Chip Tuning Nedir?

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
Motor modifikasyonunun en önemli ve etkili halkası Chip Tuning’tir. Bu modifiye yönteminde motorun beyni olan ve motorun çalışma sistemini yöneten ECU yani Electronic Control Unit’in çalışma zamanlarına müdahale edilir. Bu müdahale ile silindire giden benzin/hava oranından çevrilecek devir sayısına kadar her özellik değiştirilebilir.

Chip Tuning Neden Yapılır?
Bu işlemi ilk yapanlardaki amaç motoru güçlendirmekti ancak artan yakıt fiyatları ile beraber ekonomiklik, daha az CO2 salınımı gibi sebepler performans artırımının önüne geçmiş bulunmakta. Günümüzde Chip Tuning firmaları aracın motorunu güçlendirmenin yanında yakıt tüketiminin artmaması hatta düşmesi için çalışmalar yürütmekte.

Zararı Var Mıdır?
Uzman kişiler tarafından yapılmayan bu sistem hem aracın motoruna zarar verebilir hem de güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Çünkü yeni nesil araçlarda ABS, hız sabitleyici, ESP gibi önemli donanımlar aracın mevcut ECU’sundan kontrol ediliyor olabilir.

Bu İşlemi Otomobili Üreten Fabrikalar Neden Yapmıyor?
Mühendisler aracı tasarlarken tüm parçaları bir bütün olarak ve senkonize edilmiş vaziyette düşünmeleri gerekiyor. Örneğin 100 beygir güç ve 180 km/s son hız yapan bir aracı düşünelim. Aracın lastikleri belli toleranslar göz önüne alınarak seçiliyor. Bu değer genellikle %10 dolaylarındadır. Aracın gücünü 150 beygire, son hızını 220 km/s’te çıkarttığınızı farz edelim. Otomatikman tolerans değerinin üzerine çıkmış oluyorsunuz. Haliyle güvenliğiniz tehlikede oluyor. İşte bu nedenle mühendisler hem maliyetin artmaması, hem yakıt tüketiminin artmaması için aracı maksimum güç üretecek seviyede satışa çıkartmıyorlar.

Nasıl Yapılır?
İki yolla yapılabilir. Birincisi aracın mevcut ECU’sunu söküp yerine yenisini takarak, ikincisi mevcut ECU’nun program yapısını değiştirerek. Birinci yöntem ikincisine nazaran daha pahalı olsa da güvenli bir yöntem.

Hangi Motorlara Yapılabilir?
ECU ile yönetilen neredeyse her türlü araca chip tuning yapılabilir. Buna otomobil, motorsiklet, jet motoru, tır, kamyon, tarım makineleri ve ticari araçlarda dahildir.

Aracımın Gücü Ne Kadar Artar?
Net bir oran vermek doğru olmasa da genellikle %35’e varan bir beygir gücü artışı ve %30’a yakın tork artışı sağlıyor. Türkiye’de en son satan otomobillere ait veriler aşağıdaki tabloda mevcuttur.

*Marka ve Model - Standart Güç (BG) - Chip Tuningli Güç (BG) - Standart Tork (Nm) - Chip Tuningli Tork

Fiat Doblo 1.9 JTD ................. 105..................................135.............................200........................260
Multijet 8V

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
erdoğan bence multijet bunun altından kalkar..yine de yaptıranlardan moralli bilgiler izlenimler bekliyoruz..

Bilgi için teşekkürler teoxict

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
kardelenkurt tarafından yazılan metin:
erdoğan bence multijet bunun altından kalkar..yine de yaptıranlardan moralli bilgiler izlenimler bekliyoruz..

Bilgi için teşekkürler teoxict

Abi Sanırım Erdoğan Abininki JTD Olsa Gerek 1,9JTD'lere yapıolarda 1,3 MultiJetede Yapıolar Ama Dün Gece Sürekli Araştırdım Ama 1,9MultiJete Yapan Yer Yok...

ank_erdogan

Aktif Üye
bakalım kardeşte yakıt çok falza artar diolar flan ama bakalım

sana diorum beni duymuosun bi ara buluşalım olurmu

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
ank_erdogan tarafından yazılan metin:
bakalım kardeşte yakıt çok falza artar diolar flan ama bakalım

sana diorum beni duymuosun bi ara buluşalım olurmu

abi sen bi dene yakıta ne kadar etki edio sonra bize bilgi versen :D :D :D :D :D :D

birde benimlemi bulaşacan abi..

ank_erdogan

Aktif Üye
sorun deel 650 milyon bişi elimizin kiri yok sana demedim ama senlede buluşurz sorun deel ben kardelen e dedim

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
hımm ben kays.'deyim oyüzden dedim acaba banamı die....

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
yakıt artışı yok tersine azalma var yakıt tasarrufu sağlıyor chip tuning araştırabilirsiniz ve siparişli fiyatı 400 lira

ank_erdogan

Aktif Üye
kardes eminsen bana sitesini at sipariş edim bide chip tunnig en fazlası neyse onu alcam en fazla artıran benim bildiğim bi tane avr ama daha fazla varmı bilmiorum 135 beygir yapıo

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
senin aracın motoru kaçlık 1,9 105 likse 135gb 260 tork ve yakıt tasarrufu sağlıyor 1 dk. bakim tekrar buradan dönerim

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
gecen bu konuyu koymadan önce 400 lira ya felan kargoy la yolluyorlardı ama onu bulamadım sahibinden ilan buldum şimdi buyur hemde 300 lira bi bak istersen

http://www.sahibinden.com/index.php?a=1014&b=13395743

ank_erdogan

Aktif Üye
geliriz müsait olunca inş bakalım toex bi araştırım bakımda ondan sonra ama eger işe yarıosa hiç durmam direk alırım evt 105 lik bu arada

ank_erdogan

Aktif Üye
peki bu bitiomu flan onuda da ögrenmek lazım degiştirilmesi ne zaman içinde bi deposu olup degiştirilme leri ne aralıkalrla yapıolıo sanki bi sarj gib bir şey gördüm bende o bitince degiştirmek gerekio araştırım

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
benim bildiğim kadarıyla şarj dolum felan gerekmiyor zaten motora bağlıyorsun bunu ! Benim araştırdığım ve gördüğüm kadarıyla bitme veya değiştirme diye bir şey yok ama benim araştırdığım ve gözlemlediğim kadarıyla !

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşlar özellikle gökhan_08 arkadaşımın isteği üzerine hem konu ile ilgili bilgilerimi paylaşmak hemde konuyu güncellemek için mesaj yazma gereği duydum.

bildiğiniz üzere yeni tip enjeksiyonlu motorların yakıt sistemin ECU (Elektronic Control Unit,elektronik kontrol ünitesi) yönetmektedir.

piyasada chip,super chip,race chip,power box adı altında satılan ürünlerin basit montajı yada ecu nun yazılım ayarlarının yada yazılımının tamamen değiştirilmesi ile chip tunning dediğimiz işlem yapılmaktadır.

chip tunning ile aracın yakıt ve güç ayarlamaları tamamen değiştirilerek motor en verimli pozisyona alınmaktadır.

yeni doblodaki 1.3 95 hp motrola 1.3 75 hp motor arasındaki tek fark 95 hp motorda kullanılan süper chip ve yazılımıdır.motorun geri kalan tüm fiziksel aksamı aynıdır.

istendiği taktirde gerek araca power box takılarak gerekse ecu yazılımı yeniden programlanarak bu fark kapatılabilmektedir.

bu işlem yakıt tüketimini %10 azaltmakta
motor gücünü %30 artırmakta
torku %20 artırmaktadır.

örnek tablo alttaki url de verilmiştir.

http://www.chiptuning.co.nz/cars-fiat.html

Cetin

DENİZLİ YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Çetin ÖZDEMİR
Kan Grubu
0 -
Meslek
Pazarlama
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2012
Renk
Duman Gri
RAPTOR tarafından yazılan metin:yeni doblodaki 1.3 95 hp motrola 1.3 75 hp motor arasındaki tek fark 95 hp motorda kullanılan süper chip ve yazılımıdır.motorun geri kalan tüm fiziksel aksamı aynıdır.

Şimdi bizdeki Yeni doblolar böylemi yani biz ecu yazılım atsak fark etmez diyosun ?

tLqA

Daimi Üye
peki 95 hp fiorinoya sahip olan bir vatandaş chip tuningçiye gitse adam ne diyecek? size zaten fiat takıp kazık atmış. biz buna takamayız mı dicek?