Yardım Doblo 2 soğuk havalarda direksiyon kitlenmesi

MahmudEnes

Yeni Üye
Doblo
Adı
Mahmud Enes Kotan
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Merhabalar. 2008 model 1.3 multijet D2 aracım var. Kışın ve soğuk havalarda aracı ilk çalıştırdığımda direksion kitli gibi oluyor. Çevirmeye çalıştığımda başta hiç dönmüyor, çok yüksek kuvvetle çevirince kütleme gibi bir ses geliyor ve direksiyon dönmeye başlıyor. Direksiyonda ağırlık yok. Dönmeye başlarsa normal dönüyor. Bir süre gidince ve araba ısınınca kütleme geçiyor. Yazın bu sıkıntı tamamen geçiyor. Kışın tekrar başlıyor. Yıllardır böyle. Direksiyon pompasında ses yok. Sıkıntı nedir acaba?

Enes5810

Yeni Üye
Doblo
Adı
Enes
Kan Grubu
A RH -
Aracınız
Doblo
Direksiyon hidroliği Yağından olabilir belki en son ne zaman değiştirdiniz?

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Evet arkadaşın dediği gibi direksiyon hidroliği öyle zannediyorumki hiç değişmemiştir birde seviyesine bakın.Bildiğiniz çamur oluyor o yağ özelliğini kaybettiğinde sululaşır tıpkı fren hidroliği gibi ve soğuk havalarda donma yapabilir ve sertleşir.Size tarif edeceğim şekilde kendinizde değişebilirsiniz.Direksiyon döndüğüne göre ve ses yok diyorsunuz pompa ve kayışında sorun yok bu durumda ama böyle devam ederse pompa ve direksiyon kutusuna zarar verirsiniz.Direksiyon yağının kutusunun üzerindeki hortumları sökün yağı boşaltın aracı çalıştırmadan direksiyonu tam sağ ve sol yapın direksiyon kutusundaki yağı söktüğünüz hortumdan dışarı basar kutuyu balata spreyi yada yağ temizleyici spreyle yıkayın takın.Atf 2 transmisyon yağı kullanılır 900ml alır bir kutu yeterlidir tamamladıktan sonra aracı çalıştırın pompadan cızırtı sesi duyabilirsiniz yağı basana kadar bunu yapar sonrasında düzeldiğini görürsünüz

MahmudEnes

Yeni Üye
Doblo
Adı
Mahmud Enes Kotan
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Direksiyon hidroliği Yağından olabilir belki en son ne zaman değiştirdiniz?
Direksiyon yağı bir kere kendim değiştim. Ayrıyeten direksiyon kutusu revize edildilirken komple hidrolik değişti. (ustanın dediği, tam yapmamış olabilir. Bu şikayet için revize edildi zaten direksiyon kutusu)

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Direksiyon yağı bir kere kendim değiştim. Ayrıyeten direksiyon kutusu revize edildilirken komple hidrolik değişti. (ustanın dediği, tam yapmamış olabilir. Bu şikayet için revize edildi zaten direksiyon kutusu)
Yapılan işlemleri başından yazmanız gerekir direksiyon kutusu tamir gördüğünde pek dikiş tutan bir parça değil ses muhtemelen oradan geliyor kaldıki ilk etapta zorladığını sonra çözüldüğünü söylüyorsunuz dişlileri çevirmekte zorlanıyor olabilir çalışmaya başladığında da rahatlıyor

MahmudEnes

Yeni Üye
Doblo
Adı
Mahmud Enes Kotan
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Yapılan işlemleri başından yazmanız gerekir direksiyon kutusu tamir gördüğünde pek dikiş tutan bir parça değil ses muhtemelen oradan geliyor kaldıki ilk etapta zorladığını sonra çözüldüğünü söylüyorsunuz dişlileri çevirmekte zorlanıyor olabilir çalışmaya başladığında da rahatlıyor
Aracı 2 sene önce altım. Tüm hidrolikler ve yağlar değişti. Amortisörler, alt takım komple değişti. 3 ay önce bu şikayetle gittiğimde direksiyon kutusu revize edildi. Ama sıkıntı hala devam ediyor. Ben almadan öncede bu sıkıntı varmış. En az 5 senedir.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Sıfırı takılmadan da kurtulmanız zor ama çok külfetli takılırsa da orijinalden şaşmamalı merak ettim baktım da değişken fiyatlar var ortalama 7 bin değişmek isterseniz Evren Erşin Evren oto'dan fiyat alabilirsiniz ,çıkma sağlam bakmak isterseniz Huzur oto Sinan Yılmaz fiyat sorabilirsiniz