Comb Maxi Arka aydınlatma lambası

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Ben yan sürgülü kapıdan daha çok arka Bagaj kapısını kullanıyorum. Kapı yukarıya açılan modelden. Sıkıntım ise Arka kapıyı açtığımda Arkadaki aydınlatma lambası yanmıyor.Elle açmak zorunda kalıyorum. Sağ yan sürgülü kapıyı açarsam Hem orta aydınlatma lambası ve Arka bagaj aydınlatma lambası ikisi birden yanıyor. Ben istiyorum ki Arka kapağı açtığım zaman arka ışık yansın ki işime yarasın :) Fakat arka kapağın kapandığı yerde bunun için bi swich veya buton göremedim. ama arka kapak açık kaldığı zaman Gösterge olarak kapı açık uyarısı veriyor. Bu işi herhangi bir elektrikçi de mi çözmeliyim yoksa Serviste mi. Servis orjinal tesisatı değiştiremeyiz diyebilir mi? . Elektrikçiye gitsem elektrik tesisatı garantiden çıkar mı?

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Sol yan kapı ve bagaj kapı kablolarının ikiside sol kapının altındaki korumanın içindedir.

Harici devre elemanları, her cihazın garantisini bozar.
Servise gidip, sol kapının anahtarı ile arka kapının anahtarını birleştirmek istediğini iletirsen yardımcı olacaklardır. :)

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
solda kapım yok ama demek istediğinizi anladım. Ben arka kapak açılınca arkadaki ışık yansın , sağ sürgülü kapıyı açılınca koltukların bulunduğu bölgede ki lamba yansın istiyorum. Yani arka kapakda swich var ama Neden açılınca otomatik yanmıyor?

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Ben olayı anlayamadım.

Sürgülü kapı ve bagaj kapısı olarak adlandırırsak.

Sürgülü kapı açılınca heryer yanıyor, ama bagaj kapısı açılınca hiçbiryer yanmıyor.
Ve istenilen ise; bagaj kapağı açılınca, bagaj lambası yansın.

Bu mudur?

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
aynen. Bagaj kapısı açılınca bagaj aydınlatması yanmıyor. El ile yakıyorum. Fakat sürgülü kapı açılınca 3'ü birden yanıyor.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Hımmm, bak böyle ise varyasyonlar çoğalıyor.

İlk aklıma gelen, bagaj kapağı ile bagaj aydınlatması arasındaki elektrik hattını kontrol eden sigortayı kontrol et.

Eğer sigortası yoksa, yada sigortası sağlam ise; bu sefer de elektrik hattını kontrol ettirmen gereklidir.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
aldığım günden itibaren böyle idi. orjinalin bu şekilde olduğunu zannetmiştim. 10.000 bakımda gösteririm artık

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
En mantıklısı o olur. Ben bazı şeyleri kurcalamayı sevdiğim için, kendim uğraşıyorum.

geremy

Onursal Kurucu
kanyak tarafından yazılan metin:
aynen. Bagaj kapısı açılınca bagaj aydınlatması yanmıyor. El ile yakıyorum. Fakat sürgülü kapı açılınca 3'ü birden yanıyor.

normalde yanması lazım lambanın.

kokplot

Onursal Üye
bu bagaj kapağı yana açılanlardanmıdır. yana açılanların bazılarında bizim iş araçlarındada vardı bun a benzer bir sorun. hiç yaptıramadık öyle unutuldu gitti.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
lamba ortadamı?bu bagaj lambaları üç kademeli...bir tarafta tamamen kapalı,bir tarafta tamamen açık.ortada (düz konumda) kapı açılınca otomatik.ortada bulundurduğunuza eminmisiniz.bagajı açtığınızda diğer lambaların çalışıp çalışmadığını kontrol ettinizmi.

eğer bagaj açıldığında ön ve orta lambalar yanıyorsa sorun anahtar yada sigortalarda değil,bagaj lambasının orta ayarı anahtarındadır ki eğer sorun buysa zeten lambayı yerinden sökerek kolayca onarabilirsiniz.

tüm lambaları kapı açıldığında yanacak şekilde ayarlayın ve bagajı açın.ön lambalar yandığı halde sadece bagaj lambası yanmıyorsa sorun lambanın bizzat kendisindeki orta ayar anahtarındadır.

geremy

Onursal Kurucu
benim bagajda arka sol çamurluk üstünde düğmesiz bir adet var.
bunun ampülü az yükseltsek patlarmıki?

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Buyrun arkadaşlar Videoya çektim :)

[flv]http://www.ekremesiroglu.com/eko/maxi.flv[/flv]

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bagaj butonu arızalı!.devre işi değil.hiçbiri yanmıyor.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
iyi de bagaj kapısının kapandığı yere komple baktım hiç biyerde buton göremedim. ama bagaj kapısı açık kaldığı zaman öndeki göstergelerde kapı açık uyarı ışığı yanıyor çözemedim gitti :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
iyi de bagaj kapısının kapandığı yere komple baktım hiç biyerde buton göremedim. ama bagaj kapısı açık kaldığı zaman öndeki göstergelerde kapı açık uyarı ışığı yanıyor çözemedim gitti :)

ben bu gün servise gidecem.arabam bu gün çıkıyor.serviste videoyu gösterir,gereken cevabı alır,size iletirim.servisin elektirikçiside tanış.o bize gerekeni söyler.

geremy

Onursal Kurucu
RAPTOR tarafından yazılan metin:

ben bu gün servise gidecem.arabam bu gün çıkıyor.serviste videoyu gösterir,gereken cevabı alır,size iletirim.servisin elektirikçiside tanış.o bize gerekeni söyler.

elektrikçiye bir sorum olacaktı.
ben aracı haftada bir iki anca kullanıyorum.ilk çalıştırmada radyatör su sıcaklığı yüksek uyarısı veriyor bunu aküdenmi yapar bunu bir sorarmısın.sana zahmet.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz

tamam sevinirim :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
geremy tarafından yazılan metin:

elektrikçiye bir sorum olacaktı.
ben aracı haftada bir iki anca kullanıyorum.ilk çalıştırmada radyatör su sıcaklığı yüksek uyarısı veriyor bunu aküdenmi yapar bunu bir sorarmısın.sana zahmet.

soru alınmıştır!ceavaplar akşam üstü...

Black Hawk

Saygın Üye

Usta bence bi arıza yok... Hoş benim araç seninkine oranla kısa yani maxi olmadığı için o yukarı aydınlatmadan sadece sağ arkada var ama dediğin gibi sürgülüleri açınca yanıyor. Çünki bagaj kapağını açınca bagajın içinde sol teker çıkıntısının üstünde.. yani orta bölmenin alt tarafında bi ışık var o yanıyor.

Maxi lerde orda ışık varmı yokmu bilmiyorum ama bence bu sistemden dolayı yanmıyor lamba.. bir arıza değil diye düşünüyorum.