Bilgi 90000 Bakımı İçin Tavsiye

Frigolu

Azimli Üye
Doblo
Adı
Yunus
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Herkese selamlar.

VW marka binek aracım var fakat ticari araçlarda pek teknik bilgiye sahip değilim. 4 ay önce iş için frigolu bir Doblo aldım. Araç 1.3 multijet 2014 model. Aldığımda 75000 km’deydi ve satan kişi bakımlarını yakın zamanda yaptırdığını söylemişti. Araçla hemen işe başlamam gerektiği için yağına suyuna baktıracak vaktim olmamıştı, zamanla da kaldı öyle.

Araç şu an 87000 km’de. Periyodik bakımını yaptırmak istiyorum fakat biraz kararsızım. Yetkili servis 700-1200 TL arası tutar dedi. Özel servislere hiç sormadım. Aslında istediğim şey, tüm parçaları orijinal olarak temin edip sanayiide bir ustaya taktırmak. Fakat benim aracıma hangi filtreler uygundur, hangi yağ tavsiye edilir, hangi markalar daha çok tercih edilir bu konularda sizlere danışmak istedim.

Aracımda kaporta olarak çizikler ezikler mevcut fakat benim için önemli olan mekanik aksam. Bu yüzden arabamı sanayiide bir kasaba emanet etmek istemiyorum. Hem işçiliğine hem kullandığı parçalara güvendiğiniz bir usta varsa İstanbul anadolu yakasında, tavsiyelerinize açığım.

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Ben aracimi 170binde aldim ve bu km'ye kadar tum bakimlari ve onarimlari hep yetkili servislerde yaptirilmis, yol arkadasimda da kayitli hepsi. Ben de ayni sekilde birmot'a goturdum 180bin bakimda. Evet 500 yerine 1000TL odedim. Benim bu km'de bir araci alma nedenim tum bakimlarinin yetkili servislerde yapilmis olmasiydi, yoksa cesaret edilmez bu km'de bir dizel arac almaya.
Daha onceleri ben de yetkili servislere karsiydim ama Opel'de basima gelen bir olay sonucu artik zorunda kalmadikca sanayinin onunden gecmem.
Sanayideki ustalar sadece filtre vs gibi parcalari bakim km'sinde degistirir. Fakat servise gittiginizde o kmye gelince yipranan ama ariza vermeyen fakat bir sonraki bakima kadar muhtemelen bozulacak ve bozulunca da daha buyul masraflar cikartaacak olan parcalari da degistiriyor. Burada insanlar gereksiz bir degisim, ne gerek var ki simdi vantilator kayisini neden degistirdi veya fren hidroligimi neden degistirdin ki frenlerim tutuyordu diye dusunup bir daha gitmiyorlar. Halbuki freni patlayan ve buyuk kazalara karisan araclar hep bu mantikla bakim yapilmis araclardir. Her parcanin bir omru vardir ve bu yapilan uzun testler sonucu bilinmektedir. Tam performansli calismadigi zaman baska sorunlara sebep olur, ses yapar vs...
Ayrica tum bakimlari yetkili servislerde yapilmis olan arclarla diger araclarin motor sesi bile cok farklidir. Hele sizin araciniz is araci oldugundan ben olsam kesinlikle yetkili servise giderim. Sanirim biraz uzun oldu, kusura bakmayin.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Hangi il ilçede siniz

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Herkese selamlar.

VW marka binek aracım var fakat ticari araçlarda pek teknik bilgiye sahip değilim. 4 ay önce iş için frigolu bir Doblo aldım. Araç 1.3 multijet 2014 model. Aldığımda 75000 km’deydi ve satan kişi bakımlarını yakın zamanda yaptırdığını söylemişti. Araçla hemen işe başlamam gerektiği için yağına suyuna baktıracak vaktim olmamıştı, zamanla da kaldı öyle.

Araç şu an 87000 km’de. Periyodik bakımını yaptırmak istiyorum fakat biraz kararsızım. Yetkili servis 700-1200 TL arası tutar dedi. Özel servislere hiç sormadım. Aslında istediğim şey, tüm parçaları orijinal olarak temin edip sanayiide bir ustaya taktırmak. Fakat benim aracıma hangi filtreler uygundur, hangi yağ tavsiye edilir, hangi markalar daha çok tercih edilir bu konularda sizlere danışmak istedim.

Aracımda kaporta olarak çizikler ezikler mevcut fakat benim için önemli olan mekanik aksam. Bu yüzden arabamı sanayiide bir kasaba emanet etmek istemiyorum. Hem işçiliğine hem kullandığı parçalara güvendiğiniz bir usta varsa İstanbul anadolu yakasında, tavsiyelerinize açığım.
Hangi il ilçede siniz

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Ben aracimi 170binde aldim ve bu km'ye kadar tum bakimlari ve onarimlari hep yetkili servislerde yaptirilmis, yol arkadasimda da kayitli hepsi. Ben de ayni sekilde birmot'a goturdum 180bin bakimda. Evet 500 yerine 1000TL odedim. Benim bu km'de bir araci alma nedenim tum bakimlarinin yetkili servislerde yapilmis olmasiydi, yoksa cesaret edilmez bu km'de bir dizel arac almaya.
Daha onceleri ben de yetkili servislere karsiydim ama Opel'de basima gelen bir olay sonucu artik zorunda kalmadikca sanayinin onunden gecmem.
Sanayideki ustalar sadece filtre vs gibi parcalari bakim km'sinde degistirir. Fakat servise gittiginizde o kmye gelince yipranan ama ariza vermeyen fakat bir sonraki bakima kadar muhtemelen bozulacak ve bozulunca da daha buyul masraflar cikartaacak olan parcalari da degistiriyor. Burada insanlar gereksiz bir degisim, ne gerek var ki simdi vantilator kayisini neden degistirdi veya fren hidroligimi neden degistirdin ki frenlerim tutuyordu diye dusunup bir daha gitmiyorlar. Halbuki freni patlayan ve buyuk kazalara karisan araclar hep bu mantikla bakim yapilmis araclardir. Her parcanin bir omru vardir ve bu yapilan uzun testler sonucu bilinmektedir. Tam performansli calismadigi zaman baska sorunlara sebep olur, ses yapar vs...
Ayrica tum bakimlari yetkili servislerde yapilmis olan arclarla diger araclarin motor sesi bile cok farklidir. Hele sizin araciniz is araci oldugundan ben olsam kesinlikle yetkili servise giderim. Sanirim biraz uzun oldu, kusura bakmayin.
@ErhanÇelik
Arkadaşımız yardımcı olacaktır inşaallah. Kendi ustanız varsa dışarıda yaptırabilirsiniz ama servisler garantisi biten araçlara uygun bakım yapıyorlar.Yağ değişim zamanınız geçmiş.10.000 de bir 1.3 lerin bakımı.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Bakımlı bir dizel araç her km .De alınır. Zaten oranla fiyat de makullesir. Kimi fiyatı uygundur %50 motorlu araç alır yağ ekler ekler biner.. tercih meselesi.

Not aracım 357bin km.de. benim diyen 180bindeki 1.9 jtd yi beklerim.

Bugün bakıyoruz 2015 multijet araba harıl harıl çalışmış 200bin 250 bin km. 300bin km. Lere gelmiş. Ama motoru gene taş gibi çıkanları var.

Frigolu

Azimli Üye
Doblo
Adı
Yunus
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Teşekkür ederim hocam detaylı anlatımınız için. Aslında özel servis tecrübesini 4 sene önce Bmw 116 aracımla yaşamış pişman olmuştum. Şimdiki özel aracımı zaten özel servise götürmem. Ancak benden önceki sahibi yetkili serviste bakım yaptırmadığı için özel serviste yaptırayım diye düşündüm. Bu kişiden önce de bir markanın filosundaymış araç, muhtemelen firma yetkili serviste bakım yaptırmıştır.

İşin kötüsü, 15 senedir hiç Fiat aracımız olmadı, tanıdığımız usta yok. Gerçekten arabayı bilen, ustalığına ve karakterine güvenebileceğim birisi olsa yine özelde yaptırırım ama bu zamanda birine güvenmek büyük mesele.

Yine de yetkili servis seçeneklerim arasında, tekrar teşekkür ederim.

Frigolu

Azimli Üye
Doblo
Adı
Yunus
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
@ErhanÇelik
Arkadaşımız yardımcı olacaktır inşaallah. Kendi ustanız varsa dışarıda yaptırabilirsiniz ama servisler garantisi biten araçlara uygun bakım yapıyorlar.Yağ değişim zamanınız geçmiş.10.000 de bir 1.3 lerin bakımı.
Kendi ustam yok maalesef. Geçen gün yağı kontrol ettim, kömür gibi simsiyahtı acilen değişmesi gerekiyor zaten. Sadece yağ değil, enteresan bir şekilde yoğun yağmurlu günlerde vites geçişleri çok zorlu oluyor. Aracı stop ettikten 3 saniye sonra kayışlardan birinden son birkaç tur dönme sesi geliyor bunu da çözemedim. Bir de dün hararet göstergesi birden düştü, sonra yavaşça yükseldi ve “motoru kontrol ettirin” uyarısı verdi, birkaç saat sonra uyarı gitti.

Hem dizel hem ticari araç kullanmayalı çok uzun zaman oldu, bazı şeyleri unuttuğumdan arabayla da ilgilenemiyorum. Biraz da bu ekstra problemlere servis yüksek maliyetler çıkarır diye korkuyorum açıkçası.

Frigolu

Azimli Üye
Doblo
Adı
Yunus
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Bakımlı bir dizel araç her km .De alınır. Zaten oranla fiyat de makullesir. Kimi fiyatı uygundur %50 motorlu araç alır yağ ekler ekler biner.. tercih meselesi.

Not aracım 357bin km.de. benim diyen 180bindeki 1.9 jtd yi beklerim.

Bugün bakıyoruz 2015 multijet araba harıl harıl çalışmış 200bin 250 bin km. 300bin km. Lere gelmiş. Ama motoru gene taş gibi çıkanları var.
Katılıyorum hocam. Aracına sizin gibi bakan insanlara hep imrenmişimdir. Bu şekilde devam ederseniz 357 değil 700 bin kmye kadar da kullanırsınız. Maşallah diyelim.

Açıkçası ben aracı alırken hem yılına göre km’si düşük olduğu için hem de frigosu ve kabini kaliteli olduğu için almıştım.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Katılıyorum hocam. Aracına sizin gibi bakan insanlara hep imrenmişimdir. Bu şekilde devam ederseniz 357 değil 700 bin kmye kadar da kullanırsınız. Maşallah diyelim.

Açıkçası ben aracı alırken hem yılına göre km’si düşük olduğu için hem de frigosu ve kabini kaliteli olduğu için almıştım.

Cümlemize maşaallah. Kazasız belasız. Amcamda 380binlerde düz dizel 1.9 var yag ekler ekler biner. Çoğu şeyini kendi yapar. Bence bu devirde km. Artık sadece bir değer. Araçların yıpranması başka birşey. Ne yasa ne km ye bakıyor.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
İyi bakılan araca kolay kolay bir şey olmuyor.Bakılmayanada olmayan kalmıyor.77 model traktör var bizde hâlâ canavar gibi.rektefe falan görmedi.