Acil !!! Motordan gelen kayış sesi

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Aracım 1.3 mjet 130km de soğukken çalıştırdığımda ince bir ses kayış sesine benzeyen bir ses geldi.
Biraz çalışıncınca kendiliğinden gitti. Bu km deki bir araç için normal bi durum değil bence.
Pazartesi günü servise götürmeyi düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

sukru56

Onursal Üye
Doblo
Adı
mehmet
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
beyaz
Benim aracta 2011 160 binde ilk calistirinca ne sesleri bilmiyorum ama ilk anki cikardigi ses desibeli 100 ise 2 dk icinde 50 ye dusuyor ben de alistim normal deyip geciyorum duyan arkadaslarda hep dizel motorlar boyle diyor

eness27eness

Aktif Üye
Modeli
Renk
beyaz
Ben bu konu serwise sordum d3 1.6 premio aracm soyledigi 1.6 larda cok normal sesli calisir isininca duser dedi ozellikle soguk havalarda dedi gercekten oyle yazin bukadar sesli olmuyor sikinti yok yani

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşlar soğuk havada aracınızın biraz sesli çalışması normaldir.çalıştırdığınız aracınıza kesinlikle gaz basmayın ve en az 5 dakika rolantide bırakın.bu süre sonunda motor sesinin normale döndüğünü göreceksiniz.soğuk kayışlardan ve küçük buzlanmalardan ötürü motor biraz sesli çalışabilir ancak 5 dakika içerisinde motor ısınmaya başlar ve sesler normale döner.gece sıcaklığı sıfırın altına düşen yerlerde motoru 10 dakika rolantide bırakın.

aracınızın antifiriz oranını mutlaka ölçtürün,antifiriz oranı düşükse yada antifiriz bozunmuşsa aracın soğutma suyunu boşaltıp yeniden %50 paraflu-su karışımı ile soğutma suyunu doldurun.

antifirizin eksik olması çok tehlikelidir.soğutma suyu donarsa kapak çatlayabilir.başınıza bela alırsınız.50 liralık antifiriz için motor sökme riskine değmez.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Yorumlar için sağolun. Ben biraz takıntılıyım bu ses konularında. Gün içerisinde tekrar ses gelir ise servise gideceğim.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
@Sezgin Tok

soğuk motordan gelen ses için boşuna servise gitme.çünkü sen servise gidene kadar motor ısınacak ve sesler kesilecek.normal olarak servis duyamadığı sese işlem yapamayacak.

"yok arabayı serviste bırakırım,gece yatar" diyorsan o başka!

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Daha önceki hiçbir aracimda kar yağsa dahil bu tip bir kayış sesi duymadım.Benim takıldığım yer 130km deki aracın motorundan normalden farklı bir ses gelmesi. Büyük ihtimal dediğin gibi olacak ama yapacak bişey yok.

sukru56

Onursal Üye
Doblo
Adı
mehmet
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
beyaz
Sabah calistirdim ve hemen kaputu actim tam bahsettiginiz gibi kayis surtuyor gibi ses geliyor yuksek cizirti cikiyor aracinizi herhangi bir usta veya servise gosterecek olursaniz bilgi verebilir misiniz tesekkurler cunku ya hakkaten cok normal ya da sikintimiz ayni

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Bugün çalıştırdığımda özellikle dinledim ses gelmedi. Ama yinede servise gidip içimi rahatlatacağım. Gelişmeleri aktarırım.

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Konuyu hortlamış olmayım. Benim araç ta durmuş halden harekete geçince bazende kasis gibi bi yerden geçtipde gaza yüklenince, sağ tarafdan patinaj gibi kayış sesi geliyor.
Yakın zamanda trigeri değistirecegim ama sorun başka bi yerden olabilir mi?

xerdalx05

Daimi Üye
Benim araçta 50000 kmde arabayi garaja bırakıp iki gün sonra çalıştırdığımda motorun sağ tarafından çitçit diye role sesi gibi sanki bi ses gelmeye basladi.2 dak.sonra tık diye kesiyor bi dahada gelmiyor bi fikri olan varmıdır

ali0635

Onursal Üye
Adı
ali aydın
Modeli
Diğer Model
Benim aracında iki gündür motor sesi çok yükseldi ve viyuv viyuv şeklinde ses geliyor neresi bozuluyor anlamadım

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Alternator kayıjı olabilir mi, triger öyle kayabilecek bi yapıda değil, dişli çünkü.

mehmet.64100

Saygın Üye
Adı
mehmet
Meslek
Elektrik teknikeri
Modeli
Renk
granit gri
@ali0635. Aracin 1.6 mi ve viyuff sesi gaza basip hemen birakincami geliyor

ali0635

Onursal Üye
Adı
ali aydın
Modeli
Diğer Model
@mehmet.64100
araç 1.3 euro5 motor gaza basıp çektiğinde net duyuluyor veya yolda sabit 2000 devirde giderken eğer dikkatli dinlersen ses var.

ali0635

Onursal Üye
Adı
ali aydın
Modeli
Diğer Model
@anka2556
v kayışları en fazla 4 yılda bir değişmesi gerekiyor,benim 3 yıl bitti 6 ay sonra falan değiştiririm...eğer araba az km yapıyorsa veya yatıyorsa plastik daha çok yıpranıyor ses başlıyor

Smpo

Saygın Üye
Adı
Hakan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2010
Renk
Türk Kahvesi
Arkadaslar Konuyla Alakli Deil Ama Aklima yakilan bisey var benkm aracim d3 1.6 105 premio patinaj cektirdigimde takit takir vuruyor saki asfalti kazicsk gibi sanki patinajida fazla atmiyor . Bu normalmidr ?.

Not:Fazladan Konu acmak istemedim

mehmet.64100

Saygın Üye
Adı
mehmet
Meslek
Elektrik teknikeri
Modeli
Renk
granit gri
Benim 1.6 dada ayni viuff sesi var turbo dediler degistirdik gene ayni eger arizayi cozdurursen sıkıntıyı sana zahmet buradan yaz usta