doblo 1.9d bir sorunum var yardım edin

serhat7820

Azimli Üye
sorunuma hiç bir yerde çare bulamadım bana yardımcı olursanız sevinirim. benim 2001 model doblo 1.9d sx aracım var.aracım durduğu yerde bir sorun yapmıyor ama 1. vitese takıp devrini aldığında 2. vitese takmak için debriyaja bastığım anda ( tabi tüm vites geçişlerinde yapıyor) gaz geç bırakıyor sanki gaz teli varmışta tel yağsız kalmış yavaş yavaş bırakıyor gibi (sensörlü olduğunu biliyorum) yani hemen devir düşmüyor.yada şöyle diyebiliriz vites değiştirirken ayağımı gazdan çekmeden debriyaja bastığımız zaman nasıl bağırıyorsa öle bağırıyor yavaş yavaş devir düşüyor.derdim bu.
yaptıklarım ise ; pompacıya gittim bigisayara bağlandı egr arızası gösterdi (egr iptal edilmiş ondan hata yazıyormuş kontrol edildi) 2. arıza ana role arızası onada bişey olmaz dedi pompayla alakası yok bunun dedi ve motorcuya gönderdi motorcu anlamadı (eski karmot yetkili servis elemanı) ankara uraz pompayı aradı bir sonuç çıkmadı ankara manifoldttan yağ alıyordur dedi pompalık bir sorun olmadığını söyledi yağla ne alakası var anlamış değilim.tabi gittiğim motorcu elektrikçi cabası bosh car service yede gittim bu modeller böyle dedi ama başka bir doblo düz motora bindiğimde alaksını olmadığını gördüm bana yardımcı olursanız sevinirim.
daha öncede yazmıştım bir arkadaşım pompadan bir ayar yapıldığını söylemişti nasıl bir ayar öğrenebilirmi

SerCan

Saygın Üye
simdi soyle birsey var aracının içindeki pompa sistem bosh olduguna eminmisnki bosh dizel centere gittin bende zamanında gittim benim arac 2003 düz dizel içindeki sistem delphi bence senin sistem delphi olabilir.belli bir modelden sonra bosch üretmisler bosch parçaları var beni pompa ile ilgili sorun oldumu delphiye gönderiyor bence bir arastır.yeni modellerde bosh ekipmanları var araclar da.. saygılar

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
geçmiş olsun konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar gerekli cevapları vereceklerdir

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
sizin probleminiz baskı balata olabilir

buna benzer bi olay bizim d1 de oldu aynen motor boşa dönüyordu baskı balata bitmiş olabilir

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
sizin probleminiz baskı balata olabilir

buna benzer bi olay bizim d1 de oldu aynen motor boşa dönüyordu baskı balata bitmiş olabilir

serhat7820

Azimli Üye
ben karabükte ikamet ediyorum burada delphi yok zaten bir tane pompacı var oda anlamadı
bosh servis ise sadece camlarında ve tabelasında yazıyor gerisi fasa fiso . gerçekten bosh servis olsa en azından bir fikir falan yürütürdü bu motorlar zaten böyle sıkıntı yok diye göndermesi saçamalık zaten.

serhat7820

Azimli Üye
baskı balata bitik olsa çekişi düşerdi ne bileyim el freni çekikken arka lastikleri sürükleyip götürüyor belli ederdi öyle değilmi mesela ben şu an bu problemden dolayı vites geçişlerimi çok hızlı yapıyorum 1.vitesten 2 ye aldığımda asfalt yolda patinaj bile yapıyor.anlattığım olay siizin yaşadığıınız sıkıntıyla birebirmi ama

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
en iyisi yetkili bir servise fiat servisine gitmek ama benim aklıma beyin geliyor beyinden olabilir diyorum sitede mevlüt amcanın da aracı kendi kendine gaz veriyordu yanlış hatırlamıyorsam onun sorunu beyinden çıkmıştı

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
baskı balata bitik olsa çekişi düşerdi ne bileyim el freni çekikken arka lastikleri sürükleyip götürüyor belli ederdi öyle değilmi mesela ben şu an bu problemden dolayı vites geçişlerimi çok hızlı yapıyorum 1.vitesten 2 ye aldığımda asfalt yolda patinaj bile yapıyor.anlattığım olay siizin yaşadığıınız sıkıntıyla birebirmi ama

evet bizim d1 de pati çekiyordu ve çekişi 3000 devirden sonra boşa dönüyordu baskı balata çıkmıştı

ama sizin probleminiz beyindede olasbilir nedeni anlış komut veriyor olabilir

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
sorunuma hiç bir yerde çare bulamadım bana yardımcı olursanız sevinirim. benim 2001 model doblo 1.9d sx aracım var.aracım durduğu yerde bir sorun yapmıyor ama 1. vitese takıp devrini aldığında 2. vitese takmak için debriyaja bastığım anda ( tabi tüm vites geçişlerinde yapıyor) gaz geç bırakıyor sanki gaz teli varmışta tel yağsız kalmış yavaş yavaş bırakıyor gibi (sensörlü olduğunu biliyorum) yani hemen devir düşmüyor.yada şöyle diyebiliriz vites değiştirirken ayağımı gazdan çekmeden debriyaja bastığımız zaman nasıl bağırıyorsa öle bağırıyor yavaş yavaş devir düşüyor.derdim bu.
yaptıklarım ise ; pompacıya gittim bigisayara bağlandı egr arızası gösterdi (egr iptal edilmiş ondan hata yazıyormuş kontrol edildi) 2. arıza ana role arızası onada bişey olmaz dedi pompayla alakası yok bunun dedi ve motorcuya gönderdi motorcu anlamadı (eski karmot yetkili servis elemanı) ankara uraz pompayı aradı bir sonuç çıkmadı ankara manifoldttan yağ alıyordur dedi pompalık bir sorun olmadığını söyledi yağla ne alakası var anlamış değilim.tabi gittiğim motorcu elektrikçi cabası bosh car service yede gittim bu modeller böyle dedi ama başka bir doblo düz motora bindiğimde alaksını olmadığını gördüm bana yardımcı olursanız sevinirim.
daha öncede yazmıştım bir arkadaşım pompadan bir ayar yapıldığını söylemişti nasıl bir ayar öğrenebilirmi

sorun pedal sensöründe veya gaz pedalinin mafsallarında olabilir.

gaz pedali sensörü arızalı ile gaz boşaltmayı algılamıyor olabilir.veya pedal mafsalında bir sıkışklık varsa pedal boş konuma yavaş geliyor olabilir.bu durumda yapmanız gereken aracın gaz pedalini kontrol etmek.

pedal mafsalında bir sıkışıklık varsa pedal geri yavaş geleceği için debriyajla boşa çıkan motorun devri yükselecektir.ksacası aracınızda gaz takılması olma ihtimali yüksek.

kontrolü basittir.gaz pedalinin hareket serbestliğini elinizle kontrol edin.pedale elinizle bastırın ve geri gelme hzını kontrol edin.eğer pedal takılarak yükseliyorsa sıkıntı pedaldedir.

pedal hareketleri normalse gaz pedali sensörü arızalı demektir.bu durumda sensörün değiştirilmesi gerekir.tavsiyemiz böyle bir durumda hem pedalin hem sensörün değiştirilmesidir.

eğer pedalin ve sensörün sağlam olduğundan eminseniz bu durumda aracın beyniyle ilgili bir sorun olması muhtemeldir.

manifolddan devir arttıracak kadar fazla yağ alma varsa seyir halinde aracınızın mavi duman atması gerekir.bu durumuda göz ardı etmeyin.eğer mavi duman varsa yağ alma doğrudur.

serhat7820

Azimli Üye
arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim.mavi duman yok.yağ alma gibi bir sıkıntı olabileceğini sanmıyorum.gaz pedalı gayet hassas durumda aklıma daha öncede geldi defalarca denedim acaba gaz pedalımı takılıyor diye ama malesef değil hatta araba rolantinde çalışırken yapmıyor zaten ne zaman kalkıl yaptım vites değiştirmek için debriyaja bastım o zaman olan oluyor.durduğu yerde gazı köklesem dahi hemen devir düşüyor.zannediyorumki sebeb beyinden kaynaklanıyor sizin bilgi ve tahminleriniz doğrultusunda
peki beyinden kaynaklandı diyelim bunun tamiri , ayarı vs varmıdır.illaki beyinin değişmesimi gerekekir .bazı araclarda hatayı bilgisayar aracılığı ile silindiği gibi bilgiler okumuştum forumda.
ve size bizim buradaki usta diye geçinenlerin bana yaptıklarını anlatayım daha 2 gün önce. bana hak verirsiniz bu yazımı okumduktan sonra neden arabamın gaz sorununa çözüm bulamadığıma ; bu sıkıntı için sanayiye gittim bazı arkadaşların tavsiye ettiği ustalara gidiyorum o yapar bu usta yapar gibi sözlerden dolayı gidiyorum ama fasa fiso ya işte son gittiğim egzost patlak bunu yaptır dedi.devamlı gittiğim egzost ustama gittim ilk defa dobloyu götürdüm daha önce toyata vadı altı alçak olduğundan egzostu yere sürter patlatırdım neyse ustam egzosta baktı burdan dedi napalım söküp bakmak gerekiyor dedi sök dedim artık yapacak bişey yok.manifoldun 2 borudan tek boruya düşen flanşın dibinden yarılmış boru .bunun değişmesi gerekiyor dedi daha önce kaynak yapılmış tekrar çatlamış ama.abi kaynak olmuyomu niye değiştiriyoruz dedim yok olmaz bu boru dökme dedi sonra bir yere gitti eline almış yeni boruyu geldi ben kaynakçıya sordum bu boru kaynak olmaz dediler bu yenisini takacaz dedi uenisi işçilik dahil 150 liraymış.benim mesleğimde kaynakçılık belediyede kaynak atölyesinde çalışıyorum haberi yok tabi.abi ben bu boruyu kaynatırım dedim nasıl kaynatacaksın olmaz bu yenisini takacaz dedi ısrar etti.artık bende sinirlendim aldım bıryu elinden ben bunu kaynatıp sana getirecem dedim çıktım dükkandan 20-30 metre gittim arkamdan bağırdı getir bi dakika dedi geri döndüm aldı elimden bir deneyelim dedi açtı olsijeni çokta güzel kaynattı. sonra bana dönmüş bu seni beya uzun zaman idare eder dedi adama hiç bişey demedim gitrdi arabanın altına yerinede taktı 25 lira para aldı. hiç bişey demedim ama bozacaktım herifi ama kıyamadım ama bir daha o dükkana adım atmam.
anlıyorsunuzdur inşallah beni neden bu sıkıntıma çare bulamadığıma başınızı ağrıttım kusura bakmayın

MEVKU946

Onursal Kocaeli Yöneticisi
Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
SLM ARKADAŞIM. BEN MEVLÜT AMCA;RAPTOR ARKADAŞIN DEDİĞİ EN YAKIN İHTİMAL. BENİMDE 2001 1.9 D SX VAR.ŞUANKİ ARIZADAN ÖNCE YAŞADIĞIM ARIZA SİZİNKİNE BENZER.PASPASIN ÜSTÜNE KENDİM HALIFLEXSDEN PASPAS KESİP KOYMUŞTUM. ZAMANLA İPLİKLERİ SÖKÜLMÜŞ VE GAZ PEDALİNE DOLAŞMIŞ.VE SİZİN YAŞADIĞINIZ OLAY AYNEN BENDEDE OLDU. ÖNERİM :GAZ PEDALİNİN ÇEVRESİNİ Bİ KONTROL EDİN,DAHA SONRA KONTAK TEMİZLEYİCİ SPREYLE SENSÖRÜ DIŞTAN TEMİZLEYİN. UMARIM ARIZA YOK OLUR.BU YORUMU DENEMEMDEN FAYDA GÖRDÜĞÜM İÇİN YAZDIM. SLM MEVLÜT AMCA.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
usta bulmakta iyice zorlaştı

beyinden arıza silme olayı sadece geçici arızalarda olur sizinkinde olmaz

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bunu hemen bilgisayara yüklemeyin.bilgisayarın arıza yapması zor bir ihtimal.bence öncelikli olarak gaz pedali sensörüne bakın.bu sensör arıza yapabiliyor.pahalı bir parçada değil.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ayrıca sizden hususi ricam profilinizi güncellemenizdir.

serhat7820

Azimli Üye
(profilimi güncelledim ) bu gün baktım pedal da bir sorun yok zaten bellirttiğim gibi arac durduğu yerde rolaqntinde gaza basıp çektiğimde sorun olmuyorki gaz pedali sensörünü bulamadım pedalın orada galiba söküp temizleyecektim ama çok aradım göremedim motor içindemi pedalın oradamı bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum

serhat7820

Azimli Üye
bu hafta servise gittim daha doğrusu servise girmedim çalışan birine sordum pompadan kaynaklandığını söylediler.900 tl civarında bir masraf çıkabileceğini söyleyince pompacıya gittim.pompacı pompanın içindeki sensörlerin biri arızalı olabileceği pompanın açılması gerktiğini söyledi ama ben bu sorunun pompa içerisindeki sensörün yağsızlıktan olduğunu geç bıraktığını tahmin ediyorum dedi ve mazot filtresini söküp içindeki mazotu döktü içine 444 şanzıman koruyucu ile doldurdu sonra çalıştırdık arabayı 10 dakika boyunca çalıştırdı bu yaptığım işlem ile pompa yağlanacak ve sorun ortadan kalkacak dedi.20 liramızı aldı tabi bu arada karabüke döndüm şu an 150 km yaptım bu işlemden sonra sonuç pompacının taktik fasa fiso aynen devam.birkaç ustayada gittim hepsi pompa dedi sen kullan motor ne zaman ben gitmem derse o zaman açalım dediler şimdi bunun zararı olmaz boşu boşuna açmayalım gaz pedalı sensörü ile alakassı yok dediler

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
öncelikle geçmiş olsun hemşerim.bosch un yanında üç-el oto var oraya gittiniz mi?

alaz43

Azimli Üye
Adı
hasan
Bu sorunun aynısı bende de var. Aracım 2002 model 1.9 sx düz Kütahya'da götürdüğüm ustalar farklı farklı arızalar söylediler. ilk götürdüğüm usta bilgisayara taktı sorunun hava akışmetresinden kaynaklandığını söyledi, değiştirdik ama düzelmedi. sizlere de söylendiği gibi pompa bilmem ne bir sürü yer çıkarttılar. hatta aracım 124 binde olmasına rağmen bu araç motor istiyor açmamız lazım dediler. Son götürdüğüm usta motorda sıkıntı olmayacağını söyledi hatta telefonla bir pompacıyı aradı ( pompada 1 numaradır dediği bir ustayı) sorunun gaz pedalından kaynaklanacağını söyledi. gaz pedalı değişmeli ama parça pahalı alma dükkana 1,9 düz doblo geldiğinde seni arıyalım onun gaz pedalını takalım arıza düzelirse ona göre parça alırız dedi. hala arıyacak diye bekliyorum. :) sorunun çözen olursa buradan yazssın bende çözebilirsem ama Kütahya'da zor buradan yazacağım. İyi çalışmalar...

ahmetkl38

Daimi Üye
Adı
ahmet
Pedallarini kontrol et ..takilma yoksa sensorunde ariza var kardesim ..takim halinde degistirmeni tavsiye ederim ...debriyajim takilmisti benimde ..para sıkışmis pedalina iyi gunler :)