2022 Doblo Kamp Aracı & Camper & Mini Karavan

vahap

Azimli Üye
Doblo
Adı
Vahap
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Merhaba Arkadaşlar;

Bazı üyelerle, gerek facebook gerek forum üzerinden yaptığımız fikir alışverişlerinde doblo kamp aracımın fotolarını bitince paylaşacağımı söylemiştim. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle biraz gecikmeli de olsa paylaşıyorum. Aracın orjinalliği bozulmadan her şey sökülüp fabrikadan çıktığı haline döndürülebilir şekilde yaptım. Hafta içi ticari&hususi, hafta sonu veya tatillerde kamp&karavan gibi kullanılmak üzere tasarladım.

Araç Mart 2022 Cargo 1.6 Maxi Plus

Araçta ekstra donanım olarak;
Mehmet Official'dan satın aldığım, güç kaynağı mevcut. (evde elektrik kesildiğinde kullanılabiliyor yada UPS gibi de kullanılabilir)
Lifepo4 Prizmatik hücre Lityum Akü + 1000w Tam Sinüs İnverter + 205 W Lexron Güneş Paneli + Mppt + Yavaş ve Hızlı şarj özellikli charger ( Hızlı mod da 220V şebeke elektriği ile 3.5 saatte %100 şarj olabiliyor)

Teknik Kardeşler Firmasından 12V 52 Lt Buzdolabı ( yukarıdaki güç kaynağı ile 10 gün şarj ve güneş panel desteği olmadan çalışıyor. Güç kaynağı ile işim olduğu için onuncu gun buzdolabından ayırmıştım aslında daha uzun süre gideceğinden eminim.)

Seaflo Portatif Kasetli Tuvalet

Kullandığım malzemeler;
Yan paneller ve tavan için 4 mm Huş Kontrplak
Mobilya ve zemin için 10 mm Kavak kontrplak

İlk önce mukavvadan şablonlar oluşturup plakaları kestim.

Yalıtım için aracın plastik trimlerini söktürdükten sonra içine şeffaf folyo yapıp sonrasında şeffaf folyonun üzerine 9 mm elastomerik kaucuk kullandım. (Elastomerik kauçuk direk saca yapışınca çıkartması çok sorun olduğu için (6. Fotodaki denemem) şeffaf folyonun üzerine kapladım. (Yarın bir gün aracı alacak kişi döşemeyi veya izolasyonu istemezse, sökülebilir ve altı tertemiz kalsın diye.)

Sonrasında aracın orjinal arka halısını Şablon olarak kullanıp izolasyon ve 10 mm lik plakayı kestirdim.

Kaucuk yapamadıgım arka kapılara Knauf Mineral Yün ile doldurdum. Şeffaf folyo yapıştırıp üzerine izolasyonu yaptıktan sonra kestiğim plakaların montajını tamamladım.

AGT profil kullanarak kenarları oval sandıklar yaptım, menteşe olarak yaprak boy menteşe kullandım. Birleşim yerlerinde alüminyum L ve U profiller kullandım, bazı yerlerde D3 iskelet tutkalı ile güçlendirdim. Kapakların iç kısmına da lale makas taktım (kapaklar düşmeden dursun diye). Mobilyaları önce Marshall Cuprinol Su bazlı ile macunlayıp zımparaladıktan sonra Dyo Hidrolux Su bazlı boya ile boyadım. Ancak görünüm olarak tatmin etmediği için Bauhaus'tan aldığım DC-Fix Beyaz Ağaç Folyosu ile kapladım ve son hali daha şık oldu.

Döşemede yanlık ve tavanlık olmak üzere Lacoste kumaş kullandım, 3 kutu Dunlop J-40 ile yapıştırdım. Kumaş aşağı yukarı 7 metre gitti. İki tür kumaş kullandım biri 140cm eninde diğeri 170 cm enindeydi.

Araçta 4 Sandık + 1 Tamamen serbest/ dışarı çıkarılabilir lavabo kutusu olarak 5 kutu bulunmakta. (26. Fotoda lavabo altında yer alan 15 Litre Temiz + 15 Litra Pis su bidonu yer alıyor. Son videoda Lavabo ve Damacana pompası ile yaptıgım sistem mevcut) Kutular 5 er vida ile birbirlerine, zemine ve panellere bağlı olduğu için hem sağlam hem de kolayca sökülebilir nitelikte oldu.

Alışveriş sitelerinden katlanır yatak siparişi verdim. Yatak boyu 140 cm * 190 cm * 12 cm de kalınlık mevcut. 12cm oldukça kalın ve konforlu ancak bence 8 cm gri süngerde gayet yeterli olurdu. Alacak veya yapacak arkadaşlara nacizane tavsiyem. Altındaki yatak latasını İkea'dan aldım. Kullanılmadığı zaman katlanıp sandık içine koyuyorum, yer kaplamıyor.

Toplamda günde 1-2 saat çalışarak (bazı günler hiç çalışmadım) ve detaylara önem verip yaptığım için 5 ay sürdü. Maliyet konusuna da bu yüzden giremiyorum. Aracı Mart 2022 de aldım ve bazı ürünleri o tarihte sipariş ettiğim için bugünkü fiyatları ile neredeyse %100 farklar var ve daha uygun olan piyasa malı ürünler kullanırsanız maliyetiniz epeyce düşecektir. Detay ve malzeme konusunda biraz abarttığımı bitince fark ettim.

Son olarak aracın ufak tefek kozmetik işleri kaldı, bittiğinde takribi Ekim ayı gibi satacağım. Sorusu olan arkadaşlar yorumlara yazarsa cevaplamaya çalışırım. Herkese iyi günler.

Dosyalar

• Doblo (1).jpg
    Doblo (1).jpg
    386,8 KB · Okunma: 64
  • Doblo (2).jpg
    Doblo (2).jpg
    509,4 KB · Okunma: 57
  • Doblo (3).jpg
    Doblo (3).jpg
    1,9 MB · Okunma: 46
  • Doblo (4).jpg
    Doblo (4).jpg
    2 MB · Okunma: 41
  • Doblo (5).jpg
    Doblo (5).jpg
    1,9 MB · Okunma: 37
  • Doblo (6).jpg
    Doblo (6).jpg
    1,1 MB · Okunma: 35
  • Doblo (7).jpg
    Doblo (7).jpg
    548,4 KB · Okunma: 40
  • Doblo (8).jpg
    Doblo (8).jpg
    884,3 KB · Okunma: 35
  • Doblo (9).jpg
    Doblo (9).jpg
    720,6 KB · Okunma: 34
  • Doblo (10).jpg
    Doblo (10).jpg
    709 KB · Okunma: 34
  • Doblo (11).jpg
    Doblo (11).jpg
    695,9 KB · Okunma: 35
  • Doblo (12).jpg
    Doblo (12).jpg
    761,3 KB · Okunma: 36
  • Doblo (13).jpg
    Doblo (13).jpg
    543,6 KB · Okunma: 39
  • Doblo (14).jpg
    Doblo (14).jpg
    367,3 KB · Okunma: 37
  • Doblo (15).jpg
    Doblo (15).jpg
    526,9 KB · Okunma: 36
  • Doblo (16).jpg
    Doblo (16).jpg
    367,3 KB · Okunma: 36
  • Doblo (17).jpg
    Doblo (17).jpg
    928,5 KB · Okunma: 34
  • Doblo (18).jpg
    Doblo (18).jpg
    746,1 KB · Okunma: 36
  • Doblo (19).jpg
    Doblo (19).jpg
    357,5 KB · Okunma: 36
  • Doblo (21).jpg
    Doblo (21).jpg
    579,4 KB · Okunma: 36
  • Doblo (22).jpg
    Doblo (22).jpg
    853,9 KB · Okunma: 37
  • Doblo (23).jpg
    Doblo (23).jpg
    1.011 KB · Okunma: 37
  • Doblo (24).jpg
    Doblo (24).jpg
    1,8 MB · Okunma: 37
  • Doblo (25).jpg
    Doblo (25).jpg
    430 KB · Okunma: 36
  • Doblo (26).jpg
    Doblo (26).jpg
    727,4 KB · Okunma: 35
  • Doblo (27).jpg
    Doblo (27).jpg
    1 MB · Okunma: 41
  • Doblo (28).jpg
    Doblo (28).jpg
    509,1 KB · Okunma: 44
  • Doblo (29).jpg
    Doblo (29).jpg
    334,2 KB · Okunma: 45
  • Doblo (30).jpg
    Doblo (30).jpg
    1,1 MB · Okunma: 60

FurkannC

Daimi Üye
Doblo
Adı
Furkan
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Elinize sağlık, güzel bir proje olmuş.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
olay budur helal olsun

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Maşaallah. Güle güle kullanın.

Zeguj

Saygın Üye
Doblo
Adı
Halil
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Çöl Grisi
Gayet iyi olmuş. Eline sağlık.
İki sorum var.
1. Yatak altındaki lata bombeli görünüyor. Yatarken rahatsızlık olmuyor mu?
2. Yatak toplanınca nerede duruyor?

vahap

Azimli Üye
Doblo
Adı
Vahap
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Gayet iyi olmuş. Eline sağlık.
İki sorum var.
1. Yatak altındaki lata bombeli görünüyor. Yatarken rahatsızlık olmuyor mu?
2. Yatak toplanınca nerede duruyor?
1. Hafif bir bombe var ama rahatsiz edecek kadar degil. Aslinda latayi almadan once de kendim duz tahtalardan lata yaptim. Bombe olanda cok problem olmuyor duz olan daha rahat tabi.
2. Yatak katlaninca sag veya sol sandigin ustunde duruyor. Hangi kutuyla isim varsa digerinin uzerine koyuyorum. Ama aciklamada da yazdigim gibi yatak icin 12 cm gereksiz kalin (bu benim icin gecerli 1,75-60 kiloyum, 120 kilo birisi icin 15 cm bile yetmeyebilir) benim icin 8 cm yeterdi. hareket alani epey bir genislerdi.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Güzel olmuş

S.R.YILDIRIM

Aktif Üye
Doblo
Adı
Sezai Rahmi YILDIRIM
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Emekli Teknik Öğretmen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
Beyaz - Hususi Ruhsatlı
Tebrik ediyorum.
Arabanızı görünce, keşke Maxi XL olsaymış dedim.

vahap

Azimli Üye
Doblo
Adı
Vahap
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Tebrik ediyorum.
Arabanızı görünce, keşke Maxi XL olsaymış dedim.
Tesekkur ederim. Aslinda araci alirken bayiye XL var mi diye sordum ve artik uretilmedigini ve (2022 de) gelmeyecegini soylediler yoksa bende XL istiyordum. Gerci sonradan gordum ki her yerde sifir XL varmis. Baska seylerde var tabi ve anladimki Fiat musteri memnuniyeti konusunda cok gerilerde. Bu yuzden dobloyu satip renault alicam.