ek donanımlara bağlı olabilir.(kablosuz maus,sürekli bağlı harici harddisc,bilgisayarın içerisinde cd/dvd bulundurulması)

yukarıdakilere ek olarak bios ayarlarında eğer tüm taramalar açık ise (ki seninki buna çok yakın diye tahmin ediyorum) açılış uzun sürebilir

nod32 yi bende kullanıyorum.bu güne kadar gördüğüm tarayıcılar içerisinde bilgisayara en az yük olan tarayıcı sistemi.durumun nod32 den kaynaklandığını düşünmüyorum açıkçası

geremy

Onursal Kurucu
hp pavilion dv 6700 notebook pc

amd turion 64x2 tl 64 2.2. ghz

2gb ram

32 bit işletim

vista sp2 ekran kartı geforce 8400 olmalı

vatandan aldım norton yüklüydü çok kasıyordu nod 32 yükledim çok memnunum.

(kablosuz maus,sürekli bağlı harici harddisc,bilgisayarın içerisinde cd/dvd bulundurulması)yok
vatanın yüklediği gibi duruyor.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
geremy bu sistem açılınca ağırlık devam etmiyor,sistem takılmadan düzenli bir biçimde çalışyorsa açılış testleri ve wistanın başlangıç değerlerindn kaynaklanan bir ağırlıktır.bun müdahale edilerek sistem fızlandırılır ancak iptal edilen testler ve wista açılış komutları zamanla belirginleşecek sistem problemlerinin önünü açacaktır.

sistem açıldıkdan sonrada yavaşmı,donma,takılma,kilitlenme sorunları varmı?,sistem açılırken resetleme yapıyormu?

donanımın gayet iyi bu sistem vistada sorunsuz çalışmalı.

geremy

Onursal Kurucu
sadece açılışda biraz bekliyorum.işyerinde xp kullandığımdan belki yavaş gelebilir.
reset-donma-ağırlaşma yapmıyor.

demekki vista karekderinden kaynaklanıyor.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
açılış hızlandırmak istersen eğer internet geçmişini temizle,gereksiz dosyaları sil,arada bir harddisk için bi tarama yap.
vistanın açılış ayarlarıyla oynar hızlandırırız ama bir iki hafta içinde farklı sorunlar ortaya çıkabilir o yüzden tavsiye etmiyorum.istersen biosdan testleri iptal edebilirsin bu sana bi 10-15 saniye kazandırır ama oda biraz sakat

seninde dediğin gibi vistanın karakteri biraz ağır.bendede evde HP qc serisi nootebook var 2.2 amd X2 3GB ram
1470 MB Nvidia ekran kartı 320 gb harddisk.

bendekide açılışda bekliyor ama vista geldikten sonra bende yetişemiyorum artık bilgisayara.kullanımda sorun yoksa bırak kalsın olduğu gibi.

geremy

Onursal Kurucu
yardımların için teşekkürler artık böyle bırakalım kendi haline.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
çalışmada donma kilitlenme yoksa açılırken mavi ekrana düşmüyosa hiç elleme öyle kalsın

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
genleşen kanalda cd çekmecesi sürücü içerisinden çıkarken motor tarafının tersine yön değiştirir ve ray duvarına sürtünerek takılır.aslında bu baştan beri var olan sürtünmenin duvarı aşındırmasının son halindir.yani sorun fabrikasyon kaynaklıdır(dengeleme makarası olan optik sürücülerde bu sorun görülmez)
sonuç olarak ya cd çekmecesi hiç açılmaz yada belli bi seviyede açılır.hatta açıldıkdan sonra da kapanırken takılarak kapanabilir.

abi optik okuyucuların kapakları çeşitli nedenlerden dolayı tıkanma yapabilir.ancak senin izah ettiğin durum kapağın raylarındaki aşınmadan yada ray kanallarının genleşmesinden kaynaklanıyor olmalı.optik sürücünün sökülüp kızak ve kanallarının temizlenip yağlandıkdan sonra yerine takılması sorunu çözebilir.ancak bu geçici bir çözümdür ve aşınma çoksa problem sürebilir.

ERCAN

Daimi Üye
geremy tarafından yazılan metin:
sadece açılışda biraz bekliyorum.işyerinde xp kullandığımdan belki yavaş gelebilir.

Bizde tochiba R 10-10 S leptob aldık çift karekter..vista ve xp vardı ..vistayla baş edemedik ..yetkili serviste xp yi tamamen sistemden kaldırdılar..sorun diye bir şey kalmadı..bigisayarın kabul etmesi mümkünse xp yüklet..araştır bakalım yetkili servis uygulama yapabilecekmi..

ERCAN

Daimi Üye
ERCAN tarafından yazılan metin:

Bizde tochiba R 10-10 S leptob aldık çift karekter..vista ve xp vardı ..vistayla baş edemedik ..yetkili serviste xp yi tamamen sistemden kaldırdılar..sorun diye bir şey kalmadı..bigisayarın kabul etmesi mümkünse xp yüklet..araştır bakalım yetkili servis uygulama yapabilecekmi..
Pardon yanlış yazdım vista programını sildiler...............

geremy

Onursal Kurucu
arkadaşlar facebook daki oyunlar kotayı yiyor galiba bilginiz varmı.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kotayı bi miktar etkiler ama fazla bi kıymeti olacağını sanmıyorum.daha çok facebook videolarına dikkat edin videolar esaslı kota götürüyor

geremy

Onursal Kurucu
RAPTOR tarafından yazılan metin:
kotayı bi miktar etkiler ama fazla bi kıymeti olacağını sanmıyorum.daha çok facebook videolarına dikkat edin videolar esaslı kota götürüyor

zaten oyun ve video çok kullanıyoruz.
dikkat etmek lazım artık.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
RAPTOR tarafından yazılan metin:

zaten oyun ve video çok kullanıyoruz.
dikkat etmek lazım artık.

kotanmı var derdin var! :D

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Benim de kotalı sınırı aştığım için sürekli 56 TL fatura geliyordu. kota bilgilerine baktığımda 12 ile 15 gb olduğunu gördüm. Sonradan öğrendim ki ttnet Sınırsız fiatından fazla fatura kesemiyormuş bende artık sınırsız niyetine kullanıyorum :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kanyak tarafından yazılan metin:
Benim de kotalı sınırı aştığım için sürekli 56 TL fatura geliyordu. kota bilgilerine baktığımda 12 ile 15 gb olduğunu gördüm. Sonradan öğrendim ki ttnet Sınırsız fiatından fazla fatura kesemiyormuş bende artık sınırsız niyetine kullanıyorum :)

iyide biz 1024 sınırsız kullanıyoruz 49 tl ödüyoruz, sen 56 tl ye bağlanıyorsun yine sınırsızdan.yani sınırsızdan fazla ödüyorsun zaten!

bunyas288

Daimi Üye
Raptor dostum benim crea marka bilgisayar var aldım alalı bilgisayarda donma sorunu var. *pissed*
Özellikeri: core 2duo 2.52 işlemci
3 gb ram 512mb ekrankartı 250 gb hdd

3-4 defa oldu servise gidiyor. Bilgisayarın fişini takıyorum çalıştırıyorum oyun internet vs. bir süre sonra tak donuyo*bugs* fişi çekmeden kapatıyorum tekrar açılınca problem yok taki fişi çıkarana kadar..Fiş çıkıp tekrar takıldımı yine donuyo donmayı engellemek için fişi ilk taktığımda bilgisayarı yeniden başlatıyom o zaman donmuyor..
neden olabilir bir fikrin varmı *hmm*

NOT: serviste anakart değişti hdd değişti. Şimdi yine serviste Hdd arızalı dediler yine Hdd değişecek. Bu gidişle yeni bilgisayar alacaz heralde