doblo arka kampanaları diske çevirme

ayhann

Azimli Üye
Adı
ayhan
Modeli
Renk
kum beji
@Sezgin Tok
bana cabuk ısındığı ıcın frenlerde performans kaybı oluyo gıbı bı dusunce verdı ama tabı bakmadığım ıcın bılmıyorum. fren performansımı ıyılestırmek ıcın bu ve bunun gıbı uygulamalar uvenlıgımız ıcın bı adım daha one goturebılır. doblolarda deneyen yok sanırım sımdıye kadar...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Kampananin ayardan baska bi dezavantaji yok ayrica bakim maliyetide dusuk

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
d3 ümde daha kampana kapma sıkıntısı hiç yaşamadım.ama fren sıkıntısı çekenler spor disk kullanabilirler.benim frenlere fazla ihtiyaç duyacak kullanım tarzım yok.nadir ihtiyacım olduğunda da sıkıntı yaşamadım.

34 ysf 57

Fenomen Üye
Adı
Yusuf Gökdepe
Modeli
Renk
Kırmızı
tamirci bi arkadaşla öyle rastgele konuşurken demiştim hepsi disk olsa yakışıklı olur diye oda yapılır ama deymez ki la deyip konuyu değiştirmişti. :( :D

ayhann

Azimli Üye
Adı
ayhan
Modeli
Renk
kum beji
@34 ysf 57
Yetenekli bi usta ugrasmak istedikten sonra yapamayacagi sey yoktur. Hiz sabitleme otomatik yanan farlar yagmur sensoru vs istedikten sonra ugrasinca bence olmicak seyler degildir. :);)

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@duhan13
onda yokki

tunass

Azimli Üye
Adı
Tuna
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşlar s.a aranıza yeni katıldım. Öncelikle hepinize merhabalar manisadan D4 trekking sahibiyim. yazdıklaınızı okudumda kusua bakmayın ama çok saçma geldi. birincisi madem 3. frenden sonra frenin şişiyorsa vakum pompanın yetmemesinden kaynaklanıyor. arkaları diske çevirsen kullandığın vakum artıcaktır. ve bu sefer 2. ve 1. de frende bile şişicektir. kaldı ki çevirmek tam anlamıyla mühendislik işi. kullanılacak hidrolik miktarı ona göre basıncı sağlıyacak wastegate bulmak lazım. her aracın kendine özgüdür. arka teker göbeklerini önlerinki ile değiştirebilirsin uyum sağlarsa ama oraya kadar hidrolik ohortumu osu busu akı b.. kurtarmaz açıkcası en iyisi satın gidin vw caddy filan alın ki onuda bu paralara satılmamasının sebebi böyle ufak detaylardır. ama şunu belirteyim arkalar disk olsa bile fren kaliteniz ve durma metreniz değişmiyecektir. onların değişmesi için lastiğin genişliği yarı çapı vs bir sürü ince hesabı var.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@tunass hoşgeldin keyifli forumlar

Murat6761

Onursal Zonguldak Yöneticisi
Adı
Murat
Kan Grubu
A RH -
Meslek
İşçi
Araç Yılı
2015
Renk
Çöl Gri
@tunass
Kardeşim yazın çok hoşuma gitti mantıklı bir açıklama yapmışsın

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@tunass
Öncelikle hoşgeldin aktif forumlar.
Seninde yazdıklarının bi kısmı bana saçma geldi nedeni ise ;
Aynı fren sistemi yarıçap iz genişliği lastik ölçüleri değiştiği anda fren mesafesi azalmaz artar 195 den 205 e geçmek misal. Nedeni sürtünme artacağından dolayı frene binen yük artar.
Sırf bu yüzden doblo satılıp caddy alınmaz. İsteyen gitsin caddy alsın.
Ve arkalar disk olsaydı fren mesafesi yine en fazla 39 40m olurdu ama 2. ve 3. frende mesafe çok artmazdı. Sadece ön diskleri daha kaliteli marka kullanmak bile fren mesafesini düşürür.
Fren sıkıntısı vakumdan kaynaklı değil kampananın diskten önce ısınıp fren gücünü kaybettiğinden dolayı öne yığılma ardından ön disklerin ısınmasıyla birlikte fren mesafesinin artıp fren pedalının sertleşmesine (halk diliyle şişmesine) durmadığı için bizimde iyice kökleyip abs nin devreye girmesiyle fren mesafesinin iyice artmasına yol açıyor.
Doblolardaki disk yamulmasının en büyük nedeni fren yükünün ön disklere olmasıdır. Arka kampanalar zaten hidrolik sistemle çalışıyor iyi bir çalışma ile gelen hidrolik hortumları rekorlarla arka fren kaliperlerine girilebilir. Disk göbekleri torna işlemiyle arkalara oturtulur. Yetmezse vakum artırılır. Yapmak istendikten sonra her türlü arkalar diske çevrilebilir ve fren mesafesi ciddi düşürülebilir.

tunass

Azimli Üye
Adı
Tuna
Modeli
Renk
Beyaz
Hocam oncelikle kendi icinizde celisiyorsunuz.fren sismesindeki en buyuk etken vakum pompasinin yetmemesidir.diyelimki vakum pompasini buyuttunuz(ki cok zor).bu sefer 2. Ve 3. Frenlemede daha az fren sertlesicektir ve durma sureniz azalicaktir. Ama sunu belirtmek isterim 195 olan lastiginizi 205 veya 215 ile degistirirseniz fren mesafeniz dusecektir surunme kat sayisi artacagi icin.artmiyacaktir.on diskleri daha kaliteli kullanirsaniz fren mesafeniz dusmez sadece diskiniz kaliteli olur, yamulma olayi daha azalir ve daha gec biter.arka kampanalarin tek eksigi dediniz gibi onden daha cobuk isinmasidir. Ama sunu unutmiyalim doblo bir ticari arac niteliginde kamyonettir.hiz limitleri icersinde boyle bir uygulamaya gerek bile kalmiycaktir.saygilar...

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@tunass
Vakum pampasının yetmemesi fren sisteminde sıkıntı yaratır ama dobloda bu şekilde bi sıkıntı yok. Vakum pompası yeterli.
Ayriyetten her türlü yazdığımın arkasındayım lastik taban ölçüleri değişirse fren mesafesi artar 195 de frene düşen yük sürtünmeden dolayı az olacağından araç duracaktır. 205 de veya 215 de sürtünme artıp frene düşen yük artacağından dolayı fren gücü yetersiz kalacak ısınacak ve fren mesafesi artacaktır. Tabi bunu ben test ettim sen ettin mi bilmiyorum. Kağıt üzerinde konuşmuyorum.
Diskleri değiştirdiğinde misal opar yerine brembo disk takarsan aynı çapta ısınmadan dolayı yaşanan kayıplar azalır ve fren gücün artar aracın daha rahat durur.
Bu konuda 1 dönemlik tecrübem var lafta değil cebimden bin küsür lira ve deneyim çıkarak yaşadım. Lastik ölçümü 205 55 16 dan 235 40 18 çıkardığımda aracım durmadı fren balatalarım neredeyse yandı. 2 takım disk ve 2 takım balatayla işim çözüldü. Ne durmama sorunu ne ısınma sorunu nede fren pedalında sertleşme kaldı.

tunass

Azimli Üye
Adı
Tuna
Modeli
Renk
Beyaz
Deneyimle sabittir merak etmeyin ama bakın ben jant çapını degiştirelim demedim sadece lastik genişliğini dedim yani 195i 205e yada 235e cevirirsen fren mesafen düşer ama jant çapını büyütürsen fren diski çapınıda buyutmen gerekir

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@tunass
Sana şöyle anlatayım orijinal lastiklerim doblomda 195 60 16 ben 205 55 16 çıkardım. Aracım daha 13 binde kıyamadım değiştirmeye değişim zamanı geldiğinde diğer aracım gibi bremboya sete döneceğim.
Sitede tanıyanlar nasıl kullandığımı bilir 195 den 205 çıktığımda aynı asfaltta ölçüm yaptım ilk frende 1 metre katlarında 1 2 metre artarak devam ediyor. 100 le giderken birden dip frende 195 deki gibi durmak yerine abs devreye giriyor halbuki kontrol bende fren gücü yetersiz kaldığından dolayı kayma algılayıp abs devreye giriyor.

tunass

Azimli Üye
Adı
Tuna
Modeli
Renk
Beyaz
@Sezgin Tok
Bakin lütfen absnin devreye girmesi fren yetersizliğinden olmaz aksine lastiklerin o anki hızlarının eşit olmamasından olur. Yada lastiğinizin kızaklaması konumuna gelmesndwn olur demekki aldığınız lastiğiniz uyum sağlamıyor. Bunun frenleme ile alakaaı yoktur yani fren gücünüz yetiyorki lastiğiniz kızaklıyor

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@tunass
4.200 devirleri görerek fren yaptığımda abs hiç devreye girmiyor lastikler ciyaklıyor arkadakiler yanıma geliyor anlata bildim mi? Frenler yetseydi kökleyince yapışması lazımdı yola.

tunass

Azimli Üye
Adı
Tuna
Modeli
Renk
Beyaz
Yazın virajı sert dönerkende lastik ciyaklar ama kaydığı anlamına gelmez. Frenin 4200 devir ile ne alakası var?