Doblonun sinirlarini zorlamak icin yardim :)

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
garanti dışı kalacağı kesin :) adamlar motora anahtar değerse bile garantiyi iptal ediyorlar.

forumu okudum adam kaza yapmış aracı perte çıkmış. yazık olmuş güzelim bravoya

Mico16

Daimi Üye
Tepki
3
garanti dışı kalacağı kesin :) adamlar motora anahtar değerse bile garantiyi iptal ediyorlar.

forumu okudum adam kaza yapmış aracı perte çıkmış. yazık olmuş güzelim bravoya
Videodaki bravo'mu abi?

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
evet foto koymuş gayet mütevazi bi şekilde modifiye edilmiş, aşırıya kaçmamış

slhle_d

Daimi Üye
Tepki
1
Yakıt konusunda katılıyorum çünkü aynı muhabbetler burda da oldu biliyorsunuz.Ben de tam inişte 2.0 LT yazarken resim çekip koyacağım :)

Pert konusunda gelince akıllarda şüphe olmasın, motordan yada modifiyeden kaynaklı bir durum yok zaten verdiğim linkte arkadaş anlatmış olayı, yan yoldan ana yola bakmadan çıkan bir araç yüzünden olmuş olay.

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
aynen kazanın modifiyeyl alakası ok. dikkatsiz bi polo sürücüsü yüzünden olmuş, sonuç bravo sürücüsünün burnu bile kanamamış, polo sürücüsünün omzu çatlamış.

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
adamlar sektörde 1. ismail :)

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
evet eskiden pc üzerine odaklı çok güzel haberler vardı ama mobil sektör yüzünden sürekli cep telefonu haberleri ile doldu. Ama onlarda haklı ayakta kalmak için sektöre ayak uyduruyolar.

cemcelal

Azimli Üye
Tepki
2
Adı
Cem
Modeli
Renk
Siyah
Doblo uyumlu turbo ve cold air intake kit bilen varmı ben bulamıyorum hiç bir yerde hatta uyumlu hiç performans ürünü yok ?*chair*

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
ticari araç olduğu için olabilir mi?

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Kardeşim yanlış anlama ama sen bu araca bu yaşta bu kadar performans ve masraf yapmaya çalışıyorsun. Hadi yaptın diyelim, o aracı kapının önünde yatırırsan yada şimdikinden farklı kullanmazsan yarışlara filan girmezsen yazık edersin. Çünkü yazdıklarından ciddi anlamda hız ve performans akıyor. Ama tutupta sen aracın performansını trafiğe açık alanlarda denersen ben başta olmak üzere biçok kişi arkandan sayar söyleyeyim.

Bu süreç zaman ister sabır ister, Kaldıki biçok ürünü yurttışından getirtmen lazım, Türkiyede bu parçaları arama sakın. Bulmaya bulursun ama 2 katı fiyatla satarlar adama.
Fethi'nin dediği gibi bu araç sonuçta ticari bir araç sınırlarını bilmen lazım.

cemcelal

Azimli Üye
Tepki
2
Adı
Cem
Modeli
Renk
Siyah
Haklısınız ancak ticari araç dahi olsa gaza basınca yığılıp kalmasını istemiyorum amacım o yığılıp kalmadan kurtarıp atak hale getirmek aracı bunun için temel şeyleri yapıyorum o yüzden

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
2,0 lik alsaydınız keşke.1,6 o kadar da yığılan bir araçta değil zaten.

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
1.6 kullananlar hiç yığılmadan şikayetçi değil, siz ya uygun vitesi kullanmıyorsunuz yada aracınızda sorun var. he diyorsanız ben yinede varolan yığılmadan kurtulmak istiyorum o zaman chip takın rahat edin. sizin dedikleriniz temel değil baya bi profesyonele kaçıyor.

cemcelal

Azimli Üye
Tepki
2
Adı
Cem
Modeli
Renk
Siyah
Tavsiye edebileçeğiniz yada uyumlu olduğunu bildiğiniz bir cold air intake kit var mı sayın abiler ?

farukomer48

Aktif Üye
Tepki
3
öncelikle yaptığın en ufak mekanik değişimden sona ona uygun yaazılım yapılması lazım.Egzantrik milini değiştirip marşa basarsan silindir kapağını kucaklayabilirsin, ya da kol çıkarabilirsin.Bu tarz motorlar böyle değişiklikleri yazılım olmadan kullanamaz.Büyük ihtimalle araç ilk andan itibaren arızaya geçecektir.
Karbüratörliü bir araç olsa idi işler daha kolaydı ama yeni nesil motorlar yazılım olmadan bunu hata olarak görüyor.

Bu işlerde adım adım gitmek diye birşey yoktur.Hedefini koyarsın, ona göre gidersin.Demek istediğim bu ay egzantrik yaptım, önümüzdeki ay turboyu büyütürüm sonra da enjektör egzos...vs vs..
Modlama işleminde kullanacağın parçalar uyumlu olmalı.Turbonun basıncı haddinden fazla açılırsa verimi düşer çünkü çok sıcak hava üfler.Ömrü de çok kısa olur.İnt.cooler küçük olursa havayı soğutamaz,fazla büyük olursa geç dolar sürakli turbolag yaşarsın.
O yüzden önce hedefini koyacaksın.
Senin sorduğun soruya gelelim.

Sorunun en basit cevabını vereyim, turbo-enjetkör-yazılım değişimi ile 1.6 mjetlerden 200hp alıyorlar.fakat duman atma oluyor.1.6 120hp mutijetlerdeki turbo ile de ciddi güç artışı sağlanıyor.Motorun stock hali ile 1.6 mjet 145 hp dobloya bindim, gayet keyifliydi ama duman atıp atmadığını göremedim.

Gelelim maliyetler konusunda bilgilere.
200 hp ye kadar bir araç için yapman gereken harcamalar(tahmini)

2000 TL civarında turbo ve boru masrafı
1000TL civarında egzos-kaynak işleri
enjektörler için birlşey diyemiyorum onu da bilenler söylesin
250-750 arası intercooler ve boruların değişimi.
1500TL civarında da yazılım ve dyno masrafların çıkar.
yani kabaca 5000 tl civarında dumanlı da olsa 200 hp lere çıkarsın.

Gelelim fren olayına.
Aracın ağırlık ve yükseklik değerleri değişmeden brembo yahut wildwood takman birşeyi değiştirmez aksine daha da dengesizleşir.

Dedğim gibi önce hedefini belirlemelisin.Sonra ciddi manada harcamaya hazır olmalısın.Sadece brembonun fren kiti bir şahin parası edecektir.İşin diğer kısmını da unutmamak lazım.Bu tarz
işler yaparken her an yeni bir motor ihtiyacı olacağını unutmamalısın.Modifiye demek bu işi yaparken motoru kırmanın %50 olduğu demektir.

Ben 2.0 kullanıyorum şuan 165 hp aracım.Benim şuanki hedefim ise 220 hp ler.Bunun için turbo-enjektör-egzost sistemi değişmeli.Duman atmasını istemiyorum bu yüzden kullanacağım aksamlar insignia-captiva-freemont gibi aynı motoru kullanan araçların parçalarından oluşmalı.
Fren ve yürüyen hariç bu gücü almam için tahminim yine 5-6 binTL arası bir gider çıkacak.Bu gücü yere sağllıklı iletmek ve gerektiğinde durabilmenin maliyeti ise tahminimce minimum 4-5 bin TL olacak.İstedğim multimedya sistemi ile bu rakam +2000 TL daha artacak.

İşte bu yüzden en az 2 sene para biriktirmek gerekecek bu süre zarfında da garantisi dolacak.O zamana daha absürt bir makina almazsam yaparım.Bu işe 7-8 yıldır maaşımın yarısını ve boş zamanımın tamamını verdim.Bu ne demek?gerekirse sevdiklerinle aranın bozulması demek.

Şimdi ben sana soruyorum, paranı vaktini ve sevdiklerini kaç beygir için riske edeceksin??
Abim herşeyi özetledi daha diyecek birşey kalmadı :)

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
1.6 kullananlar hiç yığılmadan şikayetçi değil, siz ya uygun vitesi kullanmıyorsunuz yada aracınızda sorun var. he diyorsanız ben yinede varolan yığılmadan kurtulmak istiyorum o zaman chip takın rahat edin. sizin dedikleriniz temel değil baya bi profesyonele kaçıyor.

1,6 o motora yığılan diyorsa zaten başka söze gerek te yok.ya da başka araç kullanmamıştır diye düşünüyorum.

slhle_d

Daimi Üye
Tepki
1
Cemal takılmışsın cold air intake....Daha önce Honda civic halan mı kullandın?Önce bak bakalım doblonun Cold air intakeye ihtiyacı var mı?Ya da takarsam ne kazanırım?
Ölümüne gitsin diyorsan sök boruları, tubonun emişini boş bırak al sana en kısa intake..
Merak ettiğim şey şu.Sen daha önce performansını beğendiğin ve kullandığın hangi araçla kıyaslamaya, ya da o aracın gidişini yakalamaya çalışıyorsun?
Belki istediklerini basit bir box ya da yazılım da verebilir o yüzden soruyorum.Bir de daha önceki soruma cevap vermemişsin.Bu işler maddi yönden iyi para isteyen işler.Ne kadar paran var bu işe ayırabileceğin?Sonuçta oto tamircisi değilsen bu işlermleri kendin yapamazsın.Bu da işin sadece parça parası olmadığı anlamına geliyor.