debriyaj pedalındaki vibrasyon(titreme)

Durum
Konu kapatılmıştır.

doblodoblo

Azimli Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar,
Doblom 2007 D2 kasa premio 156000 de bir hafta önce zincir ve baskı balata değiştirdim
Sorunum bu değişimden sonra başladı motor titreşimini debriyaj pedalında hissediyorum
başka birkaç dobloya daha bindim benim doblo gibi titreşim almıyor
Bu titreşimi şöyle tarif edeyim .debriyaj baskı balatadan gelen yada kalkışlardaki silkeleme değil titreşim direk olarak motor titreşimi debriyaj pedalını boştayken dibe kadar basıyorum gaza 3000 yada 4000 devir kadar bastıgım zaman titreşimi hissediyorum bu deneme amaçlı . motor titreşimini kesinleştirmek için yaptıgım bir yöntem dolayısıyla vites değiştirirken de bunu hissediyorum .motor kulakları saglam sorun yok ve dizelllerde olur bunlar tarzı bir titreşimde değil ben doblomu 15000 kmden beri kullanıyorum balata ve zincir değişiminden sonra başladı bunlar önerisi yada fikri olan varsa sevinirim şimdiden teşekkürler.ve Hayırlı ramazanlar.

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
yapan usta baskı balata ayarını tam yapamamış yada debriyaj üst merkezinin ayarını bozmuş olabilir.

Doblolarda baskı balata değişimi çok hassas bi konudur. Genelde çoğu dobloda baskı balata değişince şikayet oluyor. Çünkü bizim araçların ince ayarı diğer araçlara göre daha bi özen istiyor. Servisler bile tam anlamıyla beceremiyor dikkat isteyen bir iş. Bence bi gidip kontrol ettirin. Öyle dizellerde olur falan diyip işten kaçmasın.

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
hocam volant'ı taşladılar mı?

debriyaj seti değişimlerinde debriyaj merkezlerinin düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.merkezlerde gereken bakımlar yapılır,volant dişlisi taşlanarak yüzeyi temizlenir ve düzletilir.debriyaj setinin montajı sırasında setle gelen rulmanın düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.

bu kontroller yapılmazsa:

debriyaj merkezi hataları:aracınız sürekli balata kokutur,yüksek devirlerde sınırlı sarsıntılar görülebilir.debriyaj seti erken biter.

volant hataları: debriyaj bırakılırken titreme olur.ilk çalıştırmalarda daha çok hissedilen motor sarsıntıları oluşur.

rulman hataları:sesli çalışma,kavrama hataları,titreşim.

bunun dışında sorununuz tirgerden kaynaklanıyor demek zor.trigedeki en küçük hatayı çekişten direkt hissetmeniz gerekir.

doblodoblo

Azimli Üye
Tepki
0
Baskı ,balata ve rulmanlar orjinal valeo servislerde onu kullanıyor hatta rulmanı ben kontrol ettim revizyonlu falan değildi.üst merkezde ayarlanacak bir bölüm yoktu sanırım takarkende baktım ustam titiz biri volant da taşlanacak bir bölüm olsaydı hatırlatırdı diye düşünüyorum.
Ama şuna katılıyorumki baskı balata ve zinciri iyi bir yetkili servise taktırmak gerekiyor.
sanayi ve usta olayı olunca ve birde kurumsal bir muhatap olmayınca yeni baştan açtırıp kontrol ettirmeniz daha zor oluyor ama servis olsa kişisel ilişkiler değil iş ve görev öncelikli oldugu için bir şekilde yeni baştan işi kontrol ettirebilirdim.
Şu ana kadar ufak tefek işleri sanayide çok uzmanlık isteyen karmaşık işleri serviste yaptırırdım ama oldu bikere.cevap yazan arkadaşlara teşekkürler

Durum
Konu kapatılmıştır.