Doblo ile yaşadığımız deneyimler

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Arkadaşlaım abilerim merhaba

Aklımda uzun zamandır böyle bir konu açmak vardı.
Doblo ile yaşadığınız şaşırdığınız olayları burada yazalım. Hem eğlenceli bir sohbet olur hemde araçlarımızı daha iyi tanımış oluruz.

Konuda daha çok Doblonun arazi performansını ve zor şartlar altındaki halini konu alalım. Hatta o anlardan foto varsa paylaşalım.

Mesela ben başlayayım:

Sivas a gitmiştim, 2006 model Kia Sorento ile yaylalara giderken kısa diye dağ yolunu tercih ettik.
Yol acayip bozuktu traktör gitmiş ve iki teker arası yarık oluşmuştu, tekerin biri düşse yan yatar araç. Yolun sonunda bizi ufak ama etkili bir dere bekliyordu. Mecburduk ve camları kapadım dereden geçerken doblo yan kapı çıtalarına kadar suya gömüldü ama hiç saplanmadan transit geçti. Arkamdan gelen Sorento saplantı geri çektik ama 4*4 özelliğini açınca rahat geçti. Uzun lafın kısası o gün anladım doblonun her amaca uygun olduğunu.

Birkeresinde de İstanbul kemerburgaz ormanlarında offroad takımına denk geldim, Göl arıyordum balık için. Onlarda göle gidiyorlarmış. Takıldım peşlerine yumuşamış çamurda tam bir offroad yaşadım ama fazla uzun sürmedi yol dardı ve önüme bir araç geldi mecbur geri döndüm baktım yolun sonu yok :D :D

Sizlerdende bekliyorum maceralarınızı :) Maaşallah diyelim araçlarımıza

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
d1 doblo ile anılarımız çok var

bizde ailece gezimizde bi orman yolu gördük girişte bi amca o yola girmeyin yol kople kum ve çukurlu batarsınız dedi bizde can sıkıntısından girdik yola yolda kum olmaya başladı ve 98 kasa bir e serisi mercedes kuma batmıştı içindede bir amca admcağız korkmuş durduk sizin arabaya bağlayıp çekelim dedi bende amca çekmez bağlayamayız dedim ama tabi adama yardım etik mercedes arkadan itişli olduğu için bagaja oturduk ve ittik adamı kurtardık adam yinede gitmeyin dedi ama biz yola devam ettim yol gittikçe kum seviyesi arrttı ve yol darldı yola devam ederken önümüze manda ürüsü çıktı onları görünce direk durdum başlarnda çobanları vardı ALLAH tan arabaya yaklaşmadan geçip gittiler ben 1.vitese taktım ama doblo pati çekmeye başladı dedim tamam battık daha sonra inip ön tekerleklerin önündeki engel kumu itip arabaya binip devam ettim doblo yine ilerleedi 2. viteste tırtıl gibi ağır ağır ilerledik ama en sonunda yol bitti yola ağaç devrilmişti oradan geri döndük tekrardan doblo bana o yolda gerçekten çok güven verdi

d1 doblo kışın 15 gün boyunca terkosda bahçede yatmıştı ve o yıl güzel kar yağmıştı bazı yerlerde 1 metre kar olmuştu ayriyettende belediye sokağın karlarını küreyip 1 metrelik kar birikintisi yapmış ozamanda dediler çıkamaz dozer çağıralım amam babam o kar tepesinin üstüne çıkıp gitti ve o kış doblo karda gerçekten çok zevkli idi yolda kar olmasa bile bilerek kar birikintilerine ve yolların kenarlarında hiç girilmemiş kar lı bahçelre girip oynardık hele kış lastikleri ile müthiş performansı vardı

d1 premio ile sahile inme:D

yine bir kış günü hava yağmurrlu karaburunda kumsala inmek için bi yl oluşmuş kumdan d1 doblomuzu kuma sokup bir iki hareket yapıp çıkmıştık yani hafiften arazi kabiliyetide vardı d1 dobloya o yönden çok güveniyordum ve mini off road yapıyorduk gerçekten ayrıca kapı çıtasına kadar su birikintilerine girmiştik asla içine su almadı

d1 doblo ile daha maceralarımız var

zaten d1 doblonun arazi kabiliyetini özlüyorum :)

d2 doblomuz ile pek kar yğmadı onla sadece orman yolları maceralaımız olmuştu

d3 doblo ile anılar

d3 doblomuzu aldığımız ilk hafta hadımköyde bi çayıra çıktım 1 gün önce yağmur yağmıştı bir çamur birikintisi buldum asr yi denemiştim ve gayet başarılı geçmiştim

kardada d3 dobloyu denemke için çıktım ama orjinal lastikleri ile karda malesef hiç gitmedi asr de pek işe yaramadı ama kış lastiği alınca 10cm kadar karda sabah erkenden sokakta yokuşlarda denemiştim

doblo ile ailece siliviriye falan gittik toplam 200km yol yaptık 70km kadar şehir içindede gittik arabada 4 kişi var normalde hız sınırlarını aşmadım trafiğe uygun gittim gezi amaçlı sadece bi düzlükte netteki bi video vardı 1.3 ile 180 km görmüş bende deneyeyim dedim ve 180 km hıza ulaştı doblom daha önce maksimum 173 km görmüştüm ve 180 km ilede bi süre gittim sapak yaklaşınca yavaşladım d3 gerçekten çok stabil yan rüzgarlardan dahi etkilenmemesi çok güzel rüzgardan etkilenmemesi çok güzel bi olay araba gerçekten güvenli olduğunu hisstiriyor rüzgar sesi 170 kmden sonra az bi miktar sağ kapının oradan duydum ama sessizliğini koruması da d3 ün kaliteli işçilikle üretildiği ve yalıtım konusunda başarısını kanıtıdır ayrıca 1.3 motorun 90hp gücünü taam anlamı ile göstermesi gerçekten çok güzel yokuş yukarı yollara çıkıştada 200nm torkunu hissetiriyor performansı 1.3 motora göre gerçekten güzel bu araba hız aracı değil sonuçta ve 180 km hızda gayet yeterli

akşam hava karardığında köy yolunda (yol asfalt bu arada) 80km ile giderken aniden köpek atladı önüme çarpamamk için sol yapıp frene sonuna kadar bastım doblo arkadan kayma eğilimi göstermedi ve stabil şekilde durduk ALLAH tan çarpmadık ve arkadan araba gelmiyordu

200km yola 100kmde 6 litre ortalama ile tamamladık hızı denemeseydim dahada düşerdi zaten yolda 5.6 lara kadar indi ama şehir içinde sokak aralarına girince sonra 6litre olmuş buda 1.3ün ekonomikliğinin göstergesi

ama not olarak düşeyim hız tehlikedir ama arada işte insan denemek istiyor

d3 doblonun da stabiliğini seviyorum gerçekten çok güvenli

d3 doblo ile yine ailece pikniğe karaburun sahiline gittik akşam üstü olduğu için sahilde biyere oturduk daha sonra baktım mangal için çalı çırpı yok ve 1 km ilede orman var orman için asfalt yolda var ama dedim bi macera yaşayayım daldık orman yoluna çakıl taşı kum ve yokuş kuru zeminde asr arada devreye girdi ama doblo takılmadan tırmandı inerken bi yerde arka tekerleğin havya kalktığını hissettim hatta oradaki tüp dağıtan preticolar oralarda pıtır pıtır dolaşıyorlardı ama o gün araba bembeyaz toz olmuştu dışı köyde gece saat 1 e kadar arabayı temizlemiştim:D ama d3 ile dikkat etmek lazım altı vurabiliyor özellikle önü arkadada süspansiyon tokmakları vurabiliyor

kısaca doblo (d1ved2) gerçekten hafiften off road için iş görüyor

d3 te bi nebze görüyor ama d3 daha çok hız maceraları ve yol tutuşu ile göz dolduruyor çünkü hızlandıkça yola yapışıyor

biraz uzun oldu ama severim böyle maceraları bakalım kimler ne macera yaşadı Hanefi çok güzel bi konu açtın teşekkürler

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Oğuz keyifle okudum parmaklarına klavyene sağlık :D

Daha ne maceralar vardır yazalım buraya, herkesi bekliyoruz

Bi mini offroad buluşmasımı yapsak :D

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
biz d3 ler ile d1 ve d2nin peşinden gelemeyiz arazide:D

ama orman yolları falan olabilir

Hanefi o ka tepesinden geçerken bu araba 4x4 mü diye sormuşlardı:D

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Oğuz binmeyen bilmez :D valla 4*4 havası veriyor insana.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
EVET FİATIN SLOGANI ANLAMLI:D

BİNEN BİLİYOR:D

erhan34

Daimi Üye
Adı
erhan
Meslek
klima sogutma
Modeli
Renk
beyaz
2008 yılımda aldıgım 2005 model D-1 doblomla arazı deneyımımden cok yarıs deneyımlerım oldu belkı ınanmayacaksınızdır.. ama yınede anlatma ıhtıyacı hıssettım...

ankarada modıfıyelı C-3 ıle basladık oynamaya o basıyor ben basıyorum en sonunda adam dıreksıyonu yumruklamaya basladı bende bıraktım yaklasık 3-5 dakıka yarıstık gercekten cok komıktı..

yıne aynı zamanlarda tabı bu zamanlarda arac 40 bınde vatan caddesınde ısıklarda duruyoruz arac yenı oldugu ıcın motor sesı tuhaf geldı gaza bastım yandakı oktavya meyerse gaza gelmıs oda basladı burun kaldırmaya ılk basta cok ılgılenmedım cunku nede olsa bınek ve lux arac dedım fakat yaz gunu oldugu ıcın camlar acık oktavyanın yırtınma sesını duyunca bende basladım basmaya :D vatan caddesının sonuna kadar hem ısıklara yakalanmadık hemde bır doblonun bır lux aracı nasıl kızdırdıgına sahıt oldum ınanın bu olaylar saymakla bıtmez herkes amaaaaan eskı doblo dıyıp basladı oynamaya bende egzoz dumanına bogdum :D bekarlıktan kalan yarıs hevesı :)

sonunda 215 bınde sattım aracı

D-3 ıle anım cok fazla yok adapazarı yaylalarına cıktım gecen ay cıkmaz demıstım ama gercekten hıc ummadıgım sekılde kedı ( bıldıgın kedı :) ) gıbı tırmandık. tırmandık tırmanmasına ya daga cıkmak ıcın 1 saat 45 dk cıktıktan sonra en tepede mazot lambası yandı ama ınıse yetmesı mumkun degıldı bılmedıgım yerler oldugu ıcın dalgınlıgıma geldı neysekı dayımın kamyonetınde yedek bıdon ıle mazot varmıs onuda oyle yırttık falan fılan ...

doblo deyıp gecmemek lazım aracımın borcunu bıraz azaltınca 1.6 yada 1.9 alacam kesın kafaya taktım hıc sansı yok.....

herkese ıyı geceler :D

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Erhan Abi hep derim arkada jtd yada kırmızı j li multiijet görürsen gaza gelip bulaşma fena tokatlar anlıyamazsın ne olduğunun jtd gerçekten efsane ve müthiş bir motor onunla tokatlamak çok zevkli olyor

bizde d1 doblodan önce palio weekend 1.6 16v 103 hp arabamz vardı tekirdağ yolunda rampa çıkarken pug 307 1.6 yı fena tokatlamıştık herif sonunda direksiyonu yumrukladı :D

d3 ilede yokuş çıkarken bi anım oldu 1.3 gitmez diyeni bi abimiz borası ile yokuşa sarıldı ve ortasında baktım vites küçültüyor ben 2 ile girip 3 ledim oda tabi biraz bozuldu evin önüne geldik dediği laf artislik yapmana gerek yok 1.3 çekiyormuş:Ddiyip gülüştük ama fena bozuldu:D

rahatsuz61

Saygın Üye
Adı
Recep Kuzu
Meslek
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Matematik-Bilgisayar Öğrencisi
Modeli
Renk
Çöl Grisi
Trabzonda yaylaya cikarken asfalt yolda caddy honda accord ve daha nice arabalara 1.6 maxiyle duman attirdim asfalt yolda hele hele rampada cok cok iyi tirmaniyor. Ama toprak zeminde karter yuzunden cok deli etti beni karter yere cok yakin 3. viteste cok rahat cikabilecegim rampayi karter vuruyor diye 1. viteste cikmak cok sinir ediyordu. her kosulda denedim arabayi hic sikinti cikarmadi bozuk yollarda.

rahatsuz61

Saygın Üye
Adı
Recep Kuzu
Meslek
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Matematik-Bilgisayar Öğrencisi
Modeli
Renk
Çöl Grisi
Birde 2000 metreden yuksek rakimli yaylada turbonun sesi degisiyordu. Oksijen yogunlugundan diye dusundum. Ama rolantide bile turbo sesi duyabiliyordum yaylada.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
evet yüksek rakımda turbo daha net duyuluyor,

doblo ile dereden geçmek çok sevkli bende denemiştim ama bu kadar fazla büyük değildi.

menesay

Daimi Üye
Adı
M.Enes
Modeli
Renk
çöl gri
Rampa yukarı 1.6 tdi caddy lere çok nal toplattım ankara afyon yolunda köroğlu beli rampası var bilenler vardır rakımı yüksek tam hatırlamıyorum tork gücü yüksek olduğundan o rampada çok arabaya toz yutturdum:)

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
ahh der geçisi süper d1ile ne derelerden geçmiştik hep aklıma geliyor d1 ile hafif ofrad deneyimleri ni özledim

vetmuhammet

Azimli Üye
Adı
muhammet
Modeli
Diğer Model
Renk
çöl grisi
Hakikaten offroad aracı gibi bu gün bir yoldan korka korka indim dönüşte çıkamam kalırım diye düşünüyordum ama en ufak birsıkıntı çekmeden çıkınca dobloma olan aşkım birkat daha arttı

safeline78

Yeni Üye
Adı
Mesut Furkan
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Memur
Modeli
Araç Yılı
2009
Renk
Gri
Biz KARABÜK'TE Oturuyoruz.Birgün Doblo ile ANKARA'YA Gidiyorduk.Bi Ford Mondeo Yanımıza Geldi Tam Solluyacak Rampaya Geldik.Adamı O Saatten Sonra Göremedim.#DoblonVarsaPatronSensin

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
@safeline78 aileye hoşgeldin keyifli ve aktif paylaşımlar

ali0635

Onursal Üye
Adı
ali aydın
Modeli
Diğer Model
@safeline78
Tabi mondeo kökleyip gitmiştir 2.0 motorla sende 1.3 le sağa bakarken kaçırmışsın demekki

ali0635

Onursal Üye
Adı
ali aydın
Modeli
Diğer Model
Aracı alalı 2 ay olmuş ve ben aracı stop edip markete girdim çıktığımda araç çalışmadı herşey denendi usta telefonda immobilizer veya enjektör gitmiştir demesine rağmen aracı çekiciyle sanayiye götürdüğümde araştırmalar sonucunda 1 liralık sigortadan olduğu ortaya çıktı ama bana 150 liraya patlamıştı hiç bir araçta görmediğimi ilk kez dobloda biraz pahalıda olsa deneyim kazandım