d2 kasa 1.3 multijet periyodik bakım

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
merhaba aracımı 77.000 de aldım ve şu an 84.000 de bügüne kadar ortalarda 1 kez carbon clean yaptırdım ve 3 kezde wurth mazot katkı yağı attım depoya ayrıca fren balatalarını , ve hava filtresini değiştirdim ayrıca aralarda hidrolik yağıda kullanıyorum 1 kez de yağ değişimi yaptım yalnız 10 40 yağ attı tamircim diğer sefere 5 40 attırıcam trigerine baktırmadım çünkü zincirliymiş çok uzun ömürlüymüş aracım düzlükte yükle max 160 km hıza, boşkende max 180 km hıza ulaşıyor ve çekişi ve performansı gayet iyi sizlere sormak istediğim şu bunların dışında yapmam gereken birşey varmı sizce bakım olarak ?

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bunların dışında yapacağınız bişey yok ama derhal orjinal yağ değerindeki yağı koyun

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
merhaba aracımı 77.000 de aldım ve şu an 84.000 de bügüne kadar ortalarda 1 kez carbon clean yaptırdım ve 3 kezde wurth mazot katkı yağı attım depoya ayrıca fren balatalarını , ve hava filtresini değiştirdim ayrıca aralarda hidrolik yağıda kullanıyorum 1 kez de yağ değişimi yaptım yalnız 10 40 yağ attı tamircim diğer sefere 5 40 attırıcam trigerine baktırmadım çünkü zincirliymiş çok uzun ömürlüymüş aracım düzlükte yükle max 160 km hıza, boşkende max 180 km hıza ulaşıyor ve çekişi ve performansı gayet iyi sizlere sormak istediğim şu bunların dışında yapmam gereken birşey varmı sizce bakım olarak ?

80 bin bakımı...

yağ değişiminden önce motor içi temizleyici ile motor içinin temizlenmesi
yağ (5w30 kışlık tercihen castrol gtx magnatech 5w30 c2)
yağ filtresi
hava filtresi
mazot filtresi
polen filtresi
kampanaların sökümü ve balata kontrolü/fren ayarı
lastiklerin rotasyonu
ön takım kontrolü bakımı ve ayarları(rot-toe-in-kamber-balans)
kış başlangıcı olduğu için soğutma suyunun boşaltılıp antifirizin yenilenmesi.(tavsiye edilir)
sıvı seviyelerinin kontrolü.
ayrıca 40 bin km de bir yapılan carbon clean işlemi 80 binde tekrar yapılmadır (2.kez)

bunların yanında 60 bin km bakımında alternatör kayış setinin komple değiştirilmesi gerekir.
yine 60 bin bakımında hidrolik sıvılarının değiştirilmesi gerekir.

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
bunların dışında yapacağınız bişey yok ama derhal orjinal yağ değerindeki yağı koyun

orjinal yağ olarak 5w 40 castro yağı söyledi telefonda fiat çağrı merkezi sizin öneriniz nedir yada kullandığınız yağ ?

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye

80 bin bakımı...

yağ filtresi
hava filtresi
mazot filtresi
polen filtresi
lastiklerin rotasyonu
kış başlangıcı olduğu için soğutma suyunun boşaltılıp antifirizin yenilenmesi.(tavsiye edilir)
ayrıca 40 bin km de bir yapılan carbon clean işlemi 80 binde tekrar yapılmadır (2.kez)

bunların yanında 60 bin km bakımında alternatör kayış setinin komple değiştirilmesi gerekir.

çok teşekkür ederim ayrıca yağ olarak yağ (5w30 kışlık tercihen castrol gtx magnatech 5w30 c2) belirtmişsiniz fiat çağrı merkezi 5w 40 uygundur dedi sizce hangisini almalıyım kararsız kaldım ve şimdi netten sipariş vereceğim bir defada kaç litre atıcaz ona göre litre siparişi vericem

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

80 bin bakımı...

yağ filtresi
hava filtresi
mazot filtresi
polen filtresi
lastiklerin rotasyonu

çok teşekkür ederim ayrıca yağ olarak yağ (5w30 kışlık tercihen castrol gtx magnatech 5w30 c2) belirtmişsiniz fiat çağrı merkezi 5w 40 uygundur dedi sizce hangisini almalıyım kararsız kaldım ve şimdi netten sipariş vereceğim bir defada kaç litre atıcaz ona göre litre siparişi vericem

motorun normal seviye yağ kapasitesi 3.2 litredir.siz 4 litrelik bir yağ alarak kontrollü bir şekilde dolduracaksınız.fazla yağ koymayın

aracınızın kitapçığında ve servisin standart bakım prosedüründe 1.3 multijet motorlar için kışlık ve yazlık yağlar;

5w40 yazlık
5w30 kışlık

olarak belirtilmiştir..gerek aracın turbo olması gerek 1.3 motor toleranslarının düşük olması nedeniyle bu yağların belirtilen mevsimlerde kullanılması uygundur.motor yağlarıyla ilgili daha önce çalışmalarımız oldu .bu paylaşımları takip ederek yağ seçimini kendinizde yapabilirsiniz.

kısaca şöyle diyelim;
5w30 ve 5w40 yağların her ikiside madeni olarak 5w (5 numara kışılk yağ) tabanlıdır.bu yağ ince bi yağdır.yüksek ısılarda ve zor şartlarda kopma eğilimi göstererek motorda yağsız kısımlar oluşmasına neden olabilir.bu yüzden bu 5w yağın içerisine polimer zincirleri eklenerek yağın yüksek sıcaklıklarda da esnek davranması ve metal yüzeydeki yağ filminin kopmaması sağlanır.

5w30 daha düşük sıcaklıklarda çalışır.ancak ilk çalıştırmalarda özellikle soğuk havalarda motoru ve turboyu daha iyi korur.

5w40 ise biraz daha yüksek sıcaklık ve zor koşullarda dayanır.soğuk havalarda ilk çalıştırmada 5w30 a göre düşük performans sergileme ihtimali olabilir.sonuçta içerisinde daha fazla polimer zincir bulunur.

her ne kadar birbirleri ile farkları olsada bu yağlar benzer performanslar sergileyen yağlardır.eğer antalya mersin adana gibi sıcak bölgelerde veya istanbuldayım ama kışın arabayı çok kullanmıyorum diyorsanız.5w40 ile devam edebilirsiniz.

erzurum kars ardahan sivas gibi soğuk yörelerde ikamet ediyorsanız bence kışın 5w30 dan şaşmayın

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye

80 bin bakımı...

yağ filtresi
hava filtresi
mazot filtresi
polen filtresi
lastiklerin rotasyonu

motorun normal seviye yağ kapasitesi 3.2 litredir.siz 4 litrelik bir yağ alarak kontrollü bir şekilde dolduracaksınız.fazla yağ koymayın

aracınızın kitapçığında ve servisin standart bakım prosedüründe 1.3 multijet motorlar için kışlık ve yazlık yağlar;

5w40 yazlık
5w30 kışlık

olarak belirtilmiştir..gerek aracın turbo olması gerek 1.3 motor toleranslarının düşük olması nedeniyle bu yağların belirtilen mevsimlerde kullanılması uygundur.motor yağlarıyla ilgili daha önce çalışmalarımız oldu .bu paylaşımları takip ederek yağ seçimini kendinizde yapabilirsiniz.

kısaca şöyle diyelim;
5w30 ve 5w40 yağların her ikiside madeni olarak 5w (5 numara kışılk yağ) tabanlıdır.bu yağ ince bi yağdır.yüksek ısılarda ve zor şartlarda kopma eğilimi göstererek motorda yağsız kısımlar oluşmasına neden olabilir.bu yüzden bu 5w yağın içerisine polimer zincirleri eklenerek yağın yüksek sıcaklıklarda da esnek davranması ve metal yüzeydeki yağ filminin kopmaması sağlanır.

5w30 daha düşük sıcaklıklarda çalışır.ancak ilk çalıştırmalarda özellikle soğuk havalarda motoru ve turboyu daha iyi korur.

5w40 ise biraz daha yüksek sıcaklık ve zor koşullarda dayanır.soğuk havalarda ilk çalıştırmada 5w30 a göre düşük performans sergileme ihtimali olabilir.sonuçta içerisinde daha fazla polimer zincir bulunur.

her ne kadar birbirleri ile farkları olsada bu yağlar benzer performanslar sergileyen yağlardır.eğer antalya mersin adana gibi sıcak bölgelerde veya istanbuldayım ama kışın arabayı çok kullanmıyorum diyorsanız.5w40 ile devam edebilirsiniz.

erzurum kars ardahan sivas gibi soğuk yörelerde ikamet ediyorsanız bence kışın 5w30 dan şaşmayın

malatyada ikamet ediyorum 5 40 uygunmudur o zaman sizce burda ne çok soğuk ne de sıcak ortalama geçiyor kış şartları

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
teknik bilgi olarak dış hava sıcalığının -30 santigrat dereceye kadar düştüğü yerlerde her iki yağında kullanılması uygun görülmüştür.

ancak kullanıp kullanmama kararı sizindir.

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
Bugün servisteki usta ile konuştum biz yazlı kışlı 5 30 yağ kullanıyoruz dedi çok dayanıklı oluyormuş bende 5 40 düşünüyordum ama kararım değişti 5 30 yağ kullanıcam

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
yağ olarak 10w40 kullanmayında ne olursa olsun, ben mobil1 son tavsiyesi olan 0w40 kullanıyorum, motor sesi bir dizel araca göre çok düşük gayet memnunum

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Bugün servisteki usta ile konuştum biz yazlı kışlı 5 30 yağ kullanıyoruz dedi çok dayanıklı oluyormuş bende 5 40 düşünüyordum ama kararım değişti 5 30 yağ kullanıcam

kışın 5w40 tehlikeli olmaz ama yazın 5w30 tehlikeli olur.5w30 zor şartlarda kopma eğilimi gösterir.ben kesinlikle size tavsiye edemem.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aralık genişledikçe yağın kalitesi artar.0w60 yağ var piyasada.ama ekonomik olmadığı için önermiyoruz.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
5 30 mobil esp mi castrol mü ya da.castrolün bakım aralığı ne kadar.mobil normalde 24 ay ve 35,000 km demiş sitesinde.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
5 30 mobil esp mi castrol mü ya da.castrolün bakım aralığı ne kadar.mobil normalde 24 ay ve 35,000 km demiş sitesinde.

yağın ömrü çok önemli değil.turbo araç kullanıyorsun.sonuçta yağ bozulmasa bile banko hava filitresi,yağ filtresi ve mazot filtresini her 10 binde değiştireceksin.bu arada ben yağı değişmiyorum gibi bi lüx yok.olsada tavsiye etmiyoruz.hem ben o 20 bin km ömürlü dedikleri yağlarıda bilrim.10 binden sonra lastik gibi tortu bırakıyor karterde.60 liralık yağ için risk almaya değmez.olayı geniş düşünün.sadece yağ olarak bakmayın.turbo araçta yağ kadar hava ve yağ filtreleride önemlidir.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

ya aslına bakarsan standartları karşıladıktan sonra markanın bi önemi yok.ama yazın kesin 5w40!marka olarak ben 13 senedir castrol den şaşmadım.bulamazsam shell kullandım.mobil de kötü bir yağ değil.kullanılabilir.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

ya aslına bakarsan standartları karşıladıktan sonra markanın bi önemi yok.ama yazın kesin 5w40!marka olarak ben 13 senedir castrol den şaşmadım.bulamazsam shell kullandım.mobil de kötü bir yağ değil.kullanılabilir.

castrolun hangi yağ bölümünde bizim araçlara uygun yağ çıkmıyor.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

castrolun hangi yağ bölümünde bizim araçlara uygun yağ çıkmıyor.

mali işler bölümünde... hacı sorduğun sorudan hiç birşey anlamadım!biraz açıklık getirirsen sevinirim.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
firmaların sitelerinde araç seçiyorsun hangi araca hangi yağın konulması gerektiğini tavsiye ediyor.orada demek istedim.mobilde çıkıyor castrolde çıkmıyor.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
http://www.castrol.com/castrol/sectionbodycopy.do?categoryId=9041330&contentId=7074757

http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/whichoil.aspx

gibi.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
firmaların sitelerinde araç seçiyorsun hangi araca hangi yağın konulması gerektiğini tavsiye ediyor.orada demek istedim.mobilde çıkıyor castrolde çıkmıyor.

yok bizim araçların hepsini karşılıyor.1.3multijetlere 5w40 c2 öneriyor castrol.1.9 jtd lere 10w40 zaten fabrikada aynısını öneriyor.şu ana kadar önerileri en optimal olan zaten castrol.diğer firmalar hatalı önermeler yapabiliyor.misal bir firma 1.3 multijete 10w40 önermiş.çok sakıncalı.