D2 Doblo arka z rot ve denge kolu yok mu

meozer

Yeni Üye
Doblo
Adı
Melih
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bordo
Merhaba, başka bir forumda 2006 yılına kadar dobloların arka kısmında 2 zrot ve denge kolu olduğu söyleniyor. Daha sonrasında sanırım maliyet açısından takmamışlar. Birde bunlar yurttaşı üretimlerde varmış. Farklı yerlerde vip doblolarda olduğu yazıyor. Bunlar doğru mu? Doğruysa detaylıca açıklayabilir misiniz? Ayrıca eğer böyle bir şey varsa biz bunu serviste vs taktirabiliyor muyuz? Sonuçta savrulmak ve viraj kabiliyeti için iyi olacaktır.

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Merhaba, başka bir forumda 2006 yılına kadar dobloların arka kısmında 2 zrot ve denge kolu olduğu söyleniyor. Daha sonrasında sanırım maliyet açısından takmamışlar. Birde bunlar yurttaşı üretimlerde varmış. Farklı yerlerde vip doblolarda olduğu yazıyor. Bunlar doğru mu? Doğruysa detaylıca açıklayabilir misiniz? Ayrıca eğer böyle bir şey varsa biz bunu serviste vs taktirabiliyor muyuz? Sonuçta savrulmak ve viraj kabiliyeti için iyi olacaktır.
Arka dingili bi burulma çubuğuyla şaseye z rotla bağlayan garip bi viraj demiri sistemi var evet. Fabrikasyon binek dobloların arka dingillerinde dingile kaynaklı egzoz yönüne bakan iki tane u şeklinde civata yuvası var. Ticari doblo dingillerinde yok diye biliyorum. Başlar oto'da viraj demiri ve başka bi sitede z rotları satılıyor, doblonun viraj alırken depremde bir apartman gibi yatmasının bi nebze önüne geçiyor. Şahsen takmayı düşündüm maaliyeti 1.5k olduğu zamanlar fakat pek de faydasını göreceğini sanmadım çünkü ne kadar yatarsa yatsın fazlasıyla iyi viraj dönebiliyor araba.

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Arka dingili bi burulma çubuğuyla şaseye z rotla bağlayan garip bi viraj demiri sistemi var evet. Fabrikasyon binek dobloların arka dingillerinde dingile kaynaklı egzoz yönüne bakan iki tane u şeklinde civata yuvası var. Ticari doblo dingillerinde yok diye biliyorum. Başlar oto'da viraj demiri ve başka bi sitede z rotları satılıyor, doblonun viraj alırken depremde bir apartman gibi yatmasının bi nebze önüne geçiyor. Şahsen takmayı düşündüm maaliyeti 1.5k olduğu zamanlar fakat pek de faydasını göreceğini sanmadım çünkü ne kadar yatarsa yatsın fazlasıyla iyi viraj dönebiliyor araba.
Yakıt tankının kenarlarında 2şer adet m8 yuva var, sağ arka tekerin ordan telefonla video modunda görülüyor rahat rahat. Bildiğiniz bagaj şasesine bağlanan viraj demiri koymuşlar yani.

meozer

Yeni Üye
Doblo
Adı
Melih
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bordo
Yakıt tankının kenarlarında 2şer adet m8 yuva var, sağ arka tekerin ordan telefonla video modunda görülüyor rahat rahat. Bildiğiniz bagaj şasesine bağlanan viraj demiri koymuşlar yani.
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. O kadar araştırdım bir sizden öğrenebildim.

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. O kadar araştırdım bir sizden öğrenebildim.
Bulamazsanız haber verin detaylı ve resimli anlatabilirim, işlemi yaparsanız da deneyimlerinizi aktarırsanız sevinirim:)

Cannusta

Azimli Üye
Doblo
Adı
Can
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Bulamazsanız haber verin detaylı ve resimli anlatabilirim, işlemi yaparsanız da deneyimlerinizi aktarırsanız sevinirim:)
reis senin arabada var mı fotoğraf atabilir misin karşılaştırma yapmak için.

meozer

Yeni Üye
Doblo
Adı
Melih
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bordo
reis senin arabada var mı fotoğraf atabilir misin karşılaştırma yapmak için.
Yani bu fotoğraflarda ki araçta yok. Olan varsa ekleyebilirlerse iyi olur. Bilmiyorum doğru yerlerin resimini mi attım. Denemek istiyorum, en azından merak gidermem gerekiyor. İnternette satan yerlere baktım gem arka viraj demiri çubuk olarak hem de ayrı z rot var 2006 Doblo yazıyor yani D2 ile uyumlu. Sanırım sadece Vip donanımlarda var. Sizin aracınız da görünen dışında parça var mı?

Dosyalar

• IMG_0305.jpeg
    IMG_0305.jpeg
    1,5 MB · Okunma: 21
  • IMG_0273.png
    IMG_0273.png
    151,1 KB · Okunma: 21
  • IMG_0327.png
    IMG_0327.png
    230,4 KB · Okunma: 16
  • IMG_0317.jpeg
    IMG_0317.jpeg
    1,2 MB · Okunma: 18
  • IMG_0282.jpeg
    IMG_0282.jpeg
    1,7 MB · Okunma: 15
  • IMG_0278.jpeg
    IMG_0278.jpeg
    1,4 MB · Okunma: 15
  • IMG_0281.jpeg
    IMG_0281.jpeg
    1,4 MB · Okunma: 17
  • IMG_0303.jpeg
    IMG_0303.jpeg
    1,5 MB · Okunma: 17
  • IMG_0281.jpeg
    IMG_0281.jpeg
    1,4 MB · Okunma: 21

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Fabrikasyon binek 2001 model bendeki, eve gidince atarım fotoğraflarını, sizde bağlantıları yok

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
yaprak yayın u somununun yanında duran çıkıntıya z rot bağlanıyor. işten geldiğimden ötürü acele çektim fakat yine gözüküyor.
IMG_20231003_233050.jpg

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Bu arada ticari modelleri bilmiyorum fakat kendi aracım adına konuşuyorum apartman gibi yatsa bile 180 derece otoban bağlantı yollarını, dağ yollarını vs 80-85kmh ile dönebiliyorum, civic ies ve 306 gibi arabalardan (306 coilli ve 16" jant 45 yanaklı) bi tık daha iyi viraj dönüyorum. Sağ koltuktakiler torpidoya sarılıyor falan ama dönüyo yani. Bir ara multijet etiketli bir d2 bayraklı-bornova westpark kavşağında benimle dönmeye çalıştı ama virajda hız kazanmaya başladıktan sonra aninda direksiyon düzleyip 2 şerit sağa taştı, d2'lerin viraj kapasitesi hakkında bir bilgim yok o yüzden bir şey diyemiyorum açıkçası.