Doblo 5. vites dişlisi değişir mi?

sofu_big

Yeni Üye
Doblo
Adı
serkan sofu
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
arkadaşlar öncelikle herkese selamlar 22/12/2022 tarihi ile 2015 model 1.3 multijet 90 hp premio black aracımı alıyorum inşallah. bu gün konuşurken bir arkadaşım daha önce sahibi olduğu bravo hlx aracının son vites dişlisini değiştirdiğini ve 3000 devirde 100 den 120 km hıza yükseldiğini söyledi. uygun dişli bulup soft bir yazılımla motor sesi problemini aşabiliriz dedi. 2000 devirde 100 civarı rahat rahat gidersin dedi. böyle bir işlem yaptıran veya işlemle ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa eğer yardımcı olabilir misiniz? böyle bir işlem gerçekten yapılabilir mi?

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Hocam yeni kasa dobloları bilmiyorum ama bravo doblo palio vs şanzımanlarda aracın üstünden çıkan dişliyle aynı ölçüde farklı dişte bir dişli takıp uzaltıp kısaltabiliyorsunuz ve hatta sol aksın üstünde 5. vites dişlisine erişim sağlayabildiğiniz bir kapak var. Teorik olarak mümkün ama atıyorum 1.6 mjet aynı araba bea hemen alırız takarız hesabı olmuyor, işinde iyi bir şanzımancıya danışıp dişli ölçülerini yapılacak işlemi fiyatlarını vs sormanızı tavsiye ederim.

sofu_big

Yeni Üye
Doblo
Adı
serkan sofu
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Hocam yeni kasa dobloları bilmiyorum ama bravo doblo palio vs şanzımanlarda aracın üstünden çıkan dişliyle aynı ölçüde farklı dişte bir dişli takıp uzaltıp kısaltabiliyorsunuz ve hatta sol aksın üstünde 5. vites dişlisine erişim sağlayabildiğiniz bir kapak var. Teorik olarak mümkün ama atıyorum 1.6 mjet aynı araba bea hemen alırız takarız hesabı olmuyor, işinde iyi bir şanzımancıya danışıp dişli ölçülerini yapılacak işlemi fiyatlarını vs sormanızı tavsiye ederim.
Bu gün aracımı aldım çok şükür.Hemen enişte şakasına da maruz kaldık:D:D.Hep gittiğim servise konuyu açtım onlarda aynı sizin söylediğinizi söylediler.Servis zamanı gelince şanzımancıya bir soralım bilgi alalım dediler ve fikir kafalarına da yattı.Ama yazılımla desteklenmeli muhakkak dediler.Eğer düzgün bir iş olacağına aklım kanaat ederse mutlaka yaptırıp tüm bilgileri burada paylaşacağım.

Doblolara fısıldayan adam

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Bu gün aracımı aldım çok şükür.Hemen enişte şakasına da maruz kaldık:D:D.Hep gittiğim servise konuyu açtım onlarda aynı sizin söylediğinizi söylediler.Servis zamanı gelince şanzımancıya bir soralım bilgi alalım dediler ve fikir kafalarına da yattı.Ama yazılımla desteklenmeli muhakkak dediler.Eğer düzgün bir iş olacağına aklım kanaat ederse mutlaka yaptırıp tüm bilgileri burada paylaşacağım.
Sol tekeri boşa çekince şanzımanın 5 kapağı var orada oradan büyütüp küçültebilirsiniz lakin dişli 5 te büyüynce kalkış azalır size şehir içi mi lazım şehir dışı mı ben kalkışta yükte şanzıman patlattım bu sebepten eski sahibi dişliyi büyütmüş uzun yolda araç 220 -240 sonuna kadar çıkardı kalkış zayıftı sonuçta mühendis bir takım fayda zarar hesabı yapmıştır boşuna okumadı o o kulu

sofu_big

Yeni Üye
Doblo
Adı
serkan sofu
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Sol tekeri boşa çekince şanzımanın 5 kapağı var orada oradan büyütüp küçültebilirsiniz lakin dişli 5 te büyüynce kalkış azalır size şehir içi mi lazım şehir dışı mı ben kalkışta yükte şanzıman patlattım bu sebepten eski sahibi dişliyi büyütmüş uzun yolda araç 220 -240 sonuna kadar çıkardı kalkış zayıftı sonuçta mühendis bir takım fayda zarar hesabı yapmıştır boşuna okumadı o o kulu
tabiki bir hesap yapmışlardır. Ben aile aracı olarak kullanıyorum ve genelde şehir içinde şirket aracını kullanıyorum kendi aracımı uzun yol da daha fazla kullanıyorum. bu değişikliği yapma amacım tamamen uzun yolu düşünerek yapmak istiyorm. 2000 devir de 100 km gitse yeterli olacaktır. Zaten yazılımlada destekleneceği için tork artışıyla birlikte 5. vitesteki çekişini koruyacağını düşünüyorum. Ayrıca 5. vites dişlisinin küçülmesi kalkışta nasıl bir etki yapar onu anlamadım. Biraz daha açıklarsanız minnettar olurum. Teşekkürler.