Antifriz hakkında

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
27/12/2018 tarihinde 33.500 km'de yetkili serviste opar kırmızı antifriz değişimi yapıldı.06/08/2020 tarihinde 39.800 km'de yıllık bakımını yaptırdığımda yetkili serviste ölçüm yaptırdığımda eksi 35 değerini verdi.12/08/2021 tarihinde yetkili serviste 44.300 km'de yıllık bakımını yaptırdığımda ölçüm cihazının bozuk olmasından dolayı ölçülemedi.Antifriz değişiminden sonra 10.800 km yol yapmışım.Şimdi antifrizi değiştirmeme gerek var mı?Servise yolum düşmedi ilçedeyim il merkezine gitmem gerekiyor.İlçede soğutma kabının kapağını çoluk çocuğa taktırdıkları için ölçtürmek içimden gelmiyor.

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
27/12/2018 tarihinde 33.500 km'de yetkili serviste opar kırmızı antifriz değişimi yapıldı.06/08/2020 tarihinde 39.800 km'de yıllık bakımını yaptırdığımda yetkili serviste ölçüm yaptırdığımda eksi 35 değerini verdi.12/08/2021 tarihinde yetkili serviste 44.300 km'de yıllık bakımını yaptırdığımda ölçüm cihazının bozuk olmasından dolayı ölçülemedi.Antifriz değişiminden sonra 10.800 km yol yapmışım.Şimdi antifrizi değiştirmeme gerek var mı?Servise yolum düşmedi ilçedeyim il merkezine gitmem gerekiyor.İlçede soğutma kabının kapağını çoluk çocuğa taktırdıkları için ölçtürmek içimden gelmiyor.
Kendimden örnek vericek olursam soğutma sıvısı 5 yıl hiç değişmedi😁 buna rağmen -25 C idi geçen yaz devirdaim pompası değiştiğinden dolayı mecbur değişti selenia parafulu organik antifiriz (kırmızı) aldım diğerlerine göre bitık pahalı.bence değişmek gerekmez Eğerki değişmek istersende aklında olsun kırmızı antifirizde iki çeşit bizim araçlara parafulu organik olan koyulması gerekiyor orjinal kırmzı antifirizin üzeirine sakın sakın yeşil mavi organik olmayan kırmızı antifirz ilave ettirmeyin çökeltiyapıp motorda biyerleri tıkar aman dikkat.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Daha istemez.yakınlardanormal tamirhane varsa oralardada ölçtürebilirsiniz.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
https://www.hepsiburada.com/petrol-...anik-kirmizi-antifriz-3-litre-pm-HB00000F8VYA
Yukarıda linkini verdiğim ürünü geçtiğimiz yaz buradan almıştım 55 liraya uygun bulunca.Bizim dobloya uyumlu mudur?Kullanan oldu mu petrol ofisi antifrizini?Organik antifriz olması gerekiyor ve opel'in 1.3 cdti motoruda multijet dexos2 petrol ofisi üretimi bir yağ ve onaylı olarak kullanıyorlardı diye hatırlıyorum antirizi de kullanılabilir diye tahmin ediyorum depoda duruyor daha kullanmadım.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Kendimden örnek vericek olursam soğutma sıvısı 5 yıl hiç değişmedi😁 buna rağmen -25 C idi geçen yaz devirdaim pompası değiştiğinden dolayı mecbur değişti selenia parafulu organik antifiriz (kırmızı) aldım diğerlerine göre bitık pahalı.bence değişmek gerekmez Eğerki değişmek istersende aklında olsun kırmızı antifirizde iki çeşit bizim araçlara parafulu organik olan koyulması gerekiyor orjinal kırmzı antifirizin üzeirine sakın sakın yeşil mavi organik olmayan kırmızı antifirz ilave ettirmeyin çökeltiyapıp motorda biyerleri tıkar aman dikkat.
ne Kadar km yapmıştınız 5 yıllık süreçte?

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Degiştirmek bir şey kaybettirmez verdiğiniz zamana göre değiştirmenize de gerek yok.Çeşitli sebeplerden son 1.5 yıl içinde 3 sefer değiştim birinde yağ soğutucum patladı değiştim sistemde haliyle yağ tortusu kalır genleşme kabında yağ bezeleri görünce 8 ay üzerine tekrar değiştim.En son da 1 ay kadar önce Motor kayışını değişmek için ustaya gittim devirdaim in contasından antifiriz görünmeye başladığını söyledi değişmesini söyledim birde ondan dolayı mecburi değişti motoryn içini görmüş oldum en ufak paslanma yoktu kanallarda devirdaimim metal kısımlarıda temizdi antifiriz düzenli kullanımı önemli.Yukarda linkte sormuşsunuz Petrol ofisi kullanırım genelde ve çok iyi antifiriz devirdaimi değiştirince orada arkadaşlar kırmızı castrol koydular ama petrol ofisini tavsiye ederim kullanan biri olarak

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Degiştirmek bir şey kaybettirmez verdiğiniz zamana göre değiştirmenize de gerek yok.Çeşitli sebeplerden son 1.5 yıl içinde 3 sefer değiştim birinde yağ soğutucum patladı değiştim sistemde haliyle yağ tortusu kalır genleşme kabında yağ bezeleri görünce 8 ay üzerine tekrar değiştim.En son da 1 ay kadar önce Motor kayışını değişmek için ustaya gittim devirdaim in contasından antifiriz görünmeye başladığını söyledi değişmesini söyledim birde ondan dolayı mecburi değişti motoryn içini görmüş oldum en ufak paslanma yoktu kanallarda devirdaimim metal kısımlarıda temizdi antifiriz düzenli kullanımı önemli.Yukarda linkte sormuşsunuz Petrol ofisi kullanırım genelde ve çok iyi antifiriz devirdaimi değiştirince orada arkadaşlar kırmızı castrol koydular ama petrol ofisini tavsiye ederim kullanan biri olarak
Petrol ofisi antifrizi hepsiburada.com dan aldım ipeksanal mağazacılık diye bir yerdi.Siz nereden alıyordunuz kullandığınızda.Piyasada sahte antifriz olduğunu duydum bu aldığım ürünün orijinal olup olmadığını nasıl anlayabilirim?Ürün resmini ekliyorum iletiye.Petrol ofisine de yazdım cevap gelmedi daha.

Dosyalar

• WhatsApp Image 2021-11-28 at 03.45.25 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-28 at 03.45.25 (1).jpeg
    113,8 KB · Okunma: 6
  • WhatsApp Image 2021-11-28 at 03.45.26 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-28 at 03.45.26 (1).jpeg
    137,8 KB · Okunma: 6
  • WhatsApp Image 2021-11-28 at 03.45.26 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-28 at 03.45.26 (3).jpeg
    87,7 KB · Okunma: 6

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Yakıtı petrol ofisinden kullanırım genelde, istasyonlardan alıyorum.Ücret olarak internetle aynı belki 5 lira oynar onun içinde uğraşmıyorum istasyonlar direkt üreticiden tedarik ediyor daha sağlam

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
https://www.hepsiburada.com/petrol-...anik-kirmizi-antifriz-3-litre-pm-HB00000F8VYA
Yukarıda linkini verdiğim ürünü geçtiğimiz yaz buradan almıştım 55 liraya uygun bulunca.Bizim dobloya uyumlu mudur?Kullanan oldu mu petrol ofisi antifrizini?Organik antifriz olması gerekiyor ve opel'in 1.3 cdti motoruda multijet dexos2 petrol ofisi üretimi bir yağ ve onaylı olarak kullanıyorlardı diye hatırlıyorum antirizi de kullanılabilir diye tahmin ediyorum depoda duruyor daha kullanmadım
Yukarıda linkini verdiğim ürünü geçtiğimiz yaz buradan almıştım 55 liraya uygun bulunca.Bizim dobloya uyumlu mudur?Kullanan oldu mu petrol ofisi antifrizini?Organik antifriz olması gerekiyor ve opel'in 1.3 cdti motoruda multijet dexos2 petrol ofisi üretimi bir yağ ve onaylı olarak kullanıyorlardı diye hatırlıyorum antirizi de kullanılabilir diye tahmin ediyorum depoda duruyor daha kullanmadım.
Kırmızı organik olduktan sonra sorun yok kullanabilirsin

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
Petrol ofisi antifrizi hepsiburada.com dan aldım ipeksanal mağazacılık diye bir yerdi.Siz nereden alıyordunuz kullandığınızda.Piyasada sahte antifriz olduğunu duydum bu aldığım ürünün orijinal olup olmadığını nasıl anlayabilirim?Ürün resmini ekliyorum iletiye.Petrol ofisine de yazdım cevap gelmedi daha.
İnternet üzerinden motul yağda sahtecilik olayı Başıma geldi Ben yetkili satıcısından selenia almıştım geçen yıl 100 tlye 3lt.ozaman petrol ofisininki opetinki 50 liraydı devirdaimi değiştiren usta illa orjinali olmazsa ben koymam dedi çıkabilecek sorunları anlatınca selenia aldım istersen elindeki antifirizini ölçtür üzerindeki derece değerini tam olarak verecekmi sahte olsa o değeri vermez diye düşünüyorum

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
İnternet üzerinden motul yağda sahtecilik olayı Başıma geldi Ben yetkili satıcısından selenia almıştım geçen yıl 100 tlye 3lt.ozaman petrol ofisininki opetinki 50 liraydı devirdaimi değiştiren usta illa orjinali olmazsa ben koymam dedi çıkabilecek sorunları anlatınca selenia aldım istersen elindeki antifirizini ölçtür üzerindeki derece değerini tam olarak verecekmi sahte olsa o değeri vermez diye düşünüyorum
Saf kutu içindeki antifriz ölçümünde o değeri verirse problem yok mudur?Petrol ofisinden bugün dönüş oldu resimlerini de gönderdim kayıt açıldı genel merkez cevap verecekmiş.QR kod koysalardı bu kadar sorun olmazdı orijinal olup olmadığını anlamak

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Ben 4 sene sonra 30 bin yaptıktan sonra değşiştirdim kendin. Petronas paraflu up kullandım kendi antifrizi vardı piyasada. Saf suyla karıştırıp değiştirdim. Çok bekletmemek lazım antifiriz sadece soğuktan korumuyor motor içinde korozyonu da önlüyor. Motor bir çürümeye başlarsa ardı kesilmez.

Recep.Y.

Aktif Üye
Doblo
Adı
recwp
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Derecede sorun olmasada 2017 model 1.6 doblomun kış başında antifirizini shell marka kirmizi antrizle degistirdim. Cıkan antfrizin rengi koyulasmis icinde tortular olusmus ve en onemlisi genlesme kabindaki pisligi gordukten sonra belli araliklarla degistirmek en iyisi.. Ayrica fabrikada dolumu yapan tesisin filtrelerinin ayda bir geldigi halide gorunce :) aractaki hic bir sivinin degismez cumlesini kabullenemiyorum ....

Emir_yoney24

Daimi Üye
Doblo
Adı
Emir yöney
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Herkez bilmez ama asıl önemli olan -25 -30 a dayanması değil, önemli olan motorun içini temiz tutması paslanma vs. Yapmaması

Recep.Y.

Aktif Üye
Doblo
Adı
recwp
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Herkez bilmez ama asıl önemli olan -25 -30 a dayanması değil, önemli olan motorun içini temiz tutması paslanma vs. Yapmaması
Kesinlikle katiliyorum.
4 yillik aracta servis olcum yapiyor gerek yok diyor.
Aynı aracın genlesme kabini ilac ve kum doldurarak 1 saatte zor temizledim mesela..Hortumlari ve motor kanallarini riske atmaya bile degmez 50 liralik antifriz için.. Pas gordugun an degistir gitsin :)

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Kesinlikle katiliyorum.
Aynı aracın genlesme kabini ilac ve kum doldurarak 1 saatte zor temizledim mesela..Hortumlari ve motor kanallarini riske atmaya bile degmez 50 liralik antifriz için.. Pas gordugun an degistir gitsin :)
Sistemde ki sıvıyı tamamen değiştiremeyip sadece koyulan antifriz kadar soğutma sıvısını boşaltıldığı için kısa bir süre sonra rengi bozulmaya başlıyor.Örnek aracımda ki antifriz yaklaşık 12 bin km oldu değişeli fakat ilk konulduğu renginde değil hafif değişim olmuş renk tonu olarak.Yaptığım araştırmalarda gerek ustalara gerek internet üzerinden edindiğim bilgilerde OAT olarak geçen organik antifrizlerin 5 yıl ya da 200 bin km kullanım fayda ömrünün olduğu şeklinde. Zaten organik antifrizin üzerinde uzun ömürlü ibaresi yer alıyor.Sistemde ki soğutma sıvısını ne kadar boşaltırsanız boşaltın blok içerisinde kalacağından tamamen değişme imkanı maalesef olmuyor.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Sistemde ki sıvıyı tamamen değiştiremeyip sadece koyulan antifriz kadar soğutma sıvısını boşaltıldığı için kısa bir süre sonra rengi bozulmaya başlıyor.Örnek aracımda ki antifriz yaklaşık 12 bin km oldu değişeli fakat ilk konulduğu renginde değil hafif değişim olmuş renk tonu olarak.Yaptığım araştırmalarda gerek ustalara gerek internet üzerinden edindiğim bilgilerde OAT olarak geçen organik antifrizlerin 5 yıl ya da 200 bin km kullanım fayda ömrünün olduğu şeklinde. Zaten organik antifrizin üzerinde uzun ömürlü ibaresi yer alıyor.Sistemde ki soğutma sıvısını ne kadar boşaltırsanız boşaltın blok içerisinde kalacağından tamamen değişme imkanı maalesef olmuyor.
Evet ama eski aracımda pas vardı hararet sorunu yaptıracak kadar sıkıntı çıkarmıştı. Erken değişim iyidir bende çok bekledim aslında 3. Yılında değişecektim fiat sağolsun tahliye musluğu koymamış hortuma da kolayca ulaşamayınca ertelemiştim.
Şuan elimde bir petronas paraflu up daha var. Triger değişince komple yeniliycem yine antrifizi. Maşallahı var hiç hararet deyip üzmedi beni. Yeri geldi 2000 metre rakımlı dağa 5 kişi tırmandık. Eski araç olsaydı 5 kez hararet yaparak çıkardık.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Antifirizin sadece soğuğa dayanıklılığı yoktur korozyonu önleme dışında yüksek hararet şertlarında hararet derecenizide düşük tutar saf su bulunan bir motor 90C geçtiğinde şişer antifirizde kaynama sıcaklığı oranına göre 130C lere kadar çıkabilir buda ani ısı artışlarında motoru korur hemen conta yakma riskine girmez.Genel bir kanı vardır burası soğuk olmuyor antifirize gerek yok bu mantıkta olan insanlar var öyle değil antifiriz her şartta kullanılmalı

Emir_yoney24

Daimi Üye
Doblo
Adı
Emir yöney
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Kesinlikle katiliyorum.
Yedek su deposunuda kumla temizlemeyin kaç para sanki sıfır orjinal