D3 sorunlarım

SCARPE

Azimli Üye
Tepki
0
Merhaba foruma yeni üye oldum
Bazı sorunlarım var

1.Aracımdan çok memnunum ama bazen araç uzun süre bi yerde kaldığı zaman meaela sabahları işe giderken çalıştırdığımda motor kesintili çalışıyor ve egzostan baya bi beyazımsı duman çıkıyor bu olay yaklaşık 1 dakika sürüyor sonra motorun sesi düzeliyor ve duman komple kesilyor normale dönüyor. Bunun sebebi nedir aracı yeni aldım be motoru da gösterdim motorda hiç bi sorun yok denildi aracım 114000 km de

2. Sorunum çakmak soketleri telefonumun şarjınıtakıyorum şarj olmuyor. 180 wat yazan çakmaklık olmuyor çakmak girişinin olduğu bölümde bi çalışıyor bi çalışmıyor. Ama aracın çakmaklığını çalıştırıyor bagajdaki çalmaklıkta hiç sorun yok şarjı takıyorum en güzel o çalışıyor ama bagajda olması tabi yanında olması gibî rahat olmuyor.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.. Aklıma gelenleri sizlere danışmaya devam edeceğim ilk doblom ve aklımda merak ettîğim şeyler var biraz uzattım herhalde kusura bakmayın.. Saygılar.

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
motor sıcakken gittiğiniz için serviste sorun çıkmadı.büyük ihtimalle kızdırma bujilerinden biri veya birkaçı problemli.bir yada birkaç silindirde problemli başlangıç yapıyor araç.motor ısınınca sorun ortadan kalkıyor.

tüm kızdırma bujilerinizi söktürüp kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

SCARPE

Azimli Üye
Tepki
0
motor sıcakken gittiğiniz için serviste sorun çıkmadı.büyük ihtimalle kızdırma bujilerinden biri veya birkaçı problemli.bir yada birkaç silindirde problemli başlangıç yapıyor araç.motor ısınınca sorun ortadan kalkıyor.

Teşekkürler sizce bu büyük bi sorunmu ben ilk gördüğümde motor bitmiş diye korkmıştum ama sağa sola sorduğumda soğukken normal dediler zira benim starex dede böyle oluyor fakat daha kısa zamanda oluyor ve duman siyah daha kısa derken en fazla on saniye

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
katılıyorum kızdırma bujilerine baktırın, ayrıca enjektörlerde işeme olabilir buda ilk çalıştırmada akan mazotun dengesiz biçimde motoru çalışmasına sebep olur enjektörleride kontrol ettirin.

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz

Teşekkürler sizce bu büyük bi sorunmu ben ilk gördüğümde motor bitmiş diye korkmıştum ama sağa sola sorduğumda soğukken normal dediler zira benim starex dede böyle oluyor fakat daha kısa zamanda oluyor ve duman siyah daha kısa derken en fazla on saniye

büyük bir sorun olsa zaten servis bilgisayarında çıkardı.okurken beyaz duman diyince benimde biraz ögzümde büyüdü sorun ama hem aracın kilometresini hem serviste bişey çıkmadığını görünce daha rahatladım...

soğukken bi beyaz duman kısa süre olabilir.su buharıdır.bide sizin ilk çalıştırmada yanma oda sıcaklığınız düşük kalıyorsa normal olarak soğuk odaların yanması problemli olacak buda aracın tekleyerek ve düşük rolantide çalışmasına sebep olacaktır.

ancak motor sıcaklığı yükseldikçe tüm odalarda yanma düzelecek ve araç normal performansına dönecektir.bence kızdırma bujilerini kontrol ettirin.sorunlu olan varsa değiştirin.

SCARPE

Azimli Üye
Tepki
0
Bencede kızdırma bujileri mantıklı en kısa zamanda servise göstricem

om-R

Aktif Üye
Tepki
32
Adı
Ömer
Meslek
Gemi Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Vişne Çürüğü
Eksozdan beyaz duman çıkmasının enjektör işemesi ile nasil akalasi olabilir? Aracin sogutma suyunda herhangi bir eksilme oluyor mu? Isitma bujilerinde ki problem araci kontak anahtarini mar konumuna aldiginizda test ediyor, orada belli ederdi. Ama servisin bise yok demesi haliyle normaldir cunku motor sicak oluyor ;).

SCARPE

Azimli Üye
Tepki
0
Eksozdan beyaz duman çıkmasının enjektör işemesi ile nasil akalasi olabilir? Aracin sogutma suyunda herhangi bir eksilme oluyor mu? Isitma bujilerinde ki problem araci kontak anahtarini mar konumuna aldiginizda test ediyor, orada belli ederdi. Ama servisin bise yok demesi haliyle normaldir cunku motor sicak oluyor ;).

Evet biraz eksilme oluyor aracın suyunda biz bi yerde çatlak falan sandık ama

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz

bilgisayar kızdırma bujisi lambasının sönmesi arıza yok anlamına gelmez!her arıza testte çıkmıyor.bu bakış açısına göre servise gitmeye gerek kalmaz.

ilk çalıştırmada araçlarda özellikle egzost ısınana kadar bir beyaz duman çıkması normaldir.su buharının yoğunluğundan kaynaklanan bir durum.ayrıca tüm araçlar hidrokarbon yakıtların yanması sonucu karbondioksitin yanında su üretir ve egzosttan atar.

om-R

Aktif Üye
Tepki
32
Adı
Ömer
Meslek
Gemi Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Vişne Çürüğü

bilgisayar kızdırma bujisi lambasının sönmesi arıza yok anlamına gelmez!her arıza testte çıkmıyor.bu bakış açısına göre servise gitmeye gerek kalmaz.

ilk çalıştırmada araçlarda özellikle egzost ısınana kadar bir beyaz duman çıkması normaldir.su buharının yoğunluğundan kaynaklanan bir durum.ayrıca tüm araçlar hidrokarbon yakıtların yanması sonucu karbondioksitin yanında su üretir ve egzosttan atar.

Bahsettiğiniz konular doğru dur, yalniz aşırı derecede beyaz duman atmasi ve soğutma suyunda ki surekli eksilme motor açısından bir takim problemlerin başlangıcı olabilir.

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
soğutma suyundaki sürekli eksiltme sadece contadan olmaz.devirdaim kaçakları (ki 114 binde bir araçta beklenir)radyatör problemleri gibi sorunlardan olabilir.114 bin çok düşük bir km.beyaz duman çalıştırdıktan sonra motor ısınınca kesiliyor yada belli belirsiz bir seviyeye düşüyorsa (hava sıcaklığı bu konuda etkendir) hemen motor su alıyor koşun conta değişelim demek yanlış olur.

ayrıca turbo arızalarında da bir çok kez beyaz duman çıkışına şahit olduk sitede binlerce kez yazılıp çizildi bunlar.

sorun ilk çalıştırmada olduğu için önemli olduğunu düşünmüyorum.zaten conta sorunu olan motorun su aldığı gibi taşma kabına yağ vermeside gerekir.servis bu duruma bakmıştır mutlaka.ayrıca yakıt değerleride oldukça değişecektir.

karar vermemizde en büyük etken motorun ısınınca düzeliyor olması.işeme olsa motorun bir miktar siyah duman vermesi lazım egzosttan.

SCARPE

Azimli Üye
Tepki
0
Benim araçtan çıkan duman pekte buhara benzemiyor çünkü çok yoğun çıkıyor 1 dakika boyunca sonra tam olarak duman ve motorun kesintili çalışması bitiyor normale dönüyor egzos tan hiç duman çıkmıyor

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
yarın sabah çalıştırırken 2500 devire yükseltin aracınızı.beyaz duman daha kısa sürede kesilirse ve yoğunluğu azalırsa tekrar görüşelim.

SCARPE

Azimli Üye
Tepki
0
Bayramda memlekete gittim geldim 1270 km yol yaptık araç hiç sıkıntı çıkarmadı 3 araç konvoy olarak gittik arkadakiler akrablardı onlara da sordum yüksek hızlarda ve rampa çıkarken duman atıyormu benim araba dedim hayır dediler hiç bi şekilde duman falan yok dediler..

om-R

Aktif Üye
Tepki
32
Adı
Ömer
Meslek
Gemi Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Vişne Çürüğü
Benim araçtan çıkan duman pekte buhara benzemiyor çünkü çok yoğun çıkıyor 1 dakika boyunca sonra tam olarak duman ve motorun kesintili çalışması bitiyor normale dönüyor egzos tan hiç duman çıkmıyor

Bulunduğunuz konumdaki hava sartlari da etkiler uzun sureli yatan aracin ilk calismasinda cikan beyaz duman isininca geciyorsa herhangi bir silinti yaratmaz lakin , calisma sureainxe beyaz duman atmasi surekli olarak su seviyesi azaltmasi ve segmanlarin asinmis olmasi motor yaginin su ile karisip camur kivamina gelip yagin ozelligini kaybetmeaine neden olur.. ama bahsettiginiz olay calisma sonrasi bittigi icin. Iciniz rahat olsun basin kontaga yoluniz acik olsun.

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
enjektör işemesi sorununu beyaz duman için yazmadımki....... arkadaş motor kesintili çalışıyor demiş enjektör işemesinin en belirgin göstergesi motorun ilk çalıştırmada kesintili çalışmasıdır. beyaz duman için ise yanma odasında terleme yada su sızıntısından olabilmesi muhtemel araçta su eksiltmede varsa contaya baktırın. tabi kızdırma bujilerinden emin olun önce.

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
Bayramda memlekete gittim geldim 1270 km yol yaptık araç hiç sıkıntı çıkarmadı 3 araç konvoy olarak gittik arkadakiler akrablardı onlara da sordum yüksek hızlarda ve rampa çıkarken duman atıyormu benim araba dedim hayır dediler hiç bi şekilde duman falan yok dediler..

normal seyirde duman yoksa sorun yok.yarın bi servise uğra.kızdırma bujilerini söksün bi kontrol etsinler çalışıp çalışmadıklarını.

SCARPE

Azimli Üye
Tepki
0
yarın sabah çalıştırırken 2500 devire yükseltin aracınızı.beyaz duman daha kısa sürede kesilirse ve yoğunluğu azalırsa tekrar görüşelim.

Dediğinizi yaptım marşa basıp deviri 2500 dd de sabit tuttum rölantide 1 dakika süren duman ve motorun kesintili çalışması 15 saniye sürdü ve o 15 saniyede"de fazla yoğun bi duman çıkmadı çok az bişey geldi 15 s " den sonra tamamen kesildi

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz

Dediğinizi yaptım marşa basıp deviri 2500 dd de sabit tuttum rölantide 1 dakika süren duman ve motorun kesintili çalışması 15 saniye sürdü ve o 15 saniyede"de fazla yoğun bi duman çıkmadı çok az bişey geldi 15 s " den sonra tamamen kesildi

kızdırma bujisi arızası...

SCARPE

Azimli Üye
Tepki
0

kızdırma bujisi arızası...

Biraz yanlış bi soru olacak ama kesin ve eminmisiniz bir kaç gün servise gîtme ihtimalim yok o yüzden soruyorum..