Cam Filmi Yasaği

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Çok koyu film ve ön cam filmlenmedigi sürece sorun olmamalı hırsız maske takar yine belli etmez kendini cam filmini komple yasaklamak bu tür işlere çözüm olmaz

Ahmet5353

Daimi Üye
Doblo
Adı
Ahmet
Kan Grubu
A RH +
Meslek
market
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Son yasaya gore serbesmı oldu cam filmi

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Başkanım ben bugün geçtim ön sürücü yolcu camı arkadaki fabrkilarla aynı koyulukta hafif kusur dediler acaba film çok koyu değil diye mi böyle oldu yoksa bir yanlışlık mı var anlamadım. İnşallah film çok koyu değil diye böyle olmuştur.

ahmetkoc

Daimi Üye
Adı
Ahmet koç
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
Beyaz
@yunus0635
Şükürler olsun ben bugün vizeye soktum arabayı arka 4 cam filmliydi ve kusur olarak işlenmedi. Bölgesel yada birimsel olma ihtimali de olmadığına göre saat 12 den sonra çıkmıştır bu kural

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@ahmetkoc
Olabilir

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
@ahmetkoc

Ben muayeneye saat 13'e 10 kala girdim? Saatle mi alakası var?

firukk

Daimi Üye
Adı
Faruk İLİKLİ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Plastik Enjeksiyon
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Gri
Desenize gitti güzelim cam filmi. :( İç kısmı direkt göstermeyecek kadar koyu ama çok koyu değil :D sürgülü kapılar ve bagajda var.

ahmetkoc

Daimi Üye
Adı
Ahmet koç
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
Beyaz
@dr20mouse
Hayır alakası olduğu için değil. Bende saat 12 civarı muayene oldum. Ben istasyondayken hic bir ibare afiş söylenti yoktu. Hatta şöyle bir sohbet gerçekleşti; tüvtürk personeli evraklarımı teslim ettiğinde yan basamaklar ve cam filmi yasak mı diye sordum, cam filmi serbest ancak basamaklar yasak. Basamaklara biz karışıyoruz filme polis karışıyor dedi. Acaba ben istasyondan çıktıktan sonra mı çıktı bu yasa diye saat ibaresi kullandım. Yarın elemanlar geçerken uğrayacaklar istasyona bakacaklar çok merak ediyorum

AHMETMUTAF1057

Balıkesir İl Temsilcisi
Yetkili Kişi
İl Temsilcisi
Doblo
Adı
AHMETMUTAF
Kan Grubu
A RH +
Meslek
ACİL TIP TEKNİSYENİ-PARAMEDİC
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
DERİN BORDO
@Ormancı
Selamun aleyküm sponsorumuz Ünlü OTO bu konuda açıklama yaptı perdeler yasak değil ve elinde her renk mevcutmuş EVREN ERŞİN 'e ulaşın yardımcı olacaktır

Demir hüseyin

Aktif Üye
Adı
Demir
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2011
@MUTAF1057
Bende e17de yazıo camın bazılarında onda skıntı olurmu?

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

ms2947

Azimli Üye
Adı
MEHMET
Kan Grubu
0 +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Merhaba arkadaşlar , aracım cam filminden dolayı muayeneden tek seferde geçemedim.Cam filmini söküp muayeneden ikinci de geçtim.Ben de tüvtürkün verdiği "Ağır kusur:Cam filmi yapıştırılmış." yazan kağıtta var , cam filmini söktükten sonra muayeneden geçtiğim kağıtta var.Haberlerde tüketici mahkemesine başvurarak hem söktürürken verdiğimiz parayı hem de yeniden film taktırmak istersek yeni filmin parasını alabileceğimiz söylendi.Bilgisi olanlar yazabilir mi? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Edit : Bimer'e yazdım.Benim durumumda olan arkadaşlar bimer'e yazsın ; mağdur olmayalım.Cam filminden kesilen cezaların iadesi gündeme gelebilir.Cam filmi yönetmeliğini düzenleyen bakanlık muayeneden geçemediği için film söktürenleri de dikkate almalı.Hem söktürürken para verenler var.Hem de serbest olursa tekrar cam filmi çektirmek isteyenler olabilir.

Son düzenleme:

onurrr41

Aktif Üye
Doblo
Adı
Onur
Kan Grubu
A RH +
Meslek
ÖĞRENCİ
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
KURŞUN GRİ
Öncelikle iyi akşamlar, tekrar foruma kavuşmuşuz :). Eğer fabrika çıkışlı renkli cam varsa aracınızda R43 sertifikalı olarak piyasaya sürülüdüğü için sorun yaşamayacaksınız. Camlarda film olduğuna ikna olmayan bazı memur arkadaşlara camın üzerindeki R43 yazısını mutlaka gösterin(sol alt köşede yazar).
Ayrıca koruma amaçlı basamak ve arka bar taktırmayı düşünüyorum ? Bunlar yasak mı ?

Shaldos

Daimi Üye
Adı
Saldıray Taşkıran
Kan Grubu
0 -
Meslek
Petrol Ofisi Pompa Görevlisi
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
Beyaz
@onurrr41

Bir ek yapayim R43 sadece arka camlarda gecerli. Ondekilerde gecerli degil.. basamak koruma demiri bunlar eger trafik polisi isterse 30/1b maddesine istinaden ceza yazabilir.

ahmet-42

Daimi Üye
Adı
AHMET
Kan Grubu
A RH +
Meslek
MEMUR
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
BEYAZ
cam filmi eskiden beri yasaktıki hiç selbest olmadı

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Haberleri izledim serbestlenmiş belli numaralar

bedbaht155

Daimi Üye
Adı
HAKKI
Filme hiç ihtiyaç duymadım şimdiye kadar. Ülkemizde maalesef tamamen laçka olmuş bir trafik kanunu ve trafik yönetmeliği mevcut. Trafik kazalarını ve can kayıplarını önleyelim diyoruz ama kanun ve yönetmeliği tam uygulamıyor, herkes için geçerli olan kuralları kişiselleştirerek uygulanabilirliğini ve ciddiyetini azaltıyoruz. Kanun 30/1b maddesi yönetmeliğinde 63. maddesi gereği cam filmi uygulaması yasaktır. Ama ne hikmetse araç muayeneleri özelleştiğin den beri bu kuruluşa verilen talimata göre cam filmleri hafif kusur ile geçiyor. Bu işi kara yolları yaparken cam filmli araca muayene yapmıyorlardı.
Kanun ve yönetmelik değişikliği olmadan şifai talimat ile bu işin çözümü maalesef çok zor. Örnek alınması gereken Avrupa ülkelerinin kanunları iyi incelenmeli ve irdelenmeli, kişiye göre kanun uygulanabilirliği olmamalı. Bide bu kadar basit bir konuyu siyaset malzemesi haline getirmemeli haber sitelerinde ilgili ilgisiz her kafadan bir ses çıkıyor ve bu yüzden hepimizin kafası çok karışık. Yasama organı yasayı, kanunu çıkarır veya değiştirir ve uygulamakta bizim görevimizdir, uygulamıyorsak sonucuna katlanmakta zorumuza gitmemeli. Sakız gibi uzattılar konuyu... Keşke bu konuda gösterilen hassasiyet yakıt fiyatları üzerinde de gösterilse. Mazot önemli değil isterse 10 tl olsun, ama camlarımız filmli olsun havamız olsun...