dacia lodgy & fiat doblo

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bence abi d3 gibi oturaklı değildr diye düşünüyorum

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
bence abi d3 gibi oturaklı değildr diye düşünüyorum

Karşılaştırdığımız arac 200 kilo hafif lodgy ise daha oturaklıdır bence.

Bi defa kısa şase doblo, yani maxi olmayanlar, nerdeyse kare basma alanına sahip, bu da yol tutuşunda inanılmazları yapmasına sebep veriyor.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
inanılmazları yapması derken.

hardcrss

Onursal Üye
Dacia lodgynin hafif olması yol tutusunu,virajlarda savulmaya neden olabilirmiki bak ben bunu hiç düşünmedim D2 ile şimdiye kadar hiç öyle bi sorun yaşamdım...

hayır hafiflik ile yol tutuş arasında bir bağıntı yok. öyle olmasa araçlar 2.5 ton olurdu. 100 kg bile hafifletmek için aylarca çalışılmazdı :)

ayrıca öyle aman aman hafifte değil normal ağırlıkta. zaten ortalama bir otomobil 1300 kg civarında oluyor.

Dacia lodgy ncap ten 3 yıldız aldı, Eski doblo da 3 yıldız almıştı.
http://tr.euroncap.com/tr/results/dacia/lodgy/486.aspx

Yani doblo'nun eskisinden daha güvenli ortada iken 3 yıldızdan fazla alması gerektiği göz önündedir.

Ayrıca evet d3'ün yol tutuşu , özellikle otomobil lastiğyle bi harika.
O sert lastikten kurtlduğunda araç farklı bi karaktere bürünüyor.

Aracın hafif olması ayrı bişey, yol tutuşu ayrı.
Am şu da bi kesindir ki, o kadar büyük ve yüksek araç , bu kadar hafif olursa yan rüzgarlrdan sert biçimde etkilenir, ağırlık merkezinin yüksekliğinden önden kayma yapar.

test sonucuna sadece yıldız olarak bakmak yanlış bence. çünkü aracın sağlamlığına göre puanlama yapılmıyor, emniyet kemeri uyarısı, abs si vs falan bunlarda göz önüne alınıyor. araçta emniyet kemeri ikazı olmazsa puan kırılıyor mesela. burada lodgy güvenli bir araçtır demiyorum, çok ta güvenli sayılmaz.

d3 eski doblolara göre iyi yol tutuyor olabilir, ama fazla abartmamak gerekir. nihayetinde yük için üretilmiş bir araç. asla otomobil gibi yol tutamaz. misal fiat albea, alçak bir araç ama yüksek hıza çıktığınızda araç havalacak gibi oluyor. oysa alçak olduğu için iyi yol tutması gerekirdi sizin deyiminizle.

aracın yüksek olması ile ağırlık merkezi arasında bir bağıntı kurmak bence yanlış. sonuçta mühendisler ağırlık merkezini aşağıya düşürmüş olabilir. hesap kitap gerekir, yüksekliğine bakarak savrulur diyemeyiz. yeni aurisin eski aurise göre ağırlık merkezinin aşağıya düşürülmesi gibi :)

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Dacia lodgynin hafif olması yol tutusunu,virajlarda savulmaya neden olabilirmiki bak ben bunu hiç düşünmedim D2 ile şimdiye kadar hiç öyle bi sorun yaşamdım...

hayır hafiflik ile yol tutuş arasında bir bağıntı yok. öyle olmasa araçlar 2.5 ton olurdu. 100 kg bile hafifletmek için aylarca çalışılmazdı :)

ayrıca öyle aman aman hafifte değil normal ağırlıkta. zaten ortalama bir otomobil 1300 kg civarında oluyor.

Dacia lodgy ncap ten 3 yıldız aldı, Eski doblo da 3 yıldız almıştı.
http://tr.euroncap.com/tr/results/dacia/lodgy/486.aspx

Yani doblo'nun eskisinden daha güvenli ortada iken 3 yıldızdan fazla alması gerektiği göz önündedir.

Ayrıca evet d3'ün yol tutuşu , özellikle otomobil lastiğyle bi harika.
O sert lastikten kurtlduğunda araç farklı bi karaktere bürünüyor.

Aracın hafif olması ayrı bişey, yol tutuşu ayrı.
Am şu da bi kesindir ki, o kadar büyük ve yüksek araç , bu kadar hafif olursa yan rüzgarlrdan sert biçimde etkilenir, ağırlık merkezinin yüksekliğinden önden kayma yapar.

test sonucuna sadece yıldız olarak bakmak yanlış bence. çünkü aracın sağlamlığına göre puanlama yapılmıyor, emniyet kemeri uyarısı, abs si vs falan bunlarda göz önüne alınıyor. araçta emniyet kemeri ikazı olmazsa puan kırılıyor mesela. burada lodgy güvenli bir araçtır demiyorum, çok ta güvenli sayılmaz.

d3 eski doblolara göre iyi yol tutuyor olabilir, ama fazla abartmamak gerekir. nihayetinde yük için üretilmiş bir araç. asla otomobil gibi yol tutamaz. misal fiat albea, alçak bir araç ama yüksek hıza çıktığınızda araç havalacak gibi oluyor. oysa alçak olduğu için iyi yol tutması gerekirdi sizin deyiminizle.

aracın yüksek olması ile ağırlık merkezi arasında bir bağıntı kurmak bence yanlış. sonuçta mühendisler ağırlık merkezini aşağıya düşürmüş olabilir. hesap kitap gerekir, yüksekliğine bakarak savrulur diyemeyiz. yeni aurisin eski aurise göre ağırlık merkezinin aşağıya düşürülmesi gibi :)

Eski aracım g.punto dizel idi, ama dobloyu soktuğum viraja onla giremezdim.
Dobloda alfa 146 yada 156 'nın alt sistemi kullanılmaktadır, ki alfa 146 bmw ile yol tutuşunda yarışan bi araçtı.
İster esp den olsun , ister yürüyen sisteminden, doblo nu yol tutşu viraj kabiliyeti çoğu binekten iyi.
Albea 'nı yol tutuşu küçük lastiklerinden dolayı bozuktur, ayrıca yürüyen sistemi sadece dayanıma yöenliktir, konforu yoktur, tam bağımsız değilidir arka sistemi, rijit akstır.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
LODGY hafif ticarilerin her yıl muayene, K2 , yüksek trafik sigortası, vergi ve istediğin malı taşıyamama problemlerine alternatif olmak için reno-daçya tarafından
da reklamlarında işlendiği üzere getirilmiş bir araçtır. Bugün bizim sokakta bir vatandaş arka bagajın içine küçük bir terazi ve yağ,zeytin gibi mallar koymuş satıyordu. Devlet ise sırf daha az ötv aldığı için türkiyede üretilen ve geliştirilen (ford courrier,d3 ve minikargo ) hafif ticarilere satılmasın diye düşmanca davranmaktadır. Son zamanlarda tofaş ve otosan yöneticileri de bu rahatsızlığı dile getirmeye başladılar. Dile kolay geçen seneye göre hafif ticarilerde % 20 düşüş var ki otomobil satışları almış başını gitmişken. Tabii elin fransızı da LODGY'yi üreterek bunu çok iyi değerlendirmekte.
Hafif ticarilerin satışının düşmesi ikinci eli de kötü etkilemektedir.
Ama inadına doblo.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bence dobloyu etkilemedi ama ama bencede inadına doblo:D

EAB53

Onursal Üye
Adı
Ekrem Bal
Modeli
Renk
Beyaz
Ben DOBLO almadan önce Dacia Logan MCV SW bakıyordum. Açıkçası hem ikinci el fiyatının ucuz olması hem basit bir yapıya sahip oluşu hem geniş iç hacmi hem de büyük yakıt depo hacmine sahip olması nedeniyle bu araca çok sıcak bakıyordum. Artı olarak bir de OTOMOBİL ruhsatlı olması da önemliydi. Sıfırı da 33.000 TL'idi. Ama ikinci eldeki satış rahatlığı ve servis ucuzluğu yüzünden D2'yi tercih ettim. Yoksa Logan MCV de Rize'de tutulan bir araç.