Çukurlarda gelen kötü ses!

Durum
Konu kapatılmıştır.

mygokhan

Daimi Üye
Alındığı günden beridir takip ediyorum.Bazen ön taraftan sert bir şekilde çukura girince ses geliyor.Aslında büyük çukurda değil ama şöyle asfaltın sivri kenarına doğru gelen basınçlı bir çukura girmeden olduğunu sanıyorum, ön taraftan kötü bir ses geliyor.Sanki ön teker yamuldu! O derece aşırı bir ses gelmekte..

Eski doblo D1'de derin çukurlara girsen bile tamam ses geliyordu ama bunun sesi daha farklı için bir garip oluyor sanki ön takım koptu gibi geliyor :) Rahatsız ediyor açıkçası..

Böyle bir soruna rastlayan var mı? Araç şu an 2800 km'de..Çukurlara girmemeye dikkat ediyorum.Kaldıki çok basit girintilerde bile yapabiliyor bazen..İnanın o kadar çok dikkat ediyorum ki çukurlara..Yoksa diyebilirsiniz çok derin çukurlara tümseklere lambur lumbur gir sonrada ses gelmesin de :D Ama durum öyle değil..

3000 km civarında servise gidip yağ değiştireyim diyorum..120 TL fiyat aldım.Hemde bu ses olayına bakayım diyorum...Siz ne dersiniz..?

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bi servise gösterin çok derin bir çukura sert şekilde girdiyseniz ön takım zarar görmüş olabilir bi rot balansçıya upğrayın bi altına baksınlar onlar size durumu söylerler bozuk parça varsa tespit etmiş olursunuz

58nl839

Azimli Üye
aradaşım benimde doblom var aynı zamnda fiat serviste çalısiyrum öncelikle şöle diyeyim 1.6 motor doblo ların alt takımı sesli çalışır sebebi motorun daha ağır olması aynı yolda bide 1.3 e bak daha sesesizdir
ben bu konuyu bursa tofaş a eğitime gittiğim zaman hocalarımıza sordum ama gerçekten bir sıkıntı yok
tek eksiği sadece arabanın ses izalasyonu biraz düşük bü yuzdende altt takımın çalışma sesini içeriden çok rahat bir şekilde duyuyorsunnnnnn

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
tokyo tarafından yazılan metin:
aradaşım benimde doblom var aynı zamnda fiat serviste çalısiyrum öncelikle şöle diyeyim 1.6 motor doblo ların alt takımı sesli çalışır sebebi motorun daha ağır olması aynı yolda bide 1.3 e bak daha sesesizdir
ben bu konuyu bursa tofaş a eğitime gittiğim zaman hocalarımıza sordum ama gerçekten bir sıkıntı yok
tek eksiği sadece arabanın ses izalasyonu biraz düşük bü yuzdende altt takımın çalışma sesini içeriden çok rahat bir şekilde duyuyorsunnnnnn
hangi fiat servisinde çalışıyorsunuz??

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
tokyo tarafından yazılan metin:

paylaşım için teşekkürler *tup*

EsinTi6819

Daimi Üye
Alındığı günden beridir takip ediyorum.Bazen ön taraftan sert bir şekilde çukura girince ses geliyor.Aslında büyük çukurda değil ama şöyle asfaltın sivri kenarına doğru gelen basınçlı bir çukura girmeden olduğunu sanıyorum, ön taraftan kötü bir ses geliyor.Sanki ön teker yamuldu! O derece aşırı bir ses gelmekte..

Eski doblo D1'de derin çukurlara girsen bile tamam ses geliyordu ama bunun sesi daha farklı için bir garip oluyor sanki ön takım koptu gibi geliyor :) Rahatsız ediyor açıkçası..

Böyle bir soruna rastlayan var mı? Araç şu an 2800 km'de..Çukurlara girmemeye dikkat ediyorum.Kaldıki çok basit girintilerde bile yapabiliyor bazen..İnanın o kadar çok dikkat ediyorum ki çukurlara..Yoksa diyebilirsiniz çok derin çukurlara tümseklere lambur lumbur gir sonrada ses gelmesin de :D Ama durum öyle değil..

3000 km civarında servise gidip yağ değiştireyim diyorum..120 TL fiyat aldım.Hemde bu ses olayına bakayım diyorum...Siz ne dersiniz..?
Senin söyledigini anladım önden kütürdü geliyo bazen normal bi cukurda bile bunu kac defa servise götürdüm sesi duydular bi cözüm bulamadılar malesef nitrojen hava vurdurdum 36ya biraz rahatladı coktandır ses yok

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
konu hortlamış.

slhle_d

Daimi Üye

Ümit kardeş serviste çalışıyorum demişsin iyi güzel de verdiğin bilgi yanlış.
2 motor arasında kaç kg fark var? daha doğrusu 2 versiyon arasında kaç kg fark var?
Eğer senin mantığına göre olsa idi, araca binen tek şöför yerine biraz kilolu iki kişi bindiğinde de aynı sonuç olurdu.Tek kişide çıkmayan ses iki kişi olunca çok fazla olurdu.Benim aracım boşken de full dolu iken de aynı sesi veriyor.Eğer ki çukura düşerse.Aynı araçtan arkadaşımda var onunki de öyle.Servise gittik test araçlarının biri 1.3 birisi 1.6, ikisinde de öyle.
Keza bu konuda şikayet edilen araç zaten 1.3 multijet.Senin söylediğine göre ses çıkarmaması gereken model.Mesaj biraz eskimiş ama bu şikayet olduğunda daha 3000km'lerde imiş.
Maalesef yeni kasaların hepsinde sert bir çukura düşünce amortisör kırmışçasına bir ses geliyor.
Lütfen sorulara cevap vermeden önce iyice okuyalım.Yanlış bilgilendirme yapmayalım.

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız