az kullanılan doblolarda meydana gelen arızalar..

metekose

Saygın Üye
Tepki
15
Adı
Mete Köse
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf ve Sanatkar
Modeli
Araç Yılı
2005
2005 model 35000 km. deki aracımda:
-fren lambası müşürü 2 kere arıza yaptı: parçayı çıkarıp elle seri seri bas bırak yapınca stoplar yanıyor ama pedala takınca yok, yanmam diyor. parçayı değiştirmedim ama artık yağlasam mı ne yapsam önerilerinizi bekliyorum..
-kısalar yanarken uzun hüzmeleri yakmak istediğimde kolu kendime doğru çektiğimde (yaylı konum: çek bırak) sorun yok ama sürekli uzun hüzme istediğimde kolu ileri doğru ittiğimde önce kısalar sönüp sadece parklara kalıp uzunlar yanıyor yani kısa+uzun olması gerekirken sadece park+uzun yanıyor, geçişlerde sadece parklar kalıyor. ama bu da aracın az kullanılmasından kaynaklanan bir sorun çünkü 5-10 kere uzun-kısa yapınca olması gereken şekilde yanıyor ama haftaya yine bozuluyor. bir de sola sinyaller yanarken kolu ileri ittiğimde sorunsuz, olması gerektiği gibi yanıyor..

aklıma geldikçe ekleme yapacağım, sizden de eklemeler bekliyorum..
(( Hüzme: Demet, ışın demeti ))

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Tepki
104
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
hacı yine masraf demek oluyorki kolu değiştirme zamanı gelmiş çıkması 150-200 arası bildiğim kadarıyle

metekose

Saygın Üye
Tepki
15
Adı
Mete Köse
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf ve Sanatkar
Modeli
Araç Yılı
2005
hacı yine masraf demek oluyorki kolu değiştirme zamanı gelmiş çıkması 150-200 arası bildiğim kadarıyle
yok hacı abi; benim kol piyasadaki çıkmalara 5 basar: detaylıca yazdığım gibi sorun az kullanmaktan 'pas tutmuş' olması. 10 kere uzun - kısa yapsam düzeliyor ve o gün düzgün çalışıyor..
hem geçen sene muayeneden de geçtim, araç far kontrolunda iken aracı takip ettim, tekniker bu olayda kusur yazmadı..

06AH8097

Daimi Üye
Tepki
11
Az kullanılan araba sık sık akü bitirir lastiği iner bunlar en belirgin özellikleri :) Benim aracım 103.000 de 2007 de 78.000 de aldım 5 senede sadece 25.000 km yol yapmışım her kış 5-6 aylığına garaj çekerim her kış ya akü biter ya lastiği iner ya marş basmaz ya farı yanmaz kesin çıkıyor bişeyler :D

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
uzun süre hareketsiz durduğu zaman ayakları bile uyuşur bunların yaw. arada gezdirmeye çıkartın. :)

berat

Fenomen Üye
Tepki
166
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
fazla yatırmıyorum artık dobloyu sonra garipleşiyor araç

metekose

Saygın Üye
Tepki
15
Adı
Mete Köse
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf ve Sanatkar
Modeli
Araç Yılı
2005
- fren lambalarım artık yanıyor;
şöyle ki arabayı haftada bir 10 km. filan kullanmıştım arızalanmıştı, ama şu sıralar her gün 20 km. filan kullanıyorum fren lambaları sorunsuz yanıyor..
sivicin başını yağlayım diyordum gerek kalmadı.
bakalım muayeneye kadar su koyuvermese yine bari..

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
peki bişey sorucam, ben öğrenciyim şehir dışına çıkıcam doblo 3 ay kapıda yatıcak hiç kapısı bile açılmayacak. aracın aküsü biter mi? çevrede ve ailede şöförlüğü olan yok, aküyü sökmek istemiyorum yinede acil bi durumda birine lazım olur diye.

metekose

Saygın Üye
Tepki
15
Adı
Mete Köse
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf ve Sanatkar
Modeli
Araç Yılı
2005
peki bişey sorucam, ben öğrenciyim şehir dışına çıkıcam doblo 3 ay kapıda yatıcak hiç kapısı bile açılmayacak. aracın aküsü biter mi? çevrede ve ailede şöförlüğü olan yok, aküyü sökmek istemiyorum yinede acil bi durumda birine lazım olur diye.
o zaman 100 TL. civarında bir paraya kıyıp şöyle bişey alacan blader.
http://www.lyqus.com.tr/12v-45w-gunes-enerji-paneli-aku-sarj-cihazi_B10120#.UHs-2m9g--I

bir de aküyü sökersen mutlaka işin kurallarına uyarak sök ve, aküyü söküp geri taktığında teypin güvenlik şifresi isteyecektir. aracı sıfır aldığında verdikleri evrakların içinde onun şifre kağıdıda.

aküyü sökerken: önce (eksi) sonra (artı) ucu sökün ve anahtarı şaseye ya da diğer kutup başına deydirmeyin.
aküyü bağlarken: önce (artı) sonra (eksi) ucu bağlayın ve anahtarı şaseye ya da diğer kutup başına deydirmeyin.

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
aparat güzelmiş ama akü fiyatına olması çok saçma, biter akü alırım daha iyi.
sizce 3 ayda biter mi?

berat

Fenomen Üye
Tepki
166
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
dayımda caddy vardı 3 ay yattı aküsü bitmişti

Serhat2347

Daimi Üye
Doblo
Tepki
10
Adı
Serhat
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Depo şefi
Aracınız
Doblo
Modeli
Jtd
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Kırmızı

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

15 günde bir 5 dakika araç çalıştırılsa hiçbir sıkıntı olmaz.

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ

15 günde bir 5 dakika araç çalıştırılsa hiçbir sıkıntı olmaz.
malesef çalıştırıcak kimse yok, daha önce 1 ay yattı kışın problem olmadı akü bitmedi.

metekose

Saygın Üye
Tepki
15
Adı
Mete Köse
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf ve Sanatkar
Modeli
Araç Yılı
2005
-geçen kış kalorifer fanını çalıştırmak istediğimde düğmeyi 1-2 konumuna çevirirken çatır çutur sesler geldi, neredeyse kırılacaktı, öyle ki düğmeyi elinizle 2'ye çeviriyorsunuz ama bırakınca geri 1'e gidiyor, zorlayaya zorlaya, aç-kapa yapa yapa alıştırdım neyseki. şimdi bu sorun da ortadan kalktı; az kullanmak yaramıyor dobloya..

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Atalarımız boş yere dememiş çalışan demir pas tutmaz diye.Bütün işler ve araçlar için geçerli bir atasözümüz.

metekose

Saygın Üye
Tepki
15
Adı
Mete Köse
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf ve Sanatkar
Modeli
Araç Yılı
2005
kasko + muayene + mtv + eksoz : 1000 TL.
1000/52 : 19,2 TL.
20 km.deki yakıt: 6,8 TL.
amortisman : 1 TL.
TOPLAM: 27 TL.
zaten aracı haftada bir 20 km. kullanıyorsanız ne 20.000 TL. para bağlamaya değer ne de diğer masraf ve risklere di mi?
TAKSİ ile git daha ucuz..

metekose

Saygın Üye
Tepki
15
Adı
Mete Köse
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf ve Sanatkar
Modeli
Araç Yılı
2005
geçen akşam anahtar üzerinden merkezi kilit ile kapıları açtığımda sağ kayar kapı açılmadı. içeriden elle açtım. hava sıcaklığı +10 °C civarındaydı..

metekose

Saygın Üye
Tepki
15
Adı
Mete Köse
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf ve Sanatkar
Modeli
Araç Yılı
2005
10 yaşındaki 40.000 km.de Doblonu muayeneye götürürsün. sınırı %30 olan fren sapması %31 çıkar. sonra motorcuya gidersin arka fren balataları sökülür, sıfırı 5 mm. kadar olan balata kömürleri (adı her ne ise..) 4 mm. civarındadır ama ustanın 'değişecek' demesi üzerine bir kaç parçacı tel.le aranır, en kalitelisi ve en ucuzuna
BALATA TAKIMI + 2 FREN MERKEZİNE pazarlıkla 110 TL. verilir.
BALATA SPREYİ DE 10 TL. dir bu arada.
FREN TESTİNE = 20 TL.
1 buçuk saat harcanıp, usta da 60 TL. işçilik ister
USTAYA = 50 TL. verilip HELALLEŞİLİR.. muayene tekrarı için de 1 saat daha beklenir..
kısacası yılda 10.000 km.den az yapılmayacaksa araç da alınmamalıdır.
Amasya'da işçiliklerin pahalı olduğu da aşikardır..