8.7-9.2 / 100km de YAKIT TÜKETİMİ YARDIM

ismsari

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar ben istanbuldan ismail,

2010 1.3 doblo safline 40000 km de araç sahibi oldum :)

Daha önceden 2011 1.5dci yeni kango 4.500 devir arasında . 880 km şehir içi yol yapiyordum.

2010 doblo safline aracimi ilk teslim aldığımda 9.2 / 100 km yakit tükefimi gösteriyordu, ben 8.5/8.7 kadar düşürdüm 2.500 devirde kunlanarak
( araç boş tek söför var) aracın mazot ışığı yaninca 50 tl lik mazot attim. 4.46 tl petrol ofisinden, yol bilgisayarindan mesafeyi sıfırladım ve şehir içı kunlanimda, yakıt deposunun ışığının yanmasına ramak kala yapılan mesafe 95 km ile gözüküyor.
[fpnotice=good]
araç degerlerini yapılan mesafe km üzerinden hesapladim normalde 50 tl 200- 250 km arası yol yapması gerekir diye düşünüyorum aracın,
sizce sorunu nedir. Yakit tüketimini düsürmek için ne yapmam gerekiyor.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
aracın bakımları falan yapılmış mı.lastik basınçları doğru mu.birde fulleyipte ölçerseniz tam değerler daha iyi anlaşılır.kırmızı ışık her zaman doğru değer vermez.vites geçişlerini 2500 ü geçmeden yaparsanız düşmesine yardımcı olur sanırım.birde gidebildiğiniz en yüksek viteste gidin.

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo

Daha önceden 2011 1.5dci yeni kango 4.500 devir arasında . 880 km şehir içi yol yapiyordum.

2010 doblo safline aracimi ilk teslim aldığımda 9.2 / 100 km yakit tükefimi gösteriyordu, ben 8.5/8.7 kadar düşürdüm 2.500 devirde kunlanarak
( araç boş tek söför var) aracın mazot ışığı yaninca 50 tl lik mazot attim. 4.46 tl petrol ofisinden, yol bilgisayarindan mesafeyi sıfırladım ve şehir içı kunlanimda, yakıt deposunun ışığının yanmasına ramak kala yapılan mesafe 95 km ile gözüküyor.
[fpnotice=good]
araç degerlerini yapılan mesafe km üzerinden hesapladim normalde 50 tl 200- 250 km arası yol yapması gerekir diye düşünüyorum aracın,

Aracın d2 ise sıkıntı var demektir, d3 ise sorun yok. Bence depoyu fullemene gerek yok benim yol bilgisayarı %100 doğru sonuç veriyor tirp i sıfırla ölçmek itediğin yolda arabayı kullan ekrana bak ne görüyorsan doğrudur. (en azından benim araba böyle)

İçini serinletmek için söyleyeyim bende d3 1,3 var istanbul avcılarda oturuyorum, uzaklarda işim çıkmadığı için yakın mesafede kullanıyorum( alışveriş merkezleri falan)trafik süper (dur kalk) 10 lt yakıyor. Ama biraz uzaklara gidince yani belirli bir hıza yol alınca (örneğin rumeli fenerine gidip geldim, levent içinde dur kalk olmasına rağmen genelde yol açıktı eve geldiğimde yol bilgisayarı 7,1 gösteriyordu.( arabayı çok sakin kullanırım, ışıkları yarış startı verişmiş gibi geçmem:))

burhan

Aktif Üye
Adı
burhan
Modeli
Renk
GRİ
küçük motor herzaman fazla yakar bende 1,9 d2 var yolbigisayarı 6ila 6,2 arası gösteriyor arkadaşımda 1,3 d2 var onunda 7,5 gösteriyor yolbilgisayarı.her ay fullüyorum 30krş yakıyor havalar soğuyunca 32kşr çıktı oda normal..depo fullemeden nekadar yaktığı belli olmaz yol bilgisayarı aldatır,yok şukadarlık mazot aldım ibre şurdaydı buraya indi,oda yanlış bence..

ismsari

Yeni Üye
Aracı yarın servise sokacağım yağ, hava filitresi. Mazot filitresi değişimi yaptiracagim.

Normal şartlarda. 50 tl 250 km gitmesi gerekir belkide daha fazla, arabayı zorlamiyorum istanbul şehir içi kunlaniyorum çok fazla durkalk olayım yok. Şimdi videyoa çekeceğim kullanim şeklini ve yayınlayacagım. . 8.1L /100 km in altına düşmüyor ne yazikki

ismsari

Yeni Üye
1.5 dci yeni kango ile vtec motor acar gibi basiyordum 4.5 de degistiriyordum. Gene 8.0 -8.5litreyi göruyordu.. ki en az iki kişi biniyorduk. Doblonun daha az yakmasi lazim

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Aracı yarın servise sokacağım yağ, hava filitresi. Mazot filitresi değişimi yaptiracagim.

Normal şartlarda. 50 tl 250 km gitmesi gerekir belkide daha fazla, arabayı zorlamiyorum istanbul şehir içi kunlaniyorum çok fazla durkalk olayım yok. Şimdi videyoa çekeceğim kullanim şeklini ve yayınlayacagım. . 8.1L /100 km in altına düşmüyor ne yazikki

50 tl ile 250 km gtmesi imkansı fabrika verisi bile okadar değil bizdeki palio 50 tl ile 250 km gidiyor ama doblo gitmez minunum şehir içi 6.5 litre yakar ortalama 7 7.5 yakması normal

iissoo

Onursal Üye
Adı
İsmail
Meslek
iklimlendirme
Modeli
Renk
Beyaz
bizim araba şehir içi anca 2dk yol 375 kuruş yakmış araba şuanda 9800km de
5dk kipaya gidip geldim baktım 9.3 gösteriyormuş en geldigimde 8.7 di

ismsari

Yeni Üye
Peki nedir bu 1.3 Multijet teki yakıt olayı, sadece binekler için mi gecerli 17, 20kr yakmalar.
Millet 5.5 - 6.5 ten bahsediyor.. kime sorsam 50 -60 tl istanbuldan corluya gidip geliyorum diyor 300 km

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Peki nedir bu 1.3 Multijet teki yakıt olayı, sadece binekler için mi gecerli 17, 20kr yakmalar.
Millet 5.5 - 6.5 ten bahsediyor.. kime sorsam 50 -60 tl istanbuldan corluya gidip geliyorum diyor 300 km
ben şehir içi yazın 5.5 kışın 6.0 yakıyorum istanbulda. çok sıkıştırırsam 7.5 falan yakıyor oda redlineda kullanırsam.
forumda baya yakıt konusu var ve bu yakıt konularının çoğu aracı yeni alıp 50 tl ile şu kadar gitti 100 tl ile ibre şuradaydı ışık yandığında şu kadar gitmişim tarzında sorular soruluyor. 1.3 multijeti tanımak biraz zaman alır ve motoru tanıyınca ne istediğini anlayacaksınız.
Şimdi bana neden aracın az yakıyor diye soranlar çok, ben senede 3000 km yapan bi insanım en fazla. hatta bu sene sadece senede 1000 km yapmışım araba hep yatıyor, ama işte bu noktada dikkat edilmesi gereken bişey var ben aracı zaten 1000 km kullanmışım bakıma gerek yok demedim her sene km ne kadar az yapmış olsamda yağ ve filtreler hep değiştirdim. Bu yüzdende aracım beni yakıt konusunda hiç üzmedi. Piyasadaki çoğu araç 10 bin km daha olmadı diye 2 hatta 3 senedir bakımsız geziyor km dolmadı diye. İşte aldığınız araçda böyle olabilir. Gidin bakımları yaptırın kaliteli yağ koydurun araç nefes alsın. Güzelce yol bilgisayarınıda sıfırlayın yakıtınızı alın basın gidin.
Her zaman diyorum bakımları yapılmış temiz 1.3 multijet asla fazla yakmaz.

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
çok yakın bir zamanda forumda paylaşmıştım benimde aracım 9.1 e çıkmıştı bende yağı değiştim hava filtresini ayrıca yağ filtresini ve poleni kampanya vardı toplam 100 liraya oldu normalde her zaman shell fuel save alırdım değişimden sonra gidip shell v pover aldım fiyatı 9 kuruş daha fazla yaklaşık 150 160 km test ettim şu an aracımda 7.2 gösteriyor

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo
Yol bilgisayarı doğru göstermiyor diyen arkadaslara kesinlikle katılmıyorum benim depoyu fulleyerek yaprigim olcumlerde yol bilgisayari kesinlikle dogru sonuc verdi. Bunu belirtmek isterim ve bu arac ne yaparsaniz yapin kisa mesafe be bol dur kalk li bir yolda kullanirsaniz 10 ila 9 litre yakiyor. Isteyen arkadaş lar hafta ici sabah 8 de beylikduzu nden bakirkoye gidip yakit .masrafini gorebilir

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Yol bilgisayarı doğru göstermiyor diyen arkadaslara kesinlikle katılmıyorum benim depoyu fulleyerek yaprigim olcumlerde yol bilgisayari kesinlikle dogru sonuc verdi. Bunu belirtmek isterim ve bu arac ne yaparsaniz yapin kisa mesafe be bol dur kalk li bir yolda kullanirsaniz 10 ila 9 litre yakiyor. Isteyen arkadaş lar hafta ici sabah 8 de beylikduzu nden bakirkoye gidip yakit .masrafini gorebilir

9 10 litre yakması yüksek bence bi test ettrirn ben hiç 9 10 litre görmedim maksimumu çok trafikte 8 litre gördüm şuanda ortalama 6.5 civarınbda ama tabi dediğiniz gibi sürekli dur kalkta istanbul trafiğinde 8 litre yakması çok normal bence istanbula dur kalk yapıpta fabrika verisini yakalayan ben görmedim ki yaklayamazda zaten

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
depo fullenmeden kesin sonuç veren sistem henüz yok.

yola çıkmadan önce trip sıfırlarsan sistem hatasız ölçüm yapıyor.3 kere denedim.

trip sıfırlamazsan önceki sayahat bilgileriyle birlikte ortalama hesapladığı için hatalı çıkıyor.

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Fazla takılmamak gerek.

100lerce kilometre yaparsınız 6larda gezer.

5 dakika agrasif kullanın 7.5 görürsünüz sonra düşür düşürebilirsen tecrübedir :D

Skol72

Azimli Üye
Modeli
Diğer Model
Renk
Mistik Gri

[fpnotice=good]

Aracın d2 ise sıkıntı var demektir, d3 ise sorun yok. Bence depoyu fullemene gerek yok benim yol bilgisayarı %100 doğru sonuç veriyor tirp i sıfırla ölçmek itediğin yolda arabayı kullan ekrana bak ne görüyorsan doğrudur. (en azından benim araba böyle)

İçini serinletmek için söyleyeyim bende d3 1,3 var istanbul avcılarda oturuyorum, uzaklarda işim çıkmadığı için yakın mesafede kullanıyorum( alışveriş merkezleri falan)trafik süper (dur kalk) 10 lt yakıyor. Ama biraz uzaklara gidince yani belirli bir hıza yol alınca (örneğin rumeli fenerine gidip geldim, levent içinde dur kalk olmasına rağmen genelde yol açıktı eve geldiğimde yol bilgisayarı 7,1 gösteriyordu.( arabayı çok sakin kullanırım, ışıkları yarış startı verişmiş gibi geçmem:))

yorumuna aynen katılıyorum.bende yenibosna şirinevler dur kalk trafiği ile ataköye günde 12 km gidiş dönüş çocuklar okuldan alınır ve 9.9 bazen 10'u bile geçer ama rahat trafikte 6 lı 7 li seviyeler arasında gezer benim doblo d3 1.6.

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo

[fpnotice=good]

yorumuna aynen katılıyorum.bende yenibosna şirinevler dur kalk trafiği ile ataköye günde 12 km gidiş dönüş çocuklar okuldan alınır ve 9.9 bazen 10'u bile geçer ama rahat trafikte 6 lı 7 li seviyeler arasında gezer benim doblo d3 1.6.

Sizin motorlar "1,6 olduğundan trafikte az yakıyor" diyorlardı, e sizinkide aynıymış

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Sehir icinde 1.3 daha ekonomik sehir disinda ise 1.6 ile ayni yakit tuketimine sahipler
ama 1.3 herzaman daha ekonomiktir