D3 YAKIT

kursatakc

Daimi Üye
mehmet abi bende ona dikkat ediyorum benim orjinal lastikler var üstünde şehir içi 8,5 lt gösteriyor o da 1,3 olmasına rağmaen acaba arabada bir sorun mu var çok merak ediyorum servise göstermeyi düşünüyorum

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
benim şu anda şehir içi 7.2 gösteriyor hemde kışlık ve 205 ebat.ama havaları 40 bastım.tatilde istanbula giderken bile uzun yolda daha fazla gösteriyordu.meğer havalar az imiş.d3 lerde lastik havaları çok önemli.39 dan aşağısı fazla yaktırıyor araca.

arkadaşım benimde lastikleri 32 yaptılar bende çok diye düşünüyordum eminmisin 40 bastığına peki arabayı hoplatmıyormu okadar fazla hava birde benimkinde orjinal lastikleri takılı sence ben kaç yapmalıyım havaları benim yakıt ta berbat oyüzden soruyorum

Orjinal lastiklerin olması gereken basıncı 39 (2.7 psi) dır.
kataloga bakabilirsiniz.
Ama türkiyede 32 hava efsanesi var, her lastiğe aynı basıyorlar, bi defasında nitrojene yollamıştım, 32 basmışlar yanaklar sarkmış, hava ile takviye yapmak zorunda kalmıştım.

205 lik lastik orjinal janta sınır değerde takılıyor bu yüzden yanaklar dik duramıyor, bu yüzden basınc 39/40 da anca yanağı tutuyor.

kursatakc

Daimi Üye
benim şu anda şehir içi 7.2 gösteriyor hemde kışlık ve 205 ebat.ama havaları 40 bastım.tatilde istanbula giderken bile uzun yolda daha fazla gösteriyordu.meğer havalar az imiş.d3 lerde lastik havaları çok önemli.39 dan aşağısı fazla yaktırıyor araca.

arkadaşım benimde lastikleri 32 yaptılar bende çok diye düşünüyordum eminmisin 40 bastığına peki arabayı hoplatmıyormu okadar fazla hava birde benimkinde orjinal lastikleri takılı sence ben kaç yapmalıyım havaları benim yakıt ta berbat oyüzden soruyorum

kataloga bakabilirsiniz.
Ama türkiyede 32 hava efsanesi var, her lastiğe aynı basıyorlar, bi defasında nitrojene yollamıştım, 32 basmışlar yanaklar sarkmış, hava ile takviye yapmak zorunda kalmıştım.

205 lik lastik orjinal janta sınır değerde takılıyor bu yüzden yanaklar dik duramıyor, bu yüzden basınc 39/40 da anca yanağı tutuyor.

abi verdigin bilgiler için teşekkürler bende lastik basınçımı hep 40 ps yapiyorum ama benim aracın 50 tl mazot ile 120 km gitmesi normalmi sertvise göstereyim mi acaba arabada bir sorun mu var

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

39-40 basın orjinali o.o yüzden aracınız fazla yakar.

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri

kataloga bakabilirsiniz.

abi verdigin bilgiler için teşekkürler bende lastik basınçımı hep 40 ps yapiyorum ama benim aracın 50 tl mazot ile 120 km gitmesi normalmi sertvise göstereyim mi acaba arabada bir sorun mu var

Yakıt meselesi göreceli bi durum olduğu için pek bi yorum yapılamaz.
Ama benim araç agresif kullanımda 9.0 lt yakıyor.
Yani 100 km de 9 *4.3 = 38.7 lira.

120 kmde 46,44 de yakıyorum.

Sizde bi sorun var.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
kürşat kardeşim bir defaya mahsus mu gittin o kmyi yoksa hep mi o kadar gidiyo.

kursatakc

Daimi Üye
yok fethi abi hep böyle yakıyor benim araba yazın çok az yakıyor kış olunca böyle oluyor bende anlamadım gitti

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
o zaman sürekli kısa mesafeler gittiğin için tüketimin bu kadar yüksek. benimki de mesela akşam depoyu fulleyip bırakıyorum sabah çalıştırdığımda menzil 500 km civarı gösteriyor. motor ısındıkça 1000 küsürlere çıkıyo. soğuk motor her zaman daha fazla tüketim yapar. sana tavsiyem motorun ısınmayacağı mesafelere aracı sürüklememen. :) mesela bisiklet on numara olur. ben öyle yapıyorum. tabi bisiklete binmek yerine yürümeyi tercih ediyorum. :):)

kursatakc

Daimi Üye
abi bende bundan sonra öyle yapacam kısa mesafelerde yurüyecem mazot litresi 4,30 olmuş allah yardım etsin

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
kısa mesfe 1-2 kişi için en güzeli elektikli bisikletler aslında.bu sıralarda yaygınlaşmaya başladı epey.ama sağlık içinde en iyisi yürümek tabi ki.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
ben yürüyorum mehmet abi. kilomla barışık biriyim ama abartmamak lazım. sağlıklı yaşam için yürüyüş şart. :)

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
ben yürüyorum mehmet abi. kilomla barışık biriyim ama abartmamak lazım. sağlıklı yaşam için yürüyüş şart. :)

aynen öyle.ondan sonra hastalıktan kurtulamıyor toplumumuz.

kursatakc

Daimi Üye
aslında 1 veya 1,5 milyarlık bir motor alsakta iyi olur kısa mesafeler için

slhle_d

Daimi Üye
mazot işıği yandıktan hemen sonra yakıy alıoyrum ve aylık km yi sifırlıyorum daha sonra tekrak mazot işığı yandığı zamam hemem km bakoyorum ve kaç liralık mazotla kaç km yaptıgımı ögreniyorım

Yakıt pompasını sağlığı ve soğutma gereği , depo dibi pisliğinin filitreyi tıkamaması pompada sorun çıkarmaması, acil bidurumda yakıtsız kalmamamk için çeyreğe gelemeden 100 lük yakıt almaya çalışırım. en güzeli en az yarım depo ile gezmek.

*clap2**clap2**clap2*

Benim şahsi fikrim en doğru cevap buydu.büyük masrafların altına girmek istemiyorsanız sürekli çeyrek depo kullanımından vazgeçmelisiniz.Araç benzinli olsa dahi böyle.Hatta benzinli ve LPG'li araçlarda pompa ve tesisat yakmanın en büyük sebebi de budur.
Bir de depo fullemeden yakıt ölçümü sağlıklı olmıyacağı kanaatindeyim.Tabiiki sürekli aynı yolu gidip gelen ve aynı miktarda yakıt alanlan ölçümlerini tutturabilir ama böyle kişiler zaten zamanla ibreyi sökseniz de o ölçümü yine tutturur.Her halükarda her marka-model araçta en iyi ölçüm full depo ile başlanıp gidilen mesafeden sonra aynı pompadan fullenerek ölçülür.
Sürekli 2. vites kullanımında bence değerler normal.Çok fazla değil.Benim şuanki karma tüketimim 10.5.günlük 30 km kadar açık yol, 5 km kadar dik rampa ve 15-20 km arası da şehir içi sayılır.Genelde tempolu biraz da agresif kullanıyorum.