Beyaz Gösterge

Durum
Konu kapatılmıştır.

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri

sametcakal

Azimli Üye
Arkadaşlar kusura bakmayın uzun zamandır siteyi ziyaret edemedim. Uygulamak isteyenlere yardımcı olurum sadece sağlam ve titiz bi işçilik istiyor. Yazacağım uzuun anlatım bittiğinde derin bi oh çekeceğinizi tahmin ediyorum. Göğsün sökülüp takılması çok zor değil ama zaman alıyor. Göğsün plastiklerini tutan vidaların yerleri umulmadık yerlerde akrobatik hareketler gerektiriyor işin kolay ama zaman alan tarafı göğsü söküp takmak buraya kadar kolay ve incelik istemiyor Göstergenin arkasındaki yol bilgisayarı soketine dikkat etmek gerek kırmızı mandalı kaldırdığımızada kablo otomatikman çıkar sakın çekmeyin kırılabilir. İşin zor tarafı göstergeleri sokmek ile başlıyor zarar vermeden parmak izi bırakmadan kadaranın ibrelerini sökmek gerek önce kompozit başlık şeklindeki siyah başlıkları çekerek çıkarıyoruz biraz sertler tekrar dikkat etmemiz gereken parmak izi bırakmamak başlıklar çıkınca sıra ibrelerde bi kargaburun yardımı ile fazla sıkmadan çekerek çıkıyorlar ama biraz sertler tamamdır sökme işinin en zor kısmı bitti sonra göstergenin arkasındaki vidaları söküp bordu elimize alıyoruz. Borda kullanılan ledler smd 45 derecelik ledler

16507647.jpg

yani şerit halinde satılan ledler ile uyumlu arada küçük bi volt farkı var ama uzuuuuun vadede bile bi sorun çıkarmazlar. Ben şahsen yarım metre beyaz ledli bi şerit aldım (yarım metre ile 4-5 kadran renklendirilir) Bunları sağlam ve sıcak havya ile (burası bayağı bi meşakkatli havya uzun tutulursa led kararır havya değer değmez ucların şeritten ayrılması lazım bi falçata işimi gördü) tek tek söktüm bol bol zamanım vardı nasılsa. Ledler sağlam bi şekilde söküldü ilk mesajımdaki resimde kırmızı daireler ile işaretlenen yerler değişecek ledler. Aynı incelik ve titizlikle havya BEKLETİLMEDEN bord üzerindeki ledleride söküyoruz ama söker sökmez yerine yenisini takıyoruz burda çok dikkat etmemiz gereken ledin bi ucundaki çentik izi bu ucu sökerken hangi yola gelirsa takacağımız led deki çentikte aynı yola gelecek. Her led değişiminde gösterge arkasında sökütüğümüz yerde yol bilgisayarından gelen kabloyu takıp tontağı açıp sağlamlık kontrolü yapıyoruz. Neden her led değişiminde kabloyu bağlayıp enerji veriyoruz ? Çünki ledler seri olarak gruplanmış yani biri patlaksa diğerieride yanmaz. Sorun çıkmadan ledlerin tamamını değiştirdik şimdi toplama işlemi başladı önce bordu vidaladık sonra ibreleri takacağız ibreleri doğru ve çok ince ayarlayamassanız kontağı açıtığınızda ibre "0" ın altında veya üstünde olur bunun için yol bilgisayarının kablosunu bağlayıp kontağı açıp ibreleri tam "0" a ayarlayıp parmağımızla bastırıyoruz bu baskının aynısını bordun altındaki ibreyi hareket ettiren küçük motora benzeyen parçayada uygulamanız lazım yoksa esner lehimlerini kırarsınız ibre çalışmaz yakıt, devir, hararetide ayarlayınca olay bitti demektir derin bi soluk verip çay içmeye gidebilirsiniz. Dönüşte Siyah kompozitleri ibrelere giydirip göstergenin camını taktıktan sonra sökme işlemini tersten uyguluyoruz. Artık süper bi göstergemiz var lcd ye girmiyorum onuda sonra anlatırım ha bide arkacam ısıtma, cam kaldırma ve sis lambalarının ledlerinede bu işlem uygulanırsa tüm ışıklar beyaz olur çok hoş oluyor ben yaptım şahsen. Kırmızı ışıkta yanınızda bi doblo durduğunda içindeki herkesin göstergenize baktığını göreceksiniz. Göz alma durumuda olmuyor saatlerce gece yolculuğu yaptım turuncu ışığın yorduğu kadar gözümü yormuyor. Herkese saygılar.

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
beceri ister beee.süper olmuş brawo valla.

geremy

Onursal Kurucu
dikkat edilmesi gereken ekrana kesinlikle el değmemeli hatta gösterge camının iç kısmına bile.

yoksa çok kötü gözüküyor.
plastik eldiven kullanılabilir.

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
ewet bencede

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aga ampul rengine sebep aabayı bu kadar sökmeye ceseret edemem!

tayfun44

Azimli Üye
abi gercekten süperr olmuş zaten fiyat tuuncuda başka yapmıyo eline sağlık

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
konu hortlamis.....mayis 2011 son mesaja cevap yazmissiniz....

baslik kitlenmistir....

Durum
Konu kapatılmıştır.