Boş Viteste Aracın Yakıt Tüketimi

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Araç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan birisi yakıt tüketimidir. Bu bağlamda ilk akla gelen yöntemlerden birisi de her fırsatta aracı boş vitese alarak devam etmek olmuştur. Tabi ki bu algı eskiden belki geçerli idi fakat günümüz teknolojisi ve otomobil firmalarının teknolojiyi araçlara entegre etmesiyle birlikte boş viteste aracın yakıt tüketimi sanıldığı gibi tasarruf sağladığı algısı değişmiş oldu. Peki, Boş Viteste Aracın Yakıt Tüketimi nasıldır?

Araçlar Boş Viteste Ne Kadar Yakıt Tüketir?
Yol bilgisayarı olan bir aracı ele alalım, araç boşta ve durur vaziyette rölantide çalışırken yani gaza basılmaksızın kendi kendine çalışıyor vaziyette iken yol bilgisayarının anlık yakıt değerlerine baktığımız zaman 0,8 lt ile 1,2 lt arasında değişen değerler okunur. ( burada otomobil marka, model ve yakıt cinsinden kaynaklanan farklılıklar olabilir)

Araç hareket halinde ise giden bir aracı boşa aldığınızda anlık tüketime baktığımızda 2 lt ila 5 lt arasında değişen değerleri okuyacağız bu şekilde devam edipte frene bastığımızda aracın yavaşlama durumunda yakıt tüketiminin de araç durana kadar arttığını gözlemleriz. Bu olaya sebep olan ise tekerlekten gene hareketle pistonların yakıt tüketimi yapmasıdır.

Araçların Yakıt Yakmayacağı Durumlar
Aslında aklımıza bir soru geldi araçlar hangi durumlarda yakıt tüketmezler. Bu sorumuzun cevabı yine yol bilgisayarlarından teyit etmemiz mümkün. Giden bir aracın yokuş aşağı yollarda bir üst vitese atıp ayağımızı gazdan çektiğimizde aracın yokuşun dikliğine göre hızının arttığını görürüz.
vites.jpg
Bu esnada anlık tüketime baktığımızda 0.0 lt yazacaktır. Çünkü araç kompresöre binmek diye tabir edilen olayı gerçekleştirip vitesteki hareketi değerlendirecektir. Frene de bassak belli bir hız limitine kadar aracımız yakıt tüketimi yapmayacaktır.

Hangi Durumlarda Boş Vitese Alınmalıdır
Araçlar boş vitese ancak bir süre trafikte bekleme durumlarında ( trafik ışığı vb.) boş vitese alınmalıdır. Aksi takdirde aracımızı debriyaja basmak suretiyle bekletmiş oluruz ki buda baskı balata sisteminin aşınmasına sebep olacaktır.

F.Caner

Ordu Onursal Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Caner
Kan Grubu
B RH +
Meslek
İşçi
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Renk
Safir siyah
Sonuncuyu bilmiyordum teşekkür ler bilgi için :):)

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
Paylaşımınız için teşekkürler. Sizin paylaştıklarınıza ek birkaç birkaç bilgi de ben ekleyeyim.

Aracın boşa alınması durumunda hızınız ne olursa olsun, motora gelen yük doğrultusunda (far klima ses sistemi v.s.) aracın yakıt tüketimi artık litre/saat olarak hesaplanmak durumundadır. Şöyle ki....Motorunuz 850 devirde rölantide çalışıyor diyelim. Bu esnada aracınız motor hacmine göre ortalama 1-1.5 litre/saat tüketime sahiptir. İster sabah kadar boşta çalıştırın isterseniz 200km hızla yokuş aşağı gidin....bu durum değişmez. Şimdi...aracınız yokuş aşağı sabit 50km hızla iniyor ve hızı hiç değişmiyor diyelim. İçinde kaç kişi olursa olsun....motorunuza ek yük binmiyorsa (dediğim gibi elektrikli herhangi bir araç devrede değilse) motorunuz yine saatte 1.5 (bunu baz alalım) yakıt tüketecektir. Peki yol bilgisayarında görülen değer nasıl olacak? Bu durumda aracınızın hızı ile 100km mesafeyi 2 saatte alırsınız. Yol bilgisayarınız da 100km/litre olarak hesap yapabildiğine göre; 50km hızla boşa attığınızda aracınız ortalama 3lt/100km gibi bir rakamı gösterecektir.

Hızınız yavaşladıkça aracınız viteste değilse....bu değer gittikçe artar ve aracınızın hızı sıfırlanıncaya kadar devam eder.

Aracınız herhangi bir hızda ve herhangi bir viteste iken gazdan ayağınızı çektiğiniz esnadai, motor devriniz takribi 1200 devir civarına kadar tüketim değeri sıfırdır. Bu esnada aracınızın hızı, motoru mevcut viteste çevirmeye müsaittir. yol bilgisayarından ziyade dilerseniz enjektör çıkışlarına basit bir voltmetre bağlayarak kolayca bu durumu görebilirsiniz.

Genel olarak yokuş aşağı inerken vitesi boşa atarsanız...aynı yokuşu viteste inerkenki durumdan daha fazla yakıt tüketmiş olursunuz.

Boran Baba

Daimi Üye
Adı
Murat
Kan Grubu
0 -
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Cok eski bir konu,en azından benim için,anılarım canlandi.okulda staj döneminde ögrenmistim.boş ta araba kullanmak yerine yüksek viteste kullanmak daha az yakit demek.ayrica araç yokuşu çıkarken kullandıgımız vites ile inişi gerçekleştirelim.

NevşehirliDoblocu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Arda Tekinay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Mistik Gri
Güzel bir konu herkesin bilgilendiği bir konu

Karaefe

Yeni Üye
Doblo
Adı
Özkan
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Herkese selamlar. Konu biraz eski ama paylaşımlarınızı okudum. Bilgiler için teşekkür ederim. Ben yakıt konusuna takmış durumdayım. Forumda yakıtla ilgili paylaşımları okumaya çalışıyorum.
Bu konuda paylaşıldığı gibi ben bayır inerken yüksek viteslede insem tüketim 2.0 litrenin altına düşmüyor. Bende mi bir hata var acaba.
Saygılarımla

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Herkese selamlar. Konu biraz eski ama paylaşımlarınızı okudum. Bilgiler için teşekkür ederim. Ben yakıt konusuna takmış durumdayım. Forumda yakıtla ilgili paylaşımları okumaya çalışıyorum.
Bu konuda paylaşıldığı gibi ben bayır inerken yüksek viteslede insem tüketim 2.0 litrenin altına düşmüyor. Bende mi bir hata var acaba.
Saygılarımla
Doblolarda 0 litre yok en düşük 2 litre gösteriyor.

Karaefe

Yeni Üye
Doblo
Adı
Özkan
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Bende öyle biliyorum. Fakat bu yazıyı okuyunca kafam karıştı.

Selçuk55

Aktif Üye
Doblo
Adı
Selçuk
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2009
Renk
Çöl grisi
Boşta yeni nesil motorların hepsi daha çok yakıt tüketir benim cariocada öyle gösteriyor boşta 2.0 lt yakıt harcarken viteste 0.80 yani ----- gösteriyor

Selçuk55

Aktif Üye
Doblo
Adı
Selçuk
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2009
Renk
Çöl grisi

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz

Karaefe

Yeni Üye
Doblo
Adı
Özkan
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Benim 2011 model 1.6 premio. Minimum 2.0 gösteriyor.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Fiat araçların yazılımı böyle boştada 2 gösteriyor gazdan ayağını çekincede.

chnmny

Yeni Üye
Doblo
Adı
Cihan
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Benim araç boşta giderken, yol bilgisayarında maksimum gideceği mesafe de artıyo, yani boşta gitmek bence daha az yakıt yaktırr, misal bi kere 5 sene önce falan, adana dan antepe 20 TL ye gelmiştim süratim 70 falandı çoğu yerde boşa salladım yokuş aşağı.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Maşallah kilometre yükselmesin diye bende geri geri sürmeyi istiyomda malum uzun şase:komik:

chnmny

Yeni Üye
Doblo
Adı
Cihan
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Yükselsin km nolcak, benim ki 280.000 i devirdi MaşaAllah ;)