4lü flaşör arızası

furkanozkan

Yeni Üye
selamlar değerli forum üyeleri,
pek mesaj yazmasamda değişik bilgiler öğrendiğim ve zaman zaman takip ettiğim bu faydalı siteyi oluşturan üye ve yöneticileri teşekkür ediyorum.

kendi aracımla ilgili bir problemi paylaşmak istiyorum. benim 2011 model premio doblom var. 2 ay önce 4lü flaşör arızalandı ve komut almıyor. serviste parçanın tüm butonlarının değiştiği ve parça fiyatınn 200 tl cvarında olsuğunu öğrendim. (işçilik hariç) piyasada daha ucuz ama sanırım yansanayi parçalar mevcut. ancak yan sanyii paröada istemiyorum. şimdilik bu buton takımını kendim söküp tamir edilip edilemeyeceğine bakmak istiyorum ancak göğüs bu modelde nasıl sökülüyor bulamadım. en altta vites kolu yanında 2 vida bulunuyor. bu vidaların söküm ile bir ilgisi varmıdır yada nasıl sökülür bilgisi olup yardım edecek olursa minnettar kalırım.

gokhankoc28

Aktif Üye
Adı
Gökhan Koç
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Mekanik Servis Danışmanı
Modeli
Araç Yılı
2009
Selamlar
Merhaba
Aracın ilk önce teyp sökülecek sonrasında torsluk ve ince yıldızlık cıvatalar sökülecek dikkat etmezseniz kırılabilir

furkanozkan

Yeni Üye
ooo bayağı bir iş yani
teybi zaten sökmeyi planlıyordum toz içinde ve bazen tutukluk yapıyor. cevap için teşekkürler bir deneme yaparım ve sonucu buradan paylaşırım
tekrardan teşekkür ederim

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Parcalar cok hassastir sekmanlari ayaklari kirilabilir bence bi elektirikxiye gosterin

gokhankoc28

Aktif Üye
Adı
Gökhan Koç
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Mekanik Servis Danışmanı
Modeli
Araç Yılı
2009

furkanozkan

Yeni Üye
selamlar
evet öyle olacak gibi görünüyor. sonuçta göz önünde olan bir yer o sebeple en ufak kırık uyumsuzluk sıkıntı yaratacaktır.
2. el araçta bu kusurlar ne yazıkki hep oluyor

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@doblo vip premio
hatta servisteki elektrikçi daha iyi bir seçim olur.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
abi iyibir elektirikçide işini görür ama usta çok önemli servis veya dışarısı farketmez

furkanozkan

Yeni Üye
selamlar
flaşörleri değiştirdim. nasıl olduğu ile ilgili bilgi vermek ve konuyu kapatmak istedim. söküm işlemi önce teyp çıkarıldı, ardından göğüsü tutan 5 vida söküldü. vidalar özel yıldızlı ağız. yani sökmek isterseniz uygun tornavida edinin. 4 vida kolayda ama 5. vida sanki gizlenmiş gibi taaa derinlere monte edilmiş. hava kanalalrının üzerine. (vidayı tekrar takmak isterseniz bir hile: vidayı tornavidaya elektrik bandıyla tutturun yada mıknatıslık kazandırın yoksa o vidayı takmanız imkansıza yakın) göğüs boşlanınca trak diye çekip çıkartılabiliyor. flaşörler grup şeklinde bulunuyor. yetkili servisdeki arkadaşın dediğine göre bu butonların empirmesi eriyebiliyormuş. elinde bir çok erimiş parça vardı. özellikle nem ve su dökülünce hemen bozuluyormuş. parça 150 tl. (gözünü seviyim tofaşın butonlar tek tekti al tak 3 tly'ye 1 buton) internette 70 tlyede var ama orjinalmi değilmi bilmiyorum. 25 tl'de işçilik verdim. yani elinizden geliyorsa birazda cesaret varsa sökülebilir. çok teknik aham şaham değil. ancak takımı edinmek lazım. ben riske etmedim. çünkü bu tip küçük arızalar daha sonra aracın görünümünü bozacak hasarlara meydan verebiliyor.

bu arada radyo sökülmüşken CDsi çalışmıyordu. onuda söküp dağıtıp tekrar monte ettim. şimdi çalışıyor. bilgi olması açısından bendeki arıza: cd'yi alınca tekrar geri veriyordu. bu çalarlarda en çok görülen arızalardan biridir. arka kısımda (CD modülü üzerinde) CD içeri girdiğinde Cd'nin ittiği bir plastik kol var. bu kol önden bir sensöre bağlı. bende bu bağ yerinden çıkmıştı. (itenle sensörü tetikleyen) yerine oturttum. problem çözüldü. radyoyu sökerken vidaları gruplayın çünkü hepsi kademe kademe sökülüyor birbirine uymuyor. söküm yaparken CD modülünü alttan tutan bir vida da var. onu unutmayın zorlama yapmayın. birde modülü tutan yaskı yayalarını gruplayın yada numaralandırın karışmamalı.
çok uzattık umarım faydalı olur
sağlıcakla kalın

yunussemre

Aktif Üye
Adı
yunusemre
ben .dun detaylı bi temizlik yaparken hava kanallarını. temizledim biraz su kullandım sanırım 4lu flaşarün. içine kaçtı sanırım kendi kendine yanıyor sönüyor. bu arada nasıl sökülecegi. hakkında bilgi vermişsiniz. cok iyi olmus tesekkur ederim