Anlık ortalama tüketim 9.8 lt

Karahanlı

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ali yasin
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Benimde ortalamam 6 lt civarı iken şimdi 9.8 ..ohaa dedim ama kış bu kadar mı etkiler anlayamadım..Doblo 1.6 mjet 105 lik

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Benimde ortalamam 6 lt civarı iken şimdi 9.8 ..ohaa dedim ama kış bu kadar mı etkiler anlayamadım..Doblo 1.6 mjet 105 lik
Motor ısınınca normal değere düşer. Isınıncaya kadar ne kadar yol giderse o kısmı misli ile yakar.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

Beskazali_yörük

Aktif Üye
Doblo
Adı
Mehmet
Kan Grubu
A RH +
Meslek
İşsiz
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Bu arada İzmir enriko aliberti aracın Mazot tüketimi seviyesini bozduktan sonra bir daha düzelmedi araç hâlâ çok fazla yakıyor

Beskazali_yörük

Aktif Üye
Doblo
Adı
Mehmet
Kan Grubu
A RH +
Meslek
İşsiz
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Mazot tüketimi çok fazla

Dosyalar

• IMG_20220621_105728_1.jpg
    IMG_20220621_105728_1.jpg
    806,2 KB · Okunma: 13

Sefa cenikli

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sefa
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sağlık Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Mazot tüketimi çok fazla
TRİP sıfırlama yapıp bir daha bakın ayrıca tüketim kullanım şartlarına göre de değişkenlik gösterebilir. Bu da dikkate alınmalı diye düşünüyorum iyi sürüşler.

Beskazali_yörük

Aktif Üye
Doblo
Adı
Mehmet
Kan Grubu
A RH +
Meslek
İşsiz
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
İnternet üzerinden araç beyin sıfırlama ya baktım kontak üzerinde cam açık + kutup başı sök 20 dakika bekle kapıyı açmadan kutup başı tak araç çalıştır bu şekilde beyin sıfırladım trip a trip b diğer değerler sıfırlandı ancak tüketim değeri hâlâ aynı kaldı hatta yine bu sitede map sensörü temizliği gördüm belki ondandır diye map sensörü temizledim yine aynı yine aynı enriko aliberti ye bir girdi aracın huyu suyu değişti önceden şehir içi en fazla 7.4 şehirler arası 6 yada 6.4 yakıyordu şimdi 10 litreden aşağı düşmüyor mazot olmuş zaten 30 TL km de 3 TL çok büyük bir rakam bir memleket e git gel 700 oda 2100 TL oda bir evin önünden öteki evin önüne memlekette misafirliğe gitmek hariç

Sefa cenikli

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sefa
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sağlık Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
İnternet üzerinden araç beyin sıfırlama ya baktım kontak üzerinde cam açık + kutup başı sök 20 dakika bekle kapıyı açmadan kutup başı tak araç çalıştır bu şekilde beyin sıfırladım trip a trip b diğer değerler sıfırlandı ancak tüketim değeri hâlâ aynı kaldı hatta yine bu sitede map sensörü temizliği gördüm belki ondandır diye map sensörü temizledim yine aynı yine aynı enriko aliberti ye bir girdi aracın huyu suyu değişti önceden şehir içi en fazla 7.4 şehirler arası 6 yada 6.4 yakıyordu şimdi 10 litreden aşağı düşmüyor mazot olmuş zaten 30 TL km de 3 TL çok büyük bir rakam bir memleket e git gel 700 oda 2100 TL oda bir evin önünden öteki evin önüne memlekette misafirliğe gitmek hariç
Aracın fazla yakıt tüketmesi belirli nedenlerden meydana geliyor. Kullanım şekli AGRESİF VEYA PASİF şehir içi veya şehirler arası seyahat aracın bakım periyotlarını düzenli veya düzensiz oluşu ki bunun içerisine kaliteli veya kalitesiz özellikle motor yağı konusu (sahte ve kalitesiz yağlar) filtreler özellikle mazot, hava filtresi mekanik sorunlar uygun olmayan lastik seçimi ve lastik basınç ayarları, rot balans ayarından tutunda enjektör ve hatta hatta debriyaj bakımı dahi bunu etkiliyor. Sizdeki sorunun kaynağını ararken özellikle bu belirttiğim seçenekleri göz önünde bulundurmanızda fayda olacağı ayrıca da bakım konusunda iyi bir servis arayışı içerisinde olmanızı tavsiye ederim. Umarım sorununuz en kısa sürede çözülür.

Beskazali_yörük

Aktif Üye
Doblo
Adı
Mehmet
Kan Grubu
A RH +
Meslek
İşsiz
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Motor yağı 5 40 Selenia daha değişeli 100 km oldu diğer değişen yağ filtresi hava filtresi de orginal opar dan alındı lastik 205 55 16 6000 km önce sıfır aldım hava basıncı 38 39 diye hatırlıyorum debriyaj seti enriko aliberti de değişti çıkan parça ile takılan parça nın seri numarası farklı sorduğumda önceden yanlış takılmış normalde takılması gereken bu seri numarası dediler ama enjektör e hiç baktırmadım

Beskazali_yörük

Aktif Üye
Doblo
Adı
Mehmet
Kan Grubu
A RH +
Meslek
İşsiz
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Arkadaşlar bugün fark ettiğim şeyi sizinle paylaşmak istedim önceden sadece ortalama tüketim e bakıyordum bu sefer anlık tüketime baktım ve araç 1600 1700 1800 devirde iken 6 litre yakıyor ama 2000 deviri geçtiği anda araç anlık tüketim 25 hatta 30 litreyi buluyor sebebi nedir bilgisi olan var mı acaba