Aracı durdurduğumda debriyajada bassam titreme yapıyor

I

ihsan3535

Misafir
arkadaşlar merhaba fiat doblo 2013 model 1.3.

örneğin 3. viteste giderken durmak istediniz ve debriyaja basarak durdunuz ama vites halen 3 te duruyor...fakat debriyaja sonuna kadar bassanızda araç titreme yapıyor sanki debriyaja yarım basıyormuş gibi oluyor..

kavramadamı bir sorun olabilir,yoksa başka bir sıkıntımı vardır?

birde bu araçlarda öğrendiğim kadarıyla geri viteste senkromeç yokmuş geri vitese geçirirken aşırı derecede garçlama yapıyor aşırı derecede çoğaldı başına gelene varmı?

t0LgA

Daimi Üye
Adı
Tolga
Modeli
Renk
Crono Gri
Geriye takmadan önce vitesi 2 ye takın sonra geri takın. Muhtemelen debriyaj merkezi arizalanmis. Balata da degismesi gerekebilir. Benim de sıkışık trafikte başıma geliyor bu durum. Ustam debriyajinin omru az kalmış dedi.

yenidoblocu

Daimi Üye
Adı
Berkay
Modeli
Renk
siyah
debriyaj eskisinden sertse baskı balataya baktırın bence..Eğer bitikse yolda bırakır çok sıkıntı olur.Ayrıca fren balataları veya diskler gidikse ondan da yapabilir.Geri viteste o problem bütün doblolarda var bende önce 1'e atıp sonra geriye atıyorum.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Bence debriyaj bilyasi ve balatasi

I

ihsan3535

Misafir
@t0LgA
araç 70 bin kmde kaçırma falan yapmıyor balata iyi durumda...debriyaj üst merkez daha önce başka bir sıkıntıdan dolayı zaten değişmişti....debriyaj ana merkezdenmi bahsediyorsunuz?

2'yede taksan 5'ede taksan ne yaparsan yap geri viteste garçlama yapıyor...

bir önceki d2 kasadanda kullanıyorum onda hiç ses yok yeni kasaların şanzumanında geri vites senkromeçi olmadığı için yenilerde hep aynı sorunun olduğunu hatta puntolardada olduğunu söylüyorlar

I

ihsan3535

Misafir
@yenidoblocu

baskı balatayı denedim zaten iyi durumda,kaçırma v.s yok debriyaj sertliğide ilk günki gibi duruyor

fakat fren balatasıyla nasıl bir ilgisi vardır onu anlayamadım? açıklayabilirmisiniz?

yenidoblocu

Daimi Üye
Adı
Berkay
Modeli
Renk
siyah
sert bir balata kullanıyorsan diske zarar vermiş olabilir.bence hemen iyi bir ustaya göster..

I

ihsan3535

Misafir
@yenidoblocu
balata hep orijinal kullanıyorum bayram sonuna kadar inşallah bişey çıkmaz bayram sonu göstereceğim

I

ihsan3535

Misafir
birde bugün ortaya çıkan bir ses var araç giderken vuuuuu tarzında ses yapıyor yani gaza bastıkça çoğalıyor buda galiba şanzumanla bağlantılı bir ses....

turbo sesimi diye dinledim ama turbo sesi değil

asaglam

Onursal Üye
Adı
Ahmet
Meslek
Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Siyah
@ihsan3535

balata sıyırıyo olabilir bi yokuşta denesen iyi olucak.bide orda gormek lazım.

I

ihsan3535

Misafir
@asaglam
bugün onuda denedim dik yokuşlarda ilk aldığımda nasılsa aynı şekilde kalkıyor ama tabi ses devam ediyor,rölantide gaza basınca ses yok,giderken gaza basınca ses yükseliyor.

asaglam

Onursal Üye
Adı
Ahmet
Meslek
Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Siyah
@ihsan3535

sen bi ustana göster arabanı.