Amortisör ve Z-Rot değişimi sonrası gelen tıkırtı

saltinto

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serdar
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Merhaba Arkadaşlar Cmts. aracımın ön amortisör ve z-rotlarını değiştirdim. azıcık bozuk yolda giderken eklediğim videodaki gibi tıkırtılar gelmeye başladı. değişene kadar böylebir sorun yoktu. bugün akşam gitip Z-rotu yenisini taktırdım yine aynı ses devam ediyor. Bunu daha önce yaşayan oldumu, çözümü nedir? Geçen sene Amortisör takozlarını değiştirmiştim ama acaba yinemi bozuldu. Çektiğim videoyu dinleyebilirmisiniz.

Gunki K

Aktif Üye
Doblo
Adı
Güner
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Gri
Bendede var o sesten

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Yanlış yere odaklanılmış bu ses burç boşluğu herhangi bir parçanın olabilir Z rotun bağlı olduğu viraj demirinin burçları var genelde gözden kaçarlar onlarda boşluk olabilir.Salıncaklar eskiyse onlarıda bakın.Aracın her bakımda altını gözden geçiririm eğer aşınan burç varsa muhakkak değiştirtirim.

Doblolara fısıldayan adam

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Merhaba Arkadaşlar Cmts. aracımın ön amortisör ve z-rotlarını değiştirdim. azıcık bozuk yolda giderken eklediğim videodaki gibi tıkırtılar gelmeye başladı. değişene kadar böylebir sorun yoktu. bugün akşam gitip Z-rotu yenisini taktırdım yine aynı ses devam ediyor. Bunu daha önce yaşayan oldumu, çözümü nedir? Geçen sene Amortisör takozlarını değiştirmiştim ama acaba yinemi bozuldu. Çektiğim videoyu dinleyebilirmisiniz.
Kardeşim aynı dertten muzdaribiz amortisöre bağlanan askı rotu küpesi zayıf oluyor yeni askı rotları da somun girişlerini saplamalarını uzun bırakıyorlar 3 defa değiştik olmadı üst küpe bağlantısına çift somunla kontra yapın deneyin kurtarmazsa buraya yazın yardımcı olayım

saltinto

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serdar
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Kardeşim aynı dertten muzdaribiz amortisöre bağlanan askı rotu küpesi zayıf oluyor yeni askı rotları da somun girişlerini saplamalarını uzun bırakıyorlar 3 defa değiştik olmadı üst küpe bağlantısına çift somunla kontra yapın deneyin kurtarmazsa buraya yazın yardımcı olayım
Teşekkür ederim tespitiniz doğru çıktı.
Aynen dediğiniz gibi yapıldı ve sorun çözüldü. Markasını yazmakta çekinmiyorum Teknorot otomotivin (Düzce) Z-rot üzerinde gönderdiği somunlar çok vasat. En ufak yükte gevşiyor. Biz Fiberli Somun ile değiştirerek, üzerinde gelen somunları da kontra olacak şekilde taktık. Sırf bu sorun yüzünden aracı üç kere lifte kaldırdık başka bir şeylerde bozuk mu diye. Firma üç kuruş kar edeceğim diye kalitesiz gevşeyen bir somun kullanıyor. Bu yazıyı okuyan arkadaşlar firmanın ürünlerini alırken düşünüp öyle alsınlar. Boşuna ben gibi zaman ve nakit kaybı yaşamasınlar.

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Teşekkür ederim tespitiniz doğru çıktı.
Aynen dediğiniz gibi yapıldı ve sorun çözüldü. Markasını yazmakta çekinmiyorum Teknorot otomotivin (Düzce) Z-rot üzerinde gönderdiği somunlar çok vasat. En ufak yükte gevşiyor. Biz Fiberli Somun ile değiştirerek, üzerinde gelen somunları da kontra olacak şekilde taktık. Sırf bu sorun yüzünden aracı üç kere lifte kaldırdık başka bir şeylerde bozuk mu diye. Firma üç kuruş kar edeceğim diye kalitesiz gevşeyen bir somun kullanıyor. Bu yazıyı okuyan arkadaşlar firmanın ürünlerini alırken düşünüp öyle alsınlar. Boşuna ben gibi zaman ve nakit kaybı yaşamasınlar.
Geçmiş olsun kontra gevşer ise amortisör küpesine pul koyup kaynattırın rica ederim inşallah bir daha yaşamazsınız

freedy

Azimli Üye
Doblo
Adı
Tarık
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Ne kadara mal oldu

EnginDemirbas

Daimi Üye
Doblo
Adı
Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Bu ses motor altında şanzıman takoz sesidir. Orijinali 600 TL Yan sanayi ürün 230 TL . Değişim süresi 10 dakika sürüyor. Yeni yaptırdım.
Buradan detaylara bakabilirsiniz.

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo