Disk

yunushan444

Daimi Üye
merhaba doblo ailem geçen gün doblomla dağa çıkmıştım arabayı liseden arkadaşım kullanıyordu ama çok fren kullanıyor üstelikte sert basıyordu inmeye yakın ben geçtim direksiyona, bayırlar bitti ama frenin köküne kadar bassam abansam 20 km/h de bile boşta araba hiç kayacak kadar bile tutmuyordu ben disklerin ısındığı düşündüm ama önündede göçük asvalta yolun tamamını kaplayan sudan mecburi olarak geçtim ve cam açıktı net bir şekilde yanan sobaya su atılırcasına çıloşş diye bir ses duydum kenara çektim arabayı ve diskler fena halde ısınmıştı 1 dk boyunda beyaz duman ve yanık kokusu çıktı bende bi15 dk bekledim yola devam ettim frenler iyi bir şekilde tutuyordu ama hala içim rahat değil fikrini almak istedim (kampana el deyecek kadar soğuk)

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşınız aracı kullanmayı bilmiyor bence ;) ben bayır aşağı freni kesinlike kullanmam hem balata hemde motor freni ile inişte yakıt sarfiyatının sıfır olmasından. uzun süre frende ısınmadan dolayı fren şişmesi normaldir

S@MeT38

Saygın Üye
Ekrem tarafından yazılan metin:
arkadaşınız aracı kullanmayı bilmiyor bence ;) ben bayır aşağı freni kesinlike kullanmam hem balata hemde motor freni ile inişte yakıt sarfiyatının sıfır olmasından. uzun süre frende ısınmadan dolayı fren şişmesi normaldir
kardeş sizin orada ya bayır yok yada 3500 4000 deviri vurduruyorsundur buda motoru yıpratır tavsiye etmem.tmm o arkadaş fazla fren kullanıyor olabilir yanlış tabiki.
balatalar kemikleşmiştir fren tutabilir ama disk te sıkıntı olup olmadıgını anlamak için müsait bi yolda biraz hızlı gidip ani fren yapıp aracın saga sola çekip çekmedine bakarak alaşılabilir
bunu kesinlikle denemesini tavsiye ederim fren bu canalıcı bi nokta.

geremy

Onursal Kurucu
frenlerin aşırı ısınmış disklerin su ile temas etmesi sakıncalı hemen eğilir tornalamak gerekir hatta değişim bile gerebilir.
kontrol ettirin.

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
yunushan444 tarafından yazılan metin:
bugun 140 km/h yaptım ani frenle sorunsuz durdum

İyi bari sen de sorun yokmuş

senin başına gelen olaya yakın bi olay benim başıma geldi

180 le ani fren lemem sonucu balatalar eridi ve sana olduğu gibi bembeyaz duman attı bir süre diskler

ama ben hiç bir müdahale de bulun madım eve geldim koydum garajıma

frene basmaya korkuyorum artık hala biraz sorun var frenler de...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
beyler frenler kızdırma yaparsa durmayın!durduğunuz anda soğutma kesilir.

freniniz kızdırma yaptıysa,2. viteste frene basmadan biraz yol alın.1-2 dakika içerisinde frenleriniz normale yakın sıcaklığa inecektir.

Dark Knight

Fenomen Üye
Bir diğer önemli konu da jantlar. Jantların dizaynı da frenlerin soğuması açısından çok önemli. Bazı jantlar veya jant kapakları bu yönden olumsuz etki yapıyor, frenler soğumuyor.

yunushan444

Daimi Üye
bende müdahale etmem ama suya mecbur girdi araba ama bende frene basmaya korkuyorum bana hiç olmazdı bundan sonrada olmasın direksiyona bi geçtim frene tüm gücümle kuvvetimle abandım ona rahmen çook hafif bayır aşağı 30-40 km /hden boşta iken araba durmadı el fren kullandım nerde arkadaşa vermeden önceki fren nerde sonraki performans

S@MeT38

Saygın Üye
yunushan444 tarafından yazılan metin:
bende müdahale etmem ama suya mecbur girdi araba ama bende frene basmaya korkuyorum bana hiç olmazdı bundan sonrada olmasın direksiyona bi geçtim frene tüm gücümle kuvvetimle abandım ona rahmen çook hafif bayır aşağı 30-40 km /hden boşta iken araba durmadı el fren kullandım nerde arkadaşa vermeden önceki fren nerde sonraki performans
balatalarını degiştir. en son 35 tl miydi neydi çifti 25 tl yede işçilik verirsen hallolur muhtemelen

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:
Bir diğer önemli konu da jantlar. Jantların dizaynı da frenlerin soğuması açısından çok önemli. Bazı jantlar veya jant kapakları bu yönden olumsuz etki yapıyor, frenler soğumuyor.
Katılıyorum jant ve jant kapaklarının dizaynı .....hava girişini engelliyorsa disklerin soğumasını olumsuz olarak etkiler.....