Avrupa'nın en çevrecisi üçüncü kez Fiat

geremy

Onursal Kurucu
Kayıt
10 Kasım 2009
Konu
252
Mesaj
4.905
2008 yılı sonuçlarına göre 133.7 g/km ile Avrupa’nın en düşük ortalama karbondioksit emisyon değerini sunmayı başaran Fiat, 2009 yılı sonunda ise bu değeri 127.8 g/km’ye düşürmeyi başaran tek marka olmayı başardı. Fiat, Avrupa Birliği tarafından 2015 yılı için belirlenen 130 g/km’lik hedefinin altına şimdiden inebilmesiyle ön plana çıkıyor. Fiat, bu başarısını Euro 5 normunu başarıyla karşılayabilen üstün teknolojili ve aynı zamanda ekonomik Multiair benzinli ve Multijet dizel motorlarıyla elde etti. Ayrıca kademeli olarak Fiat markalı modellerde kullanılmaya başlanan Start/Stop sistemi gibi çevreci ve ekonomik tüketim sağlayan inovatif teknolojiler, çevreci üstünlüğü Fiat’a kazandıran unsurların başında geliyor.

Otomotiv verileri konusunda hizmet veren ve 1984 yılında kurulan JATO, 19’u Avrupa Birliği üyesi 21 ülkede gerçekleştirdiği 2009 yılının tamamını kapsayan karbondioksit emisyon sonuçlarını içeren araştırma raporunu açıkladı. İtalyan otomobil üreticisi Fiat, 127.8 g/km ile 2009 yılı sonunda da Avrupa’nın en çevreci otomobil üreticisi olma başarısını devam ettirdi. 2008 yılı toplamında elde ettiği 133.7 g/km’lik değeri daha geliştiren Fiat, 2015 yılında uygulamaya geçecek olan 130 g/km hedefini şimdiden yakalama hatta daha da altına inebilme başarısıyla da dikkat çekti.

Fiat markasına üst üste 3 yıldır Avrupa’nın en çevreci otomobil üreticisi unvanını kazandıran teknolojilerin başında Multijet serisi turbo dizel motorlarlar geliyor. Gelişmiş dizel motor teknolojisinde bir dünya lideri olan Fiat’ın karbondioksit (CO2) emisyonlarını yüzde 10 ile 25 oranında düşürüp diğer motor kirleticilerinin oranlarında da yüzde 60’a varan düşüşler kaydeden benzinli motor tasarımında temel bir başarıyı ifade eden MultiAir teknolojisi ise bir diğer önemli yeni ekolojik atılımını temsil ediyor. Fiat’ın yeni MultiAir teknolojisi ile donatılmış bir motor daha güçlü, bütün motor hızı aralığında daha hassas, ciddi ölçüde daha az yakıt kullanıyor ve her türlü egzoz emisyonunu büyük ölçüde azaltıyor. Ayrıca bu teknoloji, Fiat’ın en düşük geniş aralıklı CO2 emisyonlarını gerçekleştiren bir numaralı otomobil üreticisi unvanına sahip olmasını sağlayan düşük emisyon ve düşük yakıt tüketim teknolojisindeki liderliğini korumasına da yardımcı oluyor.

İlk olarak yenilenen Fiat Punto Evo modelinde ardından da yeni Fiat Doblo’nun Euro 5 normlarına uygun üretilen motorlarında sunulan Start&Stop teknolojisi ise bir başka çevreci çalışmayı temsil ediyor. Örneğin bu teknoloji ile donatılan yeni Fiat Doblo versiyonları şehir içinde %15’e varan yakıt tasarrufu ve düşük karbondioksit salınımı değerleri sunabiliyor. Start&Stop sistemiyle birleştirilen Vites Değişim Göstergesi (GSI – Gear Shift Indicator) ise ne zaman vites değiştirileceğine dair öneride bulunan bir “yardımcı pilot” işlevi görmektedir. Bu sistem sayesinde, yakıt tüketimi anlamında motordan daha verimli ekonomik çalışma performansı alınabiliyor. Gösterge paneli üzerinden takip edilebilen GSI sistemi daha verimli bir yanma performansı için vites büyütme ya da mevcut torktan en iyi şekilde yararlanmak için vites küçültme önerisinde bulunarak sürücüler için benzersiz bir asistan desteği sağlamaktadır.

Fiat’ın çevre koruma stratejisinin bir diğer yaklaşımı, araç kullanıcılarının farkındalıklarını yükselterek, otomobillerini çok daha sorumlu ve çevreyle uyumlu bir şekilde kullanmalarını sağlamayı içermektedir. Bu ilkeler, sürüş davranışını analiz eden ve araç kullanıcılarının Blue&Me sisteminin USB port’u aracılığıyla bağlantı kurarak, tüketimleri ve emisyonları ideal seviyeye indirmeleri için tasarlanmış, yenilikçi bir yazılım programı olan eco:Drive’da tatbik edilmiştir.

Ekim 2008’de sunulduğundan bu yana uygulama yaklaşık 100.000 defa indirilmiştir (www.fiat.com/ecodrive’dan ücretsiz olarak indirilebilmektedir) ve 35.000 civarında araç kullanıcısı tarafından sürekli olarak kullanılmaktadır. Bu, popülerlik anlamında dikkate değer bir başarıdır ve eco:Ville organizasyonunun yaklaşık olarak toplam 3000 ton CO2 tasarrufu yaptığı düşünüldüğünde her şeyden önce çevre açısından da bir başarıdır.

Marka (g/km) 20091. FIAT 127.8

2. Toyota 130.1

3. Peugeot 133.6

4. Renault 137.5

5. Citroen 137.9

6. Ford 140.0

7. Opel 148.9

8. VW 150.4

9. Audi 160.9

10. Mercedes 176.4
 
Yukarı Alt