Doblo d3 2014 yakıt tüketimi

Taha0167

Yeni Üye
Doblo
Adı
Taha
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Merhabalar aracım 2014 d3 kasa 1.3 90 lık doblo şehir ici yakıt tüketimi 8 8.4 lt cıvarında geziyor sizin araçlarınızda da böyle mi yoksa benim aracım mı daha fazla yakıyor sizin yakıt tüketimleriniz nedir yazarsanız çok sevinirim

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Merhaba 2000 devirleri aşamadan kullanın düşer yakıt

Sefa cenikli

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sefa
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sağlık Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Merhabalar aracım 2014 d3 kasa 1.3 90 lık doblo şehir ici yakıt tüketimi 8 8.4 lt cıvarında geziyor sizin araçlarınızda da böyle mi yoksa benim aracım mı daha fazla yakıyor sizin yakıt tüketimleriniz nedir yazarsanız çok sevinirim
Merhaba kardeşim benimde 2014 model Doblo aracım var ve ortalama 6,2 6,5 arası tüketimim var. İzmir şehir içi günlük ortalama 40-50 km yol yapıyorum trafik malum.. Ancak burada şunu belirtmek isterim ki malumunuz yakıt tüketimi çeşitli nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmekte. Başta aracın rutin bakımları olmak üzere yük, trafik durumu, hava ısısı kullanım sıklığı ve tekniği(sert-yumuşak) lastik basınç ve cinsi-ebatları ve daha birçok neden ortalama kullanım değerlerini yükseltir veya düşürür. Kanımca sizin tüketiminiz çok yüksek değil. Yine de etkenleri göz önüne alarak kontrol etmenizde fayda olacağını düşünüyorum. İyi sürüşler dilerim.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Şehir dışı kullanım değeri 195/60/16 lastikler varken 550 km uzun yolda 33 lt mazot tüketirken 205/60/16 lastiğe geçtikten sonra 36.5 litre mazot tüketimi oldu. Aynı yol aynı ağırlık aynı istasyondan yakıt alarak test ettim.Orjinal lastik ebatıyla şehir dışı 100 km de 6 litre tüketirken 205/60 lastikle 6.6 litre tüketimi oldu.Diğer ayrıntıda asa ama asla düşük devir kullanmayın yol bilgisayarına ve burada önerilen şekilde çünkü bir süre sonra DPF,Egr ne kadar sistem varsa kurum bağlayıp tıkamaya başlar.Dizel araç 2200 devir altına asla düşürmeyin.Uzun yolda da 2500 devir üzerinde gitmeye çalışın.Ayrıca Opet,Shell,Bp,Po test ettim en uzun km'yi PO nun mazotu yaptırdı.Po'dan başka yerden yakıt almıyorum artık.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Şehir dışı kullanım değeri 195/60/16 lastikler varken 550 km uzun yolda 33 lt mazot tüketirken 205/60/16 lastiğe geçtikten sonra 36.5 litre mazot tüketimi oldu. Aynı yol aynı ağırlık aynı istasyondan yakıt alarak test ettim.Orjinal lastik ebatıyla şehir dışı 100 km de 6 litre tüketirken 205/60 lastikle 6.6 litre tüketimi oldu.Diğer ayrıntıda asa ama asla düşük devir kullanmayın yol bilgisayarına ve burada önerilen şekilde çünkü bir süre sonra DPF,Egr ne kadar sistem varsa kurum bağlayıp tıkamaya başlar.Dizel araç 2200 devir altına asla düşürmeyin.Uzun yolda da 2500 devir üzerinde gitmeye çalışın.Ayrıca Opet,Shell,Bp,Po test ettim en uzun km'yi PO nun mazotu yaptırdı.Po'dan başka yerden yakıt almıyorum artık.
Po nun mazotu ile kesinlikle daha az yakıyor bu bariz belli bende po yakıtının uzun gitmesini 1.3 tce Duster varken farkettim şimdi yine Doblo aldım dobloda da daha az yakıyor fakat po mazotunun kükürt oranı fazla imiş o yüzden daha fazla kurum biriktireceğini söyleyenler var tabi ne kadar doğru bilmiyorum dediğim gibi Duster da 48 bin km boyunca sıkıntı olmadı fakat dusterdan önce ki 1.6 Doblo da 139 bin km boyunca shell v power harici hiç yakıt almamıştım ve 139 bin km boyunca hiç sorun olmadı hatta arabada hiç dpf tıkanma egr tıkanma vs olmadı şuanki dobloda da yine shell v power kullanıyorum tabi shell ile 100 km de 1 lt civarı fazla yakıyor

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Po nun mazotu ile kesinlikle daha az yakıyor bu bariz belli bende po yakıtının uzun gitmesini 1.3 tce Duster varken farkettim şimdi yine Doblo aldım dobloda da daha az yakıyor fakat po mazotunun kükürt oranı fazla imiş o yüzden daha fazla kurum biriktireceğini söyleyenler var tabi ne kadar doğru bilmiyorum dediğim gibi Duster da 48 bin km boyunca sıkıntı olmadı fakat dusterdan önce ki 1.6 Doblo da 139 bin km boyunca shell v power harici hiç yakıt almamıştım ve 139 bin km boyunca hiç sorun olmadı hatta arabada hiç dpf tıkanma egr tıkanma vs olmadı şuanki dobloda da yine shell v power kullanıyorum tabi shell ile 100 km de 1 lt civarı fazla yakıyor
51 bin km'de aracım uzun km boyunca PO aldım 10 ağustosta servis bakımını yetkili servisinde yaptırdım 2014 yılından beri servis dışında bakım yapılmadı. DPF doluluk oranına baktırdım %33 te.DPF dolmasının sebebi sadece yakıt değil motor yağı DPF ye uygun olmayan yağ kullanımı ve devirsiz bayılarak araç kullanımı daha çok etkilidir.PO kaliteli yakıt.Arkadaş pompa enjektör bakımı yapan ustaya hangi yakıtı alalım diye sorduğunda katkılı yakıtlardan uzak durun demiş ve shell katkılı yakıt kaynaklı enjektör sorunu yaşayanların olduğunu aktarmış.Kullanırken devirli kullanırım.Uzun yolda da 2500 devir altına düşürmem genellikle 3000 devir bandında kullanırım.Dizel araç düşük deviri sevmez.DPF,EGR vs.tıkanma kurum bağlamasının ana nedeni uyumlu motor yağı kullanılmaması ve devirsiz kullanımdır.