Doblo Doblo Maxide Taşınabilecek Maksimum Yük

alvarzo

Yeni Üye
Aracım Yok
Adı
Utku
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Aracım Yok
Merhaba herkese,

Forumda yeniyim, o nedenle ilk mesajdan evvel herhangi bir konuda kendimi tanıtmam gerekliyse kusura bakmayın lütfen.

Şirketimiz için yük taşıma maksadıyla bir araç alacağız. Malzemelerimiz yer tutmuyor ama çok ağır, her yüklemede en az 1250 kg yükümüz çıkıyor, o nedenle taşıma kapasitesi yüksek bir araca ihtiyacımız var.

Hep caddy maxi ( Ruhsatta 850 kg civarı istiap haddi) ve Transit connect L ( 900 kg civarı istiap haddi var) gibi arkalar makaslı araçlara bakmıştık. Bir dostumuz 1,6 doblo maxi ile (925kg ruhsatta istiap haddi varmış, bu da toleransıyla beraber kantardan 1450 kg civarı geçebilecek demek oluyor ) 1400 kg yük taşıdığını söyledi. Bizde bu araçlara yöneldik ve 2011 model bir araç bulduk fakat bildiğim kadarıyla doblo maxilerde arkalar makas değil.

Sizce gerçekten bu araç 1400 kg yük taşıyabilir mi ? Eğer öyle ise düşünmeden alacağım fakat sizlerin tecrüberlerine ihtiyacım var.

Şimdiden teşekkürler

Emir_yoney24

Daimi Üye
Doblo
Adı
Emir yöney
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
2000 kg taşıtanı da gördüm ama sık sık 1500-2000 gibi kilolar atacaksanız dayanmaz illaki yürüyende vs masraf çıkartır araç çabuk yorulur.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Lastik ebadı büyük olursa taşıma kapasitesi artar motor çeker sıkıntı değil ama yaylı süspansiyon o dediğiniz yüklere çok dayanmaz ve arabanın belini bükersiniz.1400 kilo oynamak gelmesin size abimin Dmax ine bile 1 ton üzerinde yük attığımda arabanın arkası kasılıyor çekiyor ama haddinden fazla yüklenirseniz alttakımlardan başlarsınız çalışacağınız yollara bağlı bu durum,o arabaya sırf çekiyor diye 1400kg atarsanız elinize alırsınız.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
1400 kg çok fazla. Makaslı da olsa çok fazla. 600 kg yük atıyorum artı iki kişi araç yere çok yaklaşıyor. Birkaç sene önce de sol makası kırmıştım.
İnsan taşıma ile yük taşıma fark ediyor. 5 kişi artı bagaj araca zor gelmiyor lakin arka koltuk ve bagaja yük ile doldurmak sıkıntı yaratabilir.

alvarzo

Yeni Üye
Aracım Yok
Adı
Utku
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Aracım Yok
Ufak bir açıklama yapayım. Bahsettiğim araç Doblo Maxi Cargo, biraz araştırınca sınıfındaki en yüksek taşıma kapasitesine sahip olduğuna dair yazılar gördüm internette. 1000 kg istiap haddi var, burada benim sorum 1000 yerine 1250 taşımak, yani 250 kg bir farktan bahsediyoruz.

Sağda solda okuduklarımdan değilde kullanıcılardan yorum almak mantıklı olur diye düşündüğüm için konuyu açma gereği hissettim.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Ufak bir açıklama yapayım. Bahsettiğim araç Doblo Maxi Cargo, biraz araştırınca sınıfındaki en yüksek taşıma kapasitesine sahip olduğuna dair yazılar gördüm internette. 1000 kg istiap haddi var, burada benim sorum 1000 yerine 1250 taşımak, yani 250 kg bir farktan bahsediyoruz.

Sağda solda okuduklarımdan değilde kullanıcılardan yorum almak mantıklı olur diye düşündüğüm için konuyu açma gereği hissettim.
D1 in kullanım klavuzu sürücü dahil 805 kilograma izin veriyor . Yüksek kapasite 1.9 Jtd motor olduğu halde.59FA7D2D-CBD3-447C-ABA0-2B68F394C1BE.png

alvarzo

Yeni Üye
Aracım Yok
Adı
Utku
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Aracım Yok
D1 in kullanım klavuzu sürücü dahil 805 kilograma izin veriyor . Yüksek kapasite 1.9 Jtd motor olduğu halde.Eki Görüntüle 37859
Hocam benim bahsettiğim araç 2012 1,6 mjet cargo maxi . Kullanma kılavuzunda 1000 kg ibaresi var, aracın ruhsatında da 925 kg görünüyor. sanırım ruhsata 75 kg sürücüyü eklemişler :)

Daha bugün hem ruhsata hemde internette bulup aracın kılavuzuna baktığım için verdiğim rakamlardan çok eminim.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Doblonun en sağlam ve kemikli kasası 1. 2. 3. 4. Kasa diye sıralanır.
D1 bile 805 derken siz 1000 kg a aldanmayın.
Haa yüklenmez mi ? yüklenir elbet taşır da ama uzun vadede çok sıkıntı çıkarır.
tekniğin yanında tecrübe ile de yaşıyoruz.

alvarzo

Yeni Üye
Aracım Yok
Adı
Utku
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Aracım Yok
uzun vade çok önemli değil hocam, ürünler zamanında yerine ulaştıkça gerekirse her yıl amortisör yay vs değişebiliriz. Ne demişler her nimetin bir külfeti var :)

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
1 ton o arabanın canına okur. Demedi demeyin. Bunu buraya sabitliyorum. Sucularda görüyorum d5 arka lastikler içe doğru kamber yapmış. Need for speed style.

1 tonu h100 e köyün beli bükülüyor . 1000kg 1300 max yazmışlar 4 5 makaslı kamyonet bu.

Bu araçlar sürekli bu tonaja maruz kalırsa ömürleri epey bi kısalır.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
1 ton o arabanın canına okur. Demedi demeyin. Bunu buraya sabitliyorum. Sucularda görüyorum d5 arka lastikler içe doğru kamber yapmış. Need for speed style.

1 tonu h100 e köyün beli bükülüyor . 1000kg 1300 max yazmışlar 4 5 makaslı kamyonet bu.

Bu araçlar sürekli bu tonaja maruz kalırsa ömürleri epey bi kısalır.
Transporterın dahi şaftı kayıyor 1 ton yükte 😊
Römorka biraz fazla yük attık , yolda jant fırladı . Koca traktör römorku bile düşük süratte o hale geliyorsa , arabayı düşünemiyorum. Perişan olur süratli iken.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Toprağım 400 500 600 kg tamam . Düzgün yerleştir olur mis. 1 ton bana araca izdirap eder gibi geldi. Bence 1 ton ve fazlasi yuk icin l300 h100 ne bilem 8m3 ducato boxer bakın. Hem daha oturaklı olur.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
50 kg çimento çuvalı düşün. 3 tane yan yana. Üst üste de 4 sira koysan. bagaja yiğ mesela geniş yayarak koyma ön kalkar :D

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
5 kişi artı bagaj doluyken bile arkası fena yere iniyor 1 ton öldürür bu aracı bencede. Arkası öyle iniyorki hatta drift için kamber ayarı yapılmış yamuk tekerli japon spor otomobilleri gibi oluyor.

Torsiyon çubuğu olmadığı için muhtemelen böyle arka tekerler birbirinden bağımsız.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
50 kg çimento çuvalı düşün. 3 tane yan yana. Üst üste de 4 sira koysan. bagaja yiğ mesela geniş yayarak koyma ön kalkar :D
Toprağım 300 kg günlük atıyorum yazın. Fazlaya kıyamıyorum. Nadir attım 500-600 kg yazık garibime ağır geldi .
3 adet 22 litre , 1 adet 65 litre yani Toplam 130 litre dizel yakıt götürüyordum. 300 kg katı yükten kötü ediyordu aracı. Çalkalanmada sallantı yaptırıyordu.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
5 kişi artı bagaj doluyken bile arkası fena yere iniyor 1 ton öldürür bu aracı bencede. Arkası öyle iniyorki hatta drift için kamber ayarı yapılmış yamuk tekerli japon spor otomobilleri gibi oluyor.

Torsiyon çubuğu olmadığı için muhtemelen böyle arka tekerler birbirinden bağımsız.
İnsan yine iyi can çıkmayınca beden hafif oluyor. Ama yük öyle değil. Yazık eder araca.

zuhtuakinci

Gerçek Trekking Doblo
Doblo
Adı
zühtü
Kan Grubu
0 +
Meslek
Endüstriyel soğutma
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Gri
Merhaba
1.3 multijed 2007 kısa makaslı dobloya 1.000 kg yük attım duymadı bile ...
Lastiklerim 195x65x15 XL yani yanakları takviyeli olanlardan.
Ancak aracın arka dingilde körük var. air takviyeli araca yük attın mı körükleri şişiriyorum arabanın arkası düzeliyor virajda yatmıyor yük öne de dağılıyor. Ayrıca ön süspansiyonda takviye var.
En güvenli ve konforlusu bu şekilde olur. Aracım binek camlı camlar filmli içerisi gözükmüyor kantar için dikkat çekmiyor kasa ok gibi duruyor halbuki 1.000 kg yük var arabada tecrübelerim bunlar umarım faydası olmuştur size

Eray Çobanoğlu

Yeditepeautomotive Elektrikli Araç Takım Üyesi
Doblo
Adı
Eray
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Yeditepe Üniversitesi Otomotiv Teknolojisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Gri
Bende şunu eklemeliyim araç 253.000 km ye geldi ve her gün 800 ile 1000 kg arası bayrampaşa Bahçeşehir arasında yük taşıdı 8 sene kullandık arka takımda değişen amörtisör ve yük takozları parçalanmış durumdaydı onlar değişti ön tarafta ise salıncaklar vs değişti (fotoğrafta takılı olan ön yğk takozu yanlış olduğu farkedilince değiştirildi arakalar açılı geliyormuş😅)

Dosyalar

• 6F09849A-1D16-442D-B0CD-09516C148905.png
    6F09849A-1D16-442D-B0CD-09516C148905.png
    351 KB · Okunma: 16