Avrupa'da 35 binde veya 24 ayda bir yapılan bakımlar

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Doblo 1.6 2016 partikul filtreli model icin kullanici kilavuzunun ingilizcesini indirdim ve peyodik bakim tablosunu inceledigimde sizin de asagida goreceginiz gibi 35bin km.'de bir veya 24 ayda bir degisim oneriyorlar. Bu bakimlarda ayni yag ve filtreler mi kullaniliyor acaba yoksa uzun omurlu baska sarf malzemeleri mi?
Konu hakkinda bilgisi olanlar varsa aydinlanmak isterim.

p186.JPGp187.JPGp266.JPG

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Teşekkürler iyi yaptın indirdin

Emir_yoney24

Daimi Üye
Doblo
Adı
Emir yöney
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
tahminimce avrupada daha az dur kalk daha az trafik hava temizliği hafriyat tırları yok en önemlisi 😁 birde tabikide tahmin ettiğiniz gibi herşeyleri bizimkinden daha kaliteli

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
tahminimce avrupada daha az dur kalk daha az trafik hava temizliği hafriyat tırları yok en önemlisi 😁 birde tabikide tahmin ettiğiniz gibi herşeyleri bizimkinden daha kaliteli
Turkiye'nin her yeri Istanbul gibi trafikli degil ki. Kaldi ki kalite olarak kullanilan sarf malzemeleri yag ve filtreler zaten ayni markanin ayni urunu.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Katılıyorum bizdeki oparın bakım malzemeler düşük kalitede. Yarın imkan bulursam mann ve oparın polen filtresinin resmin çekeyim zaten arasındaki farkı göreceksiniz.

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Katılıyorum bizdeki oparın bakım malzemeler düşük kalitede. Yarın imkan bulursam mann ve oparın polen filtresinin resmin çekeyim zaten arasındaki farkı göreceksiniz.
Arkadaslar ben baska sekilde dusunmekteyim. Asagidaki gorsellerden de goreceginiz uzere her iki kilavuzda da ayni ozelliklere sahip ayni kodlu yag tavsiye edilmekte. Yani birebir ayni yag kullaniliyor.
Benim bu konuyu acmamdaki amacim acaba Tofas bizi servisler eliyle kazikliyor mu?
Gunun sonunda ayni banttan cikan araca ayni yag ve filtreler takili oldugu halde ve hemen hemen ayni sartlarda kullanilan araclara -yani afrika degil avrupa ortamini kastediyorum- neredeyse 2 kat daha fazla km icin izin veriyor. Burada bir tutarsizlik var!
p266.JPGp276.JPG

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Soldaki opar kutusunun üstündeki oparın polen filtresi, sağdaki mann kutusu üstündeki avrupa ürerimli mann hummel polen filtresi. Aradaki farkı resimleri incelerseniz görecekseniz. Opar a4 kağıttan hallice kalınlıkta.

Dosyalar

• 4A2D7889-E3D5-4F46-BE19-D5F248DA99E7.jpeg
    4A2D7889-E3D5-4F46-BE19-D5F248DA99E7.jpeg
    979,1 KB · Okunma: 32
  • 94AF07DB-99AA-4A01-8B2B-1950F47D3CE8.jpeg
    94AF07DB-99AA-4A01-8B2B-1950F47D3CE8.jpeg
    731,6 KB · Okunma: 28
  • EC6371C7-EB0A-4D11-AC0C-D6FF2BB2F1E6.jpeg
    EC6371C7-EB0A-4D11-AC0C-D6FF2BB2F1E6.jpeg
    933,2 KB · Okunma: 27
  • 72BAB40C-55A1-43C6-8445-64146D49CC47.jpeg
    72BAB40C-55A1-43C6-8445-64146D49CC47.jpeg
    1 MB · Okunma: 22
  • 1FB28DAE-A9EA-47CF-BD6A-72DA38E620FC.jpeg
    1FB28DAE-A9EA-47CF-BD6A-72DA38E620FC.jpeg
    1 MB · Okunma: 18
  • 9175D190-CEEE-4729-A38A-21D239D30219.jpeg
    9175D190-CEEE-4729-A38A-21D239D30219.jpeg
    1.004,6 KB · Okunma: 30

Efekutay

Aktif Üye
Doblo
Adı
Efe Kutay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Soldaki opar kutusunun üstündeki oparın polen filtresi, sağdaki mann kutusu üstündeki avrupa ürerimli mann hummel polen filtresi. Aradaki farkı resimleri incelerseniz görecekseniz. Opar a4 kağıttan hallice kalınlıkta.
Abi bende yakın zamanda filtreleri alcam opar ile Bosch assagi yukarı aynı paraya geliyo hangisini almamı öneririsin

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Abi bende yakın zamanda filtreleri alcam opar ile Bosch assagi yukarı aynı paraya geliyo hangisini almamı öneririsin
Bosch M2228 polen filtresi iyi resimdeki mann gibi kalın güzel.

Aracın 1,3 olduğu için diğer konuda yorum yapamam mann, bosch ve ufi filtrelere bakmanı tavsiye ederim. Benim araçtan fabrikasyon olarak ufi filtreler çıktı ilk bakımda. Şuan mann bosch ufi karışımı 5 senelik filtre setim hazırda duruyor. Hepsinden memnunum.

Efekutay

Aktif Üye
Doblo
Adı
Efe Kutay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Bosch M2228 polen filtresi iyi resimdeki mann gibi kalın güzel.

Aracın 1,3 olduğu için diğer konuda yorum yapamam mann, bosch ve ufi filtrelere bakmanı tavsiye ederim. Benim araçtan fabrikasyon olarak ufi filtreler çıktı ilk bakımda. Şuan mann bosch ufi karışımı 5 senelik filtre setim hazırda duruyor. Hepsinden memnunum.
Tamamdır abi teşekkür ederim

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Tamamdır abi teşekkür ederim
Parasal sıkıntı yoksa ve araca uzun süre binecekseniz mann ya da ufi kesinlikle. Filtron marka da mann in alt ürünü polen filtresi kullandım çok güzel.

Efekutay

Aktif Üye
Doblo
Adı
Efe Kutay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Parasal sıkıntı yoksa ve araca uzun süre binecekseniz mann ya da ufi kesinlikle. Filtron marka da mann in alt ürünü polen filtresi kullandım çok güzel.
Sağolasın abi bunları alabilicegim güvenilir bi site varmidir bide mazot filtresi hakkında kafamı kurcalayan bişey var bazı sitelerde eu5 için metal kasa mazot filtresi var bazı sitelerde ise kağıt gibi olandan var resimdeki gibi hangisinden almalıyım kafam iyice karıştı ilk defa parçaları kendim alicamda
Teşekkürler

Dosyalar

• indir.jpeg
    indir.jpeg
    4,9 KB · Okunma: 0

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Sağolasın abi bunları alabilicegim güvenilir bi site varmidir bide mazot filtresi hakkında kafamı kurcalayan bişey var bazı sitelerde eu5 için metal kasa mazot filtresi var bazı sitelerde ise kağıt gibi olandan var resimdeki gibi hangisinden almalıyım kafam iyice karıştı ilk defa parçaları kendim alicamda
Teşekkürler
E parça.com ünlü oto sponsorumuz önce onlara sorun bu markalardan varsa yardımcı olacaklardır. Yoksa Aloparça ile iletişime geçip sitelerinden alabilirsiniz.

Efekutay

Aktif Üye
Doblo
Adı
Efe Kutay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
E parça.com ünlü oto sponsorumuz önce onlara sorun bu markalardan varsa yardımcı olacaklardır. Yoksa Aloparça ile iletişime geçip sitelerinden alabilirsiniz.
Teşekkürler

saltinto

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serdar
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Arkadaslar ben baska sekilde dusunmekteyim. Asagidaki gorsellerden de goreceginiz uzere her iki kilavuzda da ayni ozelliklere sahip ayni kodlu yag tavsiye edilmekte. Yani birebir ayni yag kullaniliyor.
Benim bu konuyu acmamdaki amacim acaba Tofas bizi servisler eliyle kazikliyor mu?
Gunun sonunda ayni banttan cikan araca ayni yag ve filtreler takili oldugu halde ve hemen hemen ayni sartlarda kullanilan araclara -yani afrika degil avrupa ortamini kastediyorum- neredeyse 2 kat daha fazla km icin izin veriyor. Burada bir tutarsizlik var!

Benim bildiğim üreticiler fabrikasyon olarak Türkiye de hava şartları daha tozlu olduğu için bakım km leri düşük tutuluyor. Örneğin Renault Türkiyede 15.000 km de yağ değişim uyası verirken Avrupaya ithal araçlarda 30.000 km de yağ değişimine girmesi için uyarıyor. Ülkemizde Fiat gurubu 20.000 km, Volkswagen modeline göre 10.000-15.000 km yağ değişim için uyarmaktadır. Şahsi fikrim ise Avrupa gibi yağışlı bir iklim üzerinde değiliz, bu sebeple Fiat araçlarımız 10.000-15.000 km periyodik bakıma girmesi uygun olacaktır.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Benim bildiğim üreticiler fabrikasyon olarak Türkiye de hava şartları daha tozlu olduğu için bakım km leri düşük tutuluyor. Örneğin Renault Türkiyede 15.000 km de yağ değişim uyası verirken Avrupaya ithal araçlarda 30.000 km de yağ değişimine girmesi için uyarıyor. Ülkemizde Fiat gurubu 20.000 km, Volkswagen modeline göre 10.000-15.000 km yağ değişim için uyarmaktadır. Şahsi fikrim ise Avrupa gibi yağışlı bir iklim üzerinde değiliz, bu sebeple Fiat araçlarımız 10.000-15.000 km periyodik bakıma girmesi uygun olacaktır.
evet fabrika ziyaretmizde de bu soruya buna benzer bir cevap almıştık.
bizim hava şartlarımız yollarımızda ki toz oranı daha fazla olduğundan dolayı bakımı öne çekiyorlar

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
evet fabrika ziyaretmizde de bu soruya buna benzer bir cevap almıştık.
bizim hava şartlarımız yollarımızda ki toz oranı daha fazla olduğundan dolayı bakımı öne çekiyorlar
Toz ile alakali olsa sadece hava ve polen filtresi degistirirdi 20binde bir degistirir, yagi ve filtresini 35bin yaparlardi.
Bence bu yolabilmek ve yolamamak arasinda bir secimdir. Zira Turkiyenin her yeri tozlu degil, yagmur mu? karadenizde krali var, iyi niyetli olsalar o halde karadenizde 35bin km yaparlardi periyodu.
Kisacasi avrupada kanunlar insanlarin yolunmasina musade etmedigi icin, yada birini yolarken yakalayinca anasindan emdigini burnundan getirdigi icin kimsenin gozunun yasina bakmadigi icin olmasi gereken neyse onu yapiyorlar.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Toz ile alakali olsa sadece hava ve polen filtresi degistirirdi 20binde bir degistirir, yagi ve filtresini 35bin yaparlardi.
Bence bu yolabilmek ve yolamamak arasinda bir secimdir. Zira Turkiyenin her yeri tozlu degil, yagmur mu? karadenizde krali var, iyi niyetli olsalar o halde karadenizde 35bin km yaparlardi periyodu.
Kisacasi avrupada kanunlar insanlarin yolunmasina musade etmedigi icin, yada birini yolarken yakalayinca anasindan emdigini burnundan getirdigi icin kimsenin gozunun yasina bakmadigi icin olmasi gereken neyse onu yapiyorlar.
Bizim millet inanmaz zaten. 1.6 doblolar 20.000 km de değişmesi lazım. Bizim millet yok yok 10.000 iyi olur diye 10.000 de değişir. Kendi canına o kadar önem vermez.