Aradisk ; Spacer ?

Durum
Konu kapatılmıştır.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
185*65*15 Lastik yerine 16" jant ve 195*55*16 lastik taktığımdan dolayı arka lastikler yükde iç tarafa sürtme yapıyordu. Araştırdım Bunun sebebinin jantların fiorino ofseti olduğu içinmiş. Bende spacer ile çözüm buldum. Spacer kullanıldığı zaman lastik ve jantlar dışarı çıkacağından ve lastik iz genişliği artacağından dolayı yol tutuşunu arttırır ve daha spor görünüm sağlar . sakıncalarını araştırdım torna vs vs ile yapılanlarda çok düzgün işçilik istiyor. ama ben hazır blackline marka 20mm spacer taktım. yani gayet sağlıklı

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

geremy

Onursal Kurucu
güzel olmuş abi.
ellerine sağlık.
185 lastik yerine 195 taksam
jant bakımından nasıl olur.uyar değilmi.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
16 ve 17 jant takanların hepsinde sürtme şikayeti duydum abi. ben 2cm taktım ama 5mm veya 8mm sürtmeyi kurtarabiliyor. yani flanş , aradisk kullanmanız gerekir. Jantı değiştirmezseniz sürtmez ama 16 jant takarsanız sıkıntılı. yani 195*65*15 de sorun yok :)

geremy

Onursal Kurucu
lastik işini senden okey aldım
ilerde jant değişiminde yine bilgi alırım teşekkürler.

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Kampananın üzerine monte ediliyor cantta bunun üzerine takılıyor kardeşim....

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Eyvallah saygımız sonsuz .......

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
mustafa abi uzmanlık işini abartıyorsun :)

bu disklerin nereye takıldığı konusu ise hiç bir yere monteli değil. sadece orta göbeğe oturuyor. ve spacer kalınlığı kadar daha uzun bijon kullanmanız gerekiyor. mesela benim spacerlar 20mm ve bujilerde 20mm daha uzun. kimileri uzun bijon sakıncalı kopar jantı taşımaz falan dediler. ama ilgisi yok. spacerin göbeği kampana göbeğine oturuyor. yani ağırlık tamamen göbekte. jantda spacerin göbeğine oturtuyorsunuz. bijonlar sadece sabitlemek için kullanılıyor. şükür sorun yok gayet de gösterişli. Aracım daha KASlı görünüyo bir bakan bir daha bakıyor :)

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Ekrem tarafından yazılan metin:
mustafa abi uzmanlık işini abartıyorsun :)

bu disklerin nereye takıldığı konusu ise hiç bir yere monteli değil. sadece orta göbeğe oturuyor. ve spacer kalınlığı kadar daha uzun bijon kullanmanız gerekiyor. mesela benim spacerlar 20mm ve bujilerde 20mm daha uzun. kimileri uzun bijon sakıncalı kopar jantı taşımaz falan dediler. ama ilgisi yok. spacerin göbeği kampana göbeğine oturuyor. yani ağırlık tamamen göbekte. jantda spacerin göbeğine oturtuyorsunuz. bijonlar sadece sabitlemek için kullanılıyor. şükür sorun yok gayet de gösterişli. Aracım daha KASlı görünüyo bir bakan bir daha bakıyor :)
Ekrem kardeşim ben daha önce starex iolan bir arkadaşımda görmöştüm kesinlikle eminim bijon kesmesin diye flanş yada bbbmodern adıyla spacer kampanaya bağlıydı ....Bo durumda o zaman değişik şekillerde kullanılıyor öyleccyse....

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Doğrudur abi. 3-4 farklı çeşit uygulama var. mesela bu fotoğrafdaki ise önce spaceri kampanaya vidalıyorsun daha sonra jantı spacera sabitliyorsun. hatta 4*100 ü 5*108 janta çevirebilirsin. sizin aracınız 4*100 bijondur ama çok sevdiğiniz jantnız 5*108 dir. böyle bir uygulama ile jantınızı aracınızda kullanabilirsiniz. benim ki basit bir uygulama amacım arka teker sürtünmesini önlemekdi
25mmSpacerCloseUP.jpg

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Doğrudur abi. 3-4 farklı çeşit uygulama var. mesela bu fotoğrafdaki ise önce spaceri kampanaya vidalıyorsun daha sonra jantı spacera sabitliyorsun. hatta 4*100 ü 5*108 janta çevirebilirsin. sizin aracınız 4*100 bijondur ama çok sevdiğiniz jantnız 5*108 dir. böyle bir uygulama ile jantınızı aracınızda kullanabilirsiniz. benim ki basit bir uygulama amacım arka teker sürtünmesini önlemekdi
25mmSpacerCloseUP.jpg
okey şimdi oldu çünkü gözlerimle gördüm bilgi için teşekkürler......

Dark Knight

Fenomen Üye
Valla belli bile değil süper olmuş. Lastikler ömrünü tamamladı mı ben 16 jant yerine yine 15 ile devam edip 195 düşünüyorum. illa aradisk - spacer gerekir mi ? Bi de getirisi götürüsü ne olur ?

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Bence + sı olur araç lastik araları açıldığı için aracın virajlarda yan yatma eyilimi azalır diye tahmin ediyorum....

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
aks mesafesi açıldığı için yol tutuşu fark edilir derecede artıyor. fırsat buldukça sıkıştırdım ama banamısın demiyor. servis bişey demedi. hatta o da benden bilgi aldı. nasıl nerden temin ettiğim konusunda. zararı olacağını veya olabileceğini söylemedi. götürüsü zararı yok. he benim gördüğüm tek sakınca lastikler davlumbazdan dışarı çıktığı için araç daha çok kirleniyor daha çok çamur sıçrıyor.

birde 16 yerine 15e düşüp 195 i tam anlıyamadım :) kullandığınız jant zaten 15 değil mi

Dark Knight

Fenomen Üye
aks mesafesi açıldığı için yol tutuşu fark edilir derecede artıyor. fırsat buldukça sıkıştırdım ama banamısın demiyor. servis bişey demedi. hatta o da benden bilgi aldı. nasıl nerden temin ettiğim konusunda. zararı olacağını veya olabileceğini söylemedi. götürüsü zararı yok. he benim gördüğüm tek sakınca lastikler davlumbazdan dışarı çıktığı için araç daha çok kirleniyor daha çok çamur sıçrıyor.

birde 16 yerine 15e düşüp 195 i tam anlıyamadım :) kullandığınız jant zaten 15 değil mi

Yok ben 16 ya çıkmayı düşünmüyorum şimdilik, maliyet çok artıyor. 15 de devam edip ileride lastikleri 195 yapayım düşüncesindeyim.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:

Yok ben 16 ya çıkmayı düşünmüyorum şimdilik, maliyet çok artıyor. 15 de devam edip ileride lastikleri 195 yapayım düşüncesindeyim.

anladım abi. 16 ya çıktığın an kullanacağın en küçük tabanlı lastik 195. bu durumda da araç yüklüyken veya sert sağa sola manevralarda arka tekerler iç tarafa sürtüyor. bu durumu engellemek için de spacer şart. 15 jantta kalıp 195*65*15 lastik kullanırsanız sorun çıkarmaz. 195 tabanın size artıları olur. fren mesafesi azalır. ani kalkmalarda patinaj olayı azalır yere daha iyi tutunursunuz. yakıt sarfiyatınız asla ama asla artmaz. jantları değiştirip hem şehir içi hem şehir dışı sık sık denemeler yaptım. etkilemiyor

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI

bütün sorun çamur olsun be kardeşim 4 yakışıklı paçalık sorunu çözer......

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
bakiergul tarafından yazılan metin:

bütün sorun çamur olsun be kardeşim 4 yakışıklı paçalık sorunu çözer......

paçalığım var zaten abi de ön çamurluk saçları kurtarmıyor. 20mm 10mm taksaymışım kurtaracakmış. ben takmışken biraz da kas gösterelim diye 20m seçtim :)

Durum
Konu kapatılmıştır.