Direksiyon ve motorda gevşemiş vida sesi

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Arkadaşlar merhaba,
Yıllar sonra ilk defa motordan ses duydum :)
şöyleki aracı ilk çalıştırmada motorda rolantide sanki bi vida gevşemişte o oynuyor gibi ses geliyor hafif gaz verince sesten eser yok, sadece rolantide var bu ses. 1 haftadır çıkmaya başladı (aklıma debriyaj balatası geldi aracım 71 binde ve balata hala orjinal, kavrama iyi güzel ama kalkışta eğer araç yüklüyse titreme var araç boşta titreme yok normal sanırım bununla alakası yok) bu ses nereden gelir sizce kendim bakmak istiyorum,

diğer bir sorum ise, direksiyonu çevirdiğimde dikkatle dinlendiği zaman bi yay gerilme sesi geliyor ve direksiyonu çok sert bi şekilde çevirirsem yukarıdaki yazdığım vida gevşeme sesi gelip kesiliyor. ama bu durum rolantide manevra yaparken oluyor, direksiyonuda çevirirken doğal olarak rolanti sesi değişiyor ve o vida sesi o yyüzden geliyor, eğer ufak bi gaz vererek direksiyonu döndürürsem o ses yok.

aracım 2009 model şimdiye kadar en ufak motor mekanik sorunum olmadı buda önemli bişey olacağını sanmıyorum çünkü ben acemiliğimi bu araçta attım şimdiye kadar motorda arıza çıkarmamasına şaşırıyorum, motor yansa bugün kabahati kendimde bulurum çünkü acemilik dönemlerimde ne hırpalandı kimbilir bu motor.
ben bu sesi debriyaj ayarına bağlıyorum yada balata acemilikte yıprandı artık bitti sanırım ama kavrama mükemmel.

not: bakım 1 ay önce yapıldı

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.367
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
çok ince sesleri duymayıver:Dsıkıntı olmaz inşaallah.balata bitmeye yaklaşınca debriyaj yukarıda kavramaya başlar.kavramada iyi diyorsun baskıdan değildir o zaman.

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
ses dışarıdan belirgin geliyor abi o vida sesimi desem yoksa nasıl desem anlamadım ama önemli gibi duruyor, bence debriyaj baskı vidaları gevşedi yatağına bi baktırsam iyi olacak gibi :)

birde benim direksiyon rot ayarı olmadığı için biraz yamuk duruyor :) o direksiyonu döndürünce gelen yay sesi ondan olabilir mi?

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
direksiyonun kayışınnı rulmanından geliyor olabilir

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.367
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
direksiyon yamukta olsa ses yapmaz ama çevirince gelen ses amortisörün üzerindeki bilyeden olabilir.

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
rulmana bi baktırayım, önlemini alayım bari önemli bişeydir,
birde ben aracı hep kaldırıma çıkarıp park ediyorum 4 tekeride, çıkarken haliyle direksiyonu tam manevra ile çıkarıyorum acaba bunun bi zararı olabilir mi? kaldırım yüksekliği 15 cm

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
Arkadaşlar merhaba,
Yıllar sonra ilk defa motordan ses duydum :)
şöyleki aracı ilk çalıştırmada motorda rolantide sanki bi vida gevşemişte o oynuyor gibi ses geliyor hafif gaz verince sesten eser yok, sadece rolantide var bu ses. 1 haftadır çıkmaya başladı (aklıma debriyaj balatası geldi aracım 71 binde ve balata hala orjinal, kavrama iyi güzel ama kalkışta eğer araç yüklüyse titreme var araç boşta titreme yok normal sanırım bununla alakası yok) bu ses nereden gelir sizce kendim bakmak istiyorum,

diğer bir sorum ise, direksiyonu çevirdiğimde dikkatle dinlendiği zaman bi yay gerilme sesi geliyor ve direksiyonu çok sert bi şekilde çevirirsem yukarıdaki yazdığım vida gevşeme sesi gelip kesiliyor. ama bu durum rolantide manevra yaparken oluyor, direksiyonuda çevirirken doğal olarak rolanti sesi değişiyor ve o vida sesi o yyüzden geliyor, eğer ufak bi gaz vererek direksiyonu döndürürsem o ses yok.

aracım 2009 model şimdiye kadar en ufak motor mekanik sorunum olmadı buda önemli bişey olacağını sanmıyorum çünkü ben acemiliğimi bu araçta attım şimdiye kadar motorda arıza çıkarmamasına şaşırıyorum, motor yansa bugün kabahati kendimde bulurum çünkü acemilik dönemlerimde ne hırpalandı kimbilir bu motor.

ben bu sesi debriyaj ayarına bağlıyorum yada balata acemilikte yıprandı artık bitti sanırım ama kavrama mükemmel.

not: bakım 1 ay önce yapıldı

aga direksiyon pompasının rulamanını ve kayışını hemen ve ivedi baktırıyorsun.olmadı pompanın kendisini baktırıyorsun.olmadı o bağlantılı alternatör kayış setine komple baktırıyosun(kayış-gergi-rulman).bu işi serviste yaptır.çünkü direksiyon pompa kayışının yedek olarak belirtilen oem si dayco 4pk1022 olarak görülüyor ama kayış uymuyor kısa geliyor.takarken pompayı bozarlar.serviste farklı bir kayış var.aracın orijinal parçası.biraz tuzluca ama serviste taktır başına iş alma...

başka sıkıntısı olan?

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
debriyajla alakası yok.sen 60 bin bakımında alternatör kayış seti değiştin mi?

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
yok abi araç bu yaşa geldi periyodik bakım hariç anahtar değmedi, ne kayış değişti ne başka bişey. değişmesi mi gerekiyordu?