d2 kasa 1.3 multijet periyodik bakım

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
firmaların sitelerinde araç seçiyorsun hangi araca hangi yağın konulması gerektiğini tavsiye ediyor.orada demek istedim.mobilde çıkıyor castrolde çıkmıyor.

yok bizim araçların hepsini karşılıyor.1.3multijetlere 5w40 c2 öneriyor castrol.1.9 jtd lere 10w40 zaten fabrikada aynısını öneriyor.şu ana kadar önerileri en optimal olan zaten castrol.diğer firmalar hatalı önermeler yapabiliyor.misal bir firma 1.3 multijete 10w40 önermiş.çok sakıncalı.

aynende bizim araca neden 5 30 c2 çıkmıyor orasını çözemedim.o yüzden sormuştum.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
http://www.castrol.com/castrol/sectionbodycopy.do?categoryId=9041330&contentId=7074757

http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/whichoil.aspx

gibi.

bak en bariz örneği senin verdiğin linklerde.castrol doblo 1.3 mjet 2004-2009 için edge ve magnatech in 5w40 yağını önerirken mobil 0w40 önermiş.

0w tabanlı yağ 5w tabanlı yağa göre incedir.içerisinde daha fazla polimer var.daha kaliteli olmasına karşın zamanla araç bu yağı tolerans boşluğundan silindire alabilir.yani yağ çok ince olduğu için sekman silindir yüzeyinden yağı tam sıyıramayabilir.bu durumda araç mazotla birlikte yağda yakar.uzun vadede motor içerisinde ve subaplarda kurumlanma artabilir.ekzost sistemi ve katalizör erken yıpranabilir.

araç üreticisinin önerdiği tipte yağ kullanın.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
5w30 çıkmaması normaldir.bizim araçların kışlık yağı 5w30 dur.çok soğuk yerlere gitmiyorsanız kullanmayabilirsiniz.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
5w30 çıkmaması normaldir.bizim araçların kışlık yağı 5w30 dur.çok soğuk yerlere gitmiyorsanız kullanmayabilirsiniz.

benim araç 1,6 onlarda 5 30 çıkması lazım.mobilde de 5 30 çıkıyor.castrolün 5 30 c2 si ile mobil ya da selenıa nın 5 30 u arasında fark varmıdır.asıl merak ettiğim o.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

benim araç 1,6 onlarda 5 30 çıkması lazım.mobilde de 5 30 çıkıyor.castrolün 5 30 c2 si ile mobil ya da selenıa nın 5 30 u arasında fark varmıdır.asıl merak ettiğim o.

1.6 multijet için ben 5w30 un yeterli bir yağ olduğunu düşünmüyorum...eğer fabrika böyle bir karar aldıysa nedenlerini araştırmak gerekli.

senin soruna cevap olarak bütün yağlar belli standartlarda üretilir.bu yüzden hepsi birbirine yakın özellik gösterir.marka farkını çok fazla gözetmenize gerek yok ama üretim kalitesi açısından tanınmış yağları kullanmanızı tavsiye ederim.

mobil,shell ve castrol bu konuda başı çeken üç firmadır.