Debriyaj bittiği nasıl anlaşılır?

Akingultek

Azimli Üye
Adı
Akin
Meslek
Teknik ogretmen
Modeli
Renk
Gri
Oncelikle herkese hayirli gunler. Araci eylul ayinda aldim 1 ay sonra debriyaj seti degisti. Yaklasik. 7_ 8 ay oldu. 2006 1.4 lpgli d2 kasa aracim. Gecen gun yokus cikarken takili kaldi gibi oldu. Sonra yeniden 1 taktim. Ciktim. Belki 3 e taktim diye dusundum.neyse bugun yolda giderken 4 e taktim. 2 kere ziplatti sonra normal sekilde devam ettim . ustaya goturcem ama en azindan kendim kontrol edeyim.aracim 105.000 de 100000 km degistim debriyaji cevap icin simdiden tesekkurler

sinka251

Daimi Üye
Adı
Sinan
Modeli
Renk
kutup mavisi
Debriyaj pedali yukarida kavriyorsa bitmek uzeredir.birde elfrenini cekip deniyorlar ama oda sagliksiz tavsiye etmiyorum.

ali0635

Onursal Üye
Adı
ali aydın
Modeli
Diğer Model
1 ayda baskı balata bitme ihtimali çok düşük

Yekinme yapıyorsa lpg ayarı lpg filtresi hava fitresi bunların değişmesi ve ateşleme sorunuysa ardından buji ve buji kabloları değişmesi sorunu çözer

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Tak 1 e çek el frenini debriyajdan yavaşça çek arabayı titretip stop ediyorsa debriyaj sağlam. Yok kavramayıp sadece zorlanıyorsa stop etmiyorsa debriyaj bitmiştir. Ortalama iyi bir kullanıcı 100 bin km yi geçer.

sgmert

Daimi Üye
Adı
Sergen Mert
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Profesyonel Temizlik Makinaları Operatörü
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
Işıklarda ayağın debriyajda bekliyor musun yoksa boşa alıp ayağı dinlendiriyor musun.

F9DeviL

Azimli Üye
Adı
S
Modeli
Renk
Siyah
@Akingultek

Yarım debriyaj değil, tam debriyaj basıyorum.
Dururken refleks olarak tam debriyaj + fren yaptığım için bazen farkında olmuyorum ya da vitesi boşa almayı unutuyorum.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
ayağınızı bırakın basmanızı üzerinde bile tutmayın baskı balatayı bitirirsiniz. Buna alışın.
Örneğin devamlı frene bastığınızı düşünü balata biter değil mi daha erken. Debriyaj da böyle.

F9DeviL

Azimli Üye
Adı
S
Modeli
Renk
Siyah
@kardelenkurt

Hocam yanlış anlamayın da, debriyaja bastığımızda balatalar birbirinden ayrılıyor diye biliyorum ben; frende ise, bastığımızda balatalar birleşmiyor mu?
Eğer demek istediğiniz yarım debriyaj ise hayır yarım basmıyorum. Sadece kalkarken yarım debriyaj yaparım.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
@F9DeviL
ben örnek vermek için dedim. Debryaj balatası ayağınızın ağırlığının bile zararı olduğunu biliyorum. Gereksiz basmanız ömrünü tüketir. Lambalarda bile çoğu insan yansın gideyim modunda debrajya basılı arabayı ileri geri oynatıyor bu da ömrünü bitiriyor

talipgur

Saygın Üye
Adı
Talip gür
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Jeoloji Yüksek Mühendisi
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Ünlü bir taksici atasözü derki vitesi 2 ye al sağ ayağının topuğu ile frene parmak ucu ile gaza bas ayağını debriyajdan kaldır stop ediyorsa sorun yok yok etmiyor ise baskın Balatan birmiştir :koptum:

fatihtr

Aktif Üye
Adı
fatih
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
@F9DeviL

Hocam burdaki yorum yanlis. Debriyaja bastiginiz da yada cektiginiz de baski balatayi hateket ettirirsiniz. Frene bastiniz da ise fren balatasini hateket ettirisiniz. Yani ikisi farkli seylerdir.

Debriyaj uzerinde en ufak agirlikta bile debriyaj balatasi kullanilmaktadir. Bazilari surus aninda ayagini debriyajin ustunde tutar bu kotu bir aliskanliktir.

Debriyajin eskidigini yada bitmek uzere oldugunu devir ve hiz gostergeleri senkronize bir sekilde hareket etmiyorsa. Yani hi artiyor devir yukselmiyor yada devir yukseliyor hiz sonradan artiyorsa baski balata bitiyor demektir. Binu en rahat rampalarda anlarsiniz.

Bir de durdugunuz yerde. El freni cekik sekilde 3. Viteste araci kalrdirmaya calis arac
Stop etmeye meyilleniyorsa balata duzgun dir. Yok kalkis yapip gidiyor sa kaciriyordur.

sgmert

Daimi Üye
Adı
Sergen Mert
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Profesyonel Temizlik Makinaları Operatörü
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
Bir diğer örnek giderken bir ayak gaz pedalında diğer ayak debriyaj üzerinde ise baskı cabuk biter kırmızı ışıkta dururken ayak dinlenmeye alınır icabında yarış arabası kullanmıyoruz saygılar