Doblo otomatik şanzıman arızasına çözüm bulundu

İhtiyar

Yeni Üye
SMS Onaylı
Kayıt
29 Nisan 2018
Konu
2
Mesaj
9
Yaş
64
Adınız
yaver
Kan Grubu
B RH +
Şehir
Konya
Modeli
Araç Yılı
2011
Plaka
54 KC 414
Renk
beyaz
Arkadaşlar.
Birkaç gün önce 1,6 Otomatik vites doblo'mun tamiri için; "ucuz tamirci" aradığımı belirtmiştim. Sağ olsun yönetici arkadaşlar beni sponsorumuza yönlendirmişlerdi, ancak tavsiyelerine teşekkürle birlikte yedeğe alarak nette araştırma yaptım ve Ankara'da "Emci oto" adıyla bir usta buldum.

Bu usta FİAT yetkili serviste uzun yıllar çalışmış, kendi işyerini açtıktan sonra kazancı bir kenara bırakarak, "Ekmek parası karşılığı" tamir işleri yapmaya başlamış biri. (Şanzıman indirme fiyatlarını karşılaştırınca Mehmet ustanın istediği para "Ekmek parası" kıvamında kalıyor)

Kendisini internet ortamında buldum ve telefon ettim. Aracımdaki arızayı "uzun uzadıya" anlattım. kendisi dinledikten sonra aynen söylediği olay şu oldu.

Getirin, basit bir şanzıman arızasıdır ve fiyati "..." ile "..." arasında olur. (İsteyene verdiği fiyatı özel mesaj yoluyla verebilirim)

Bu günki ortamda şanzımanın açılması 5 ile 6,5 bin lira arasındadır. Ancak yaptırdığım işler ve fiyat konusunda dudak uçuklatacak şeyler oldu. (Şanzıman indirmesi + baskı balata tamiri + robot bakımı (Tamir takımı değişimi vd, + genel kontrol + 200 binlik bakımı, bir ileri tarihe erteleme, triger kontrolu + trim bakımı) Bu işlerin tamamını telefonda söylediğim arızanın içine katıp, artı başka ilden geldiğim için, yol paramıda fiyattan düştü.

Bunları niçin yazdım?
Doblo otomatik bakımını normal sanayide yapan yok. Olsa da şanzuman indirme ve açmanın fiyatları belli. EMCİ OTO'da sıra bulmak zor olsa da, sıra bulduğunuzda, sanki mahalle komşunuz, akrabanız gibi davranıp, psikolog gibi tüm rahatsızlığı öğreniyor ve işe ondan sonra başlıyor.

Bu hareketini gördüğümde, kendisine söylediğim, Verdiğin fiyatlarda hangisini istiyorsan bana söyle, paranı hazırlayım. Deyiverdim.
İlk söylediği iki fiyattan, ikincisi (Yüksek) çıkmasına rağmen bana düşük olanı yazarak; "Kabul ediyormusun?" dedi.

Arabam zaten bitik ti. Sevinçle kabul ettim, önceden verdiği en düşük fiyattı.

Arkadaşlar.
Video da çektim. Foruma asabilirsem asacağım. asamazsam, youtube linkini buraya ekleyeceğim.

Şanzıman indi.
Robot tamir takımı değişti.
Baskı balata (Değişmesi gerekirken) tamir ederek 60 bin Km garanti verdi.
Yağlar, amartüserler, trim parçaları, vd. tüm parçalar için, tavsiyeler ve zamanlamalar konusunda önerilerde bulunarak, "masrafa girme" dedi.

Burada reklam yaptığımı vs sanmayın. Elimdeki arabayı bilerek aldım ve vites arızasının robottan kaynaklı olduğunu sanıyordum.
Evet robot arıza yapıyormuş ama nalet olası vites dişlileri arızaya başladığında robot da beraberinde arızalanıyormuş.
Robotu yaptığınızda sorun giderilmiş olsa da, bir süre sonra içerideki arıza nedeniyle "robotun tekrar başı ağrımaya başlıyor" muş.
Yani şanzıman inmeden sorun çözülmüyor.

Peki şanzıman kaça iniyor? 5- 5,5 bin lira. Servise gidersen bu olay; 6 - 6,5 oluyor
Baskı balata + şamzıman dişlisi + Robot "tam bakımı" kaça mal olur? " Allah bilir.

Peki bütün bu olayları İhtiyar kaça yaptırdı? (Özel mesajla sorarsanız söyler)
Emekli maaşım kadar desem inanmazsınız. :)

Şimdilik bu kadar.
Sorular geldikçe yanıtlayacağım.

Sevgilerimle.
 
Son düzenleme:

İhtiyar

Yeni Üye
SMS Onaylı
Kayıt
29 Nisan 2018
Konu
2
Mesaj
9
Yaş
64
Adınız
yaver
Kan Grubu
B RH +
Şehir
Konya
Modeli
Araç Yılı
2011
Plaka
54 KC 414
Renk
beyaz
Yukarı Alt