D3 Aşırı fren ısınması ve fren gücünde ciddi düşüş

MultijetSayko

Azimli Üye
Adı
Yavuz
Degerli Doblodaslar,

2011 model D3 Premio 70 binde ve ta bakimli araçta aldigimdan beridir fren problemi yasiyorum.
ancak bu problemi her zaman yasamiyorum, bu yüzden tamirciler bunu tespit edemediler. Onlar arabaya binince düzeliyor.

Simdi uzun yolda 90 km/h ile gidiyoruz viraja yaklastik ve frene bastik, fren tutuyor.
2.seferde tutuyor
3.seferde fren asiri derece sert oluyor
4.seferde tutuyor
5.seferde fren yine sertlesiyor.

Bunlar arka arkaya pompalama degil. Rastgele zamanlarda yapmis oldugum frenleme. Bazen frene basiyorum ve fren pedali ASIRI DERECE SERT oluyor. Bu sert oldugu zamanlarda ayagimi frenden çekip hemen yarim saniyede bir kere daha frene basarsam mükemmel bir sekilde fren tutuyor. Ama yok, ayagimi frenden çekmeyip sert hali ile frene basmaya devam edersem frenleme gücü 5 te1 kadar oluyor. Inatlasip daha da basarsam ABS devreye giriyor, fren pedali titak titak titak atiyor. Ancak frenleme çok düsük, yani tekerlerde kilitlenme, kizaklama olmasi mümkün degil.

MESELE 2 :

yokus asagi veya yüklü olmadan, düz yolda bile giderken frenler acayip derecede isinabiliyor. Yine her zaman olmuyor, ancak isindigi zaman elimi jant'a dokunmam mümkün degil. Bir sokaktan geçiyorum, tüm sokak arkamdan bakiyor koku sebebi ile. Araç tam bakimli, bu problemler sürekli olmadigi için ustalar tarafindan teshis edilemiyor. aklima sizler geldiniz, belki basina gelen vardir diye bu kadar uzun ve detayli yazdim.

Frendeki sertlesme ve bu isinmaya neden olan nedir ?

Denkyu.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
peki balataları değiştirip farklı balata kullanabilirsiniz yada diskleri değiştirin veya tornada sildirin oda olmadı westinghouse baktır
özelikle arka kampanalarda ayarı vardı ayarlattırın ustaya.
bak şöyle deyim aracın içine bin vites boşta çalışır halde frene bas bas ayağın basılı kalsın kendiliğinde bi gıdım ayağın boşa inecekmi ona bakbi

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

cihatbayir

Onursal Üye
Adı
cihat
Modeli
Renk
beyaz
@MultijetSayko
usta bahsettiğin sorunu tahmin edebiliyorum aynısı başıma geldi ama bir yılda 2 defa gibi o yüzden pek önemsemedim belki zamanla çoğalır konuyu takip edeceğim koku işine gelince balatadan kaynaklı marka değişmeni tavsiye ederim ben en çok kale den memnun kaldım

MultijetSayko

Azimli Üye
Adı
Yavuz
@yunus0635
Balata orjinal mavi-sarı kutusu olan balata ve daha yeni takıldı. Hoş eski balata takılıykende aynı sıkıntı vardı.

Araba boşta durduğu yerde çalışırken frene basınca daha sonra bir tık daha pedal aşağı iniyor.

Genel anlamda frenleme performansı düşük olsa diskleri değiştirmek, balatadan şüphelenmek mantıklı olacak ancak dediğim gibi

1-ısındığı zaman tutmuyor ve çok çabuk ısınıyor
2-pedala ufak dokunuşlar yapsam dahi ABS devreye giriyor

westinhouse ve kampana fren ayarı hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@MultijetSayko
detaylı bilgi için yetkili servisle görüştünüzmü peki

MultijetSayko

Azimli Üye
Adı
Yavuz
@yunus0635
yok ki :)

bizim burada servis yok, bakıma götürdüğüm yer ise şehir içinde tur attı. Freni peş peşine pompalarsan fren tutmaz şişer, bu normal dedi. Ama benim durumum peş peşe pompalamak değil.

Ayrıca 25 liralık radyatör borusunun değişimi için 200 lira verdiğimden beri aciliyeti olmayan meseleleri internetten araştırdıktan, konuya iyi kötü vakıf olmaya çabaladıktan sonra sanayiye gidiyorum.:(

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Genel sıkıntı pek yapacak bişey yok. Her 2 yılda bir hidrolik yağını değiştirmen gerekir değişmediyse kaynamış olabilir. İlk frene basışta fren tutar tekrar ayağını pedal dan çektiğindinde fren basmaya hazır bekler sertleşme bu yüzdendir ama çek bas durumu arada geçen zamana göre değişir. 3 5 saniye içinde tekrar yumuşar.

erkancan2434

Aktif Üye
Adı
ERKAN ÖĞÜTCÜ
Aynı sıkıntı benım 2d dede var araçta abs yok fakat balata ve diskleri değişmeme ragmen pedal çok sert 5cm basma payı var sonrası kızaklama, ayrıca bazen özellikle sağ ön teker aşırı derecede ısınıyor üzerine su döktugunde buhar yapacak kadar ve bunu kısa mesafede yapıyor