Doblo Direksiyonu çevirince gelen ses

mehmett28

Azimli Üye
Aracım Yok
Adı
mehmet
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Aracım Yok
Merhabalar tekrardan, hemen soruma geçeyim.

Aracim d4 Doblo. Yaklaşık 4-5 aydır direksiyonu çevirince çok hafif bi güm sesi geliyordu. Son iki aydır bu ses şiddetlendi. Baya duyulmaya başladı. Yani gaz verirken bile çevirirken sesi rahatlıkla duyabiliyorum. Bir ay önce yağ filtresi degisimi için bi ustaya gitmiştim. Ona sordum bunu. Motor güçlü olduğu için boyle yapiyor dedi ki bence bunla hiçbir alakası yok. Bugün aklıma geldi deneyeyim dedim. Hareket etmezken çevirdim ve tekrar geldi ama bu sefer tak tak diye.

Araç bir ayda en fazla 3 kez yerinden oynuyor kış aylarında. Yazın da genellikle köy (Giresun) ve İstanbul'da piknik, gezme için kullanıyoruz.

Sizce sorun ne, nasıl bir masraf çıkarır? Bu aralar sıfır araç bakıyorum yenilemek için. Bundan kurtulmalı mıyım yoksa tamir edilirse beni birkaç sene daha götürür mü? Yenilemek mi daha mantıklı?

Teşekkürler

Son düzenleme:

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Amortisör takozu problemli anlattıklarınıza göre şiddetlendiyse ön takımdan olduğu malum taktak yapıyorsa takozdandır.Üst modellerde takoz başları korunaksız su alıyor zamanla çürüyor ve bozuluyor. Kaputu kaldırıp takoz başlarına bakın görülebilir ayrıca elinizle lastiğin arkasından asılarakta kontrol edebilirsiniz fazla sallandığını görürsünüz.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Garanti varsa garantiden hallolur. Yoksa çok pahalı değil.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Merhabalar tekrardan, hemen soruma geçeyim.

Aracim d4 Doblo. Yaklaşık 4-5 aydır direksiyonu çevirince çok hafif bi güm sesi geliyordu. Son iki aydır bu ses şiddetlendi. Baya duyulmaya başladı. Yani gaz verirken bile çevirirken sesi rahatlıkla duyabiliyorum. Bir ay önce yağ filtresi degisimi için bi ustaya gitmiştim. Ona sordum bunu. Motor güçlü olduğu için boyle yapiyor dedi ki bence bunla hiçbir alakası yok. Bugün aklıma geldi deneyeyim dedim. Hareket etmezken çevirdim ve tekrar geldi ama bu sefer tak tak diye.

Araç bir ayda en fazla 3 kez yerinden oynuyor kış aylarında. Yazın da genellikle köy (Giresun) ve İstanbul'da piknik, gezme için kullanıyoruz.

Sizce sorun ne, nasıl bir masraf çıkarır? Bu aralar sıfır araç bakıyorum yenilemek için. Bundan kurtulmalı mıyım yoksa tamir edilirse beni birkaç sene daha götürür mü? Yenilemek mi daha mantıklı?

Teşekkürler
Servise uğra kronik problemden dolayı yapıyorlar
Servisin kapıyı çalın.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Toprağım Fiorino ve Doblolarin kronik sıkıntısı amortisör takozu. Bir tanesi 150-200 TL. En son sağ sol orjinal olarak işçilik rot ayarı dahil 500 TL değiştirmiştim. Yeni modeli kapaklı olanlardan taktırın. Eskiler kapaksız içine su girince rulmanlar bozuluyor ses yapıyor. Dert edecek bir durum değil bunun için araba değiştirilmez.

mehmett28

Azimli Üye
Aracım Yok
Adı
mehmet
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Aracım Yok
Toprağım Fiorino ve Doblolarin kronik sıkıntısı amortisör takozu. Bir tanesi 150-200 TL. En son sağ sol orjinal olarak işçilik rot ayarı dahil 500 TL değiştirmiştim. Yeni modeli kapaklı olanlardan taktırın. Eskiler kapaksız içine su girince rulmanlar bozuluyor ses yapıyor. Dert edecek bir durum değil bunun için araba değiştirilmez.
Dogrusu arabayi bu sebepten değiştirmek gibi bişey yok. Arac 5 yılını doldurdu ve sifir almak gibisi de yok. Otv indiriminden de yararlanabiliyoruz. Bu sebeple arac ariyorum

mehmett28

Azimli Üye
Aracım Yok
Adı
mehmet
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Aracım Yok
Amortisör takozu problemli anlattıklarınıza göre şiddetlendiyse ön takımdan olduğu malum taktak yapıyorsa takozdandır.Üst modellerde takoz başları korunaksız su alıyor zamanla çürüyor ve bozuluyor. Kaputu kaldırıp takoz başlarına bakın görülebilir ayrıca elinizle lastiğin arkasından asılarakta kontrol edebilirsiniz fazla sallandığını görürsünüz.
Teşekkürler

kotu_doblo

ÇERKEŞLİ 18,5
Doblo
Adı
AYHAN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
KAMU PERSONELİ
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
GRİ

SEDAT BEYİN DEDİĞİ GİBİ KRONİK BİR ARIZA. BENDE YENİ YAPTIRDIM SAĞ VE SOL.
SEDAT BEYİN TESPİT VE RAKAMLARI DOĞRU.

erdalsim86

Yeni Üye
Doblo
Adı
Erdal
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Tavsiye verebileceğiniz usta varsa, uğramak isterim.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Tavsiye verebileceğiniz usta varsa, uğramak isterim.
Sorun nedir sizde aynı durum varsa amortisör değişimi usta seçen bir durum değil alt takım değişen herhangi bir yer yapar.

38AEM603

Celalettin Ekici
Başka Araç
Adı
Celalettin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Cnc operatörü
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Renk
Beyaz
Herhengi biryere yaptırılacak birşey değil bence de düzgün usta olmalı aynı parçayı takıp yolluyorlar

erdalsim86

Yeni Üye
Doblo
Adı
Erdal
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Sorun nedir sizde aynı durum varsa amortisör değişimi usta seçen bir durum değil alt takım değişen herhangi bir yer yapar.
Sorun, araç olduğu yerde çalışır vaziyetteyken hareket etmeden direksiyonu çevirdiğimde gıcırdama benzeri ses gelmesi. İstanbul Avrupa yakası bildiğiniz dürüst bir usta varsa bayramdan sonra uğramak istiyorum.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Sorun, araç olduğu yerde çalışır vaziyetteyken hareket etmeden direksiyonu çevirdiğimde gıcırdama benzeri ses gelmesi. İstanbul Avrupa yakası bildiğiniz dürüst bir usta varsa bayramdan sonra uğramak istiyorum.
Tanıdığım usta yok ,gıcırtı oluyorsa lastik burç olan kısımlarla alakalı olma durumu var sizin rot başlarında sorun olabilir .Lastiği tam sağ yada sol yapın direksiyon kolunun lastiğe bağlandığı yerdeki kolu elle kontrol edin bağlantı yerindeki rot kolundaki lastik deforme olmuş olabiliyor içindeki yağ boşalıyor yada topuz başı kitleme yapıyor diğer olma ihtimali olan durum aracını kaç model yazmamışsınız ama eski modelse salıncak burçları yada denge kolu buçlarından yapabilir.Ben değiştirdim rotu değişimi de basitmiş rot ayarı yaptırmaya gittiğimde farkına varmıştı usta.Bir rotçuya durumu anlattığınızda alt takım kontrolünü yapıp size sıkıntıyı söyleyebilir.Çünkü alt takım işi sıkıntılıdır adam der rot tandır değişir ses devam eder bu sefer başka yere yönelir.Bazı durumlarda var ama onlarda farklı sesler geliyor amortisör takozu gibi

Salih445

Aktif Üye
Doblo
Adı
Salih
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Servisi arayıp kronik sorun olduğu için geçen sene garantisi bitse bile servisin inisiyatifine bağlı olarak şansını denemeni öneririm.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Servisi arayıp kronik sorun olduğu için geçen sene garantisi bitse bile servisin inisiyatifine bağlı olarak şansını denemeni öneririm.
Amortisör takozu olup olmadığı belli değil ki burada başına gelen arkadaşlar daha farklı şikayetlerde bulunuyorlardı farklı bir şey çıkarsa serviste çok masraf çıkartırlar en iyi öğrenme yolu rot balansçıya gitmek

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@Avcilar alper ile görüş

Salih445

Aktif Üye
Doblo
Adı
Salih
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Hocam aklınızda bulunsun direksiyon yağını da değiştirin 70-80binde bir, maliyeti düşüktür. Eğer değişim yaparsanız direksiyon pompası/kutusu gibi parçaların ömrünü ciddi derecede uzatmış olursunuz. Giresun sanayinde çoğu usta gerek yok yav değişmiyor onlar diyor bu duruma. Giresun Sanayisini biliyorsunuzdur az çok, giren çıkamıyor bir daha. Bu yüzden ekleme gereği duydum. Şanzıman yağı da 100binde değişiyor sanayideki ustaların lafına kanmayın.